1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ŞEHRİN DOMİNOSUDUR SANAYİ SİTELERİ...
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ŞEHRİN DOMİNOSUDUR SANAYİ SİTELERİ...

A+A-

ŞEHRİN DOMİNOSUDUR SANAYİ SİTELERİ..
 

Sabahın erken saatlerinde binlerce kişi,yaz demeden , kış demeden, şehirden uzak işyerlerine ekmek parasını çıkarmak için yola koyulur.
Sitede çalışan işletme sahipleri müşterilere sorumluluk bilinciyle hizmet verir, ekmek teknesi olarak gördükleri işyerlerinde helal kazanç için“besmele” ile açar dükkanını, çünkü onun için çalışmak ibadet etmektir.
Küçük sanayi siteleri, tamirat ve imalatla uğraşan küçük işletmelerin yer aldığı, altyapı hizmetleri ile idare binası, çırak okulu, satış dükkânı gibi sosyal kurumlarla donatılmış işyeri toplulukları olarak tanımlanabilir. 2010 yılı sonu itibariyle ülkemizde toplam 441 adet küçük sanayi sitesi bulunmakta ve bu sitelerdeki 92.623 işyerinde yaklaşık 463.000 kişi istihdam edilmektedir Oto tamirciler, yedek parçacılar,demir doğramacılar,mobilyacılar,camcılar, pimapenciler, boyacılar,olmazsa olmazı torna tesviye ve daha bir çok meslek dalı..
Şehrin dominosudur sanayi siteleri..Bir çok insanın özellikle beden gücü ile çalıştığı yerlerdir. Elleri , yüzleri, elbiseleri kir pas içinde çalışırlar gün boyu..Bundan ne onlar ne de oraya gelenler rahatsız olurlar.Çünkü onların işi ağırdır, güçtür..Yaparlar.Onlar ustadırlar.Sabah girdikleri işyerinden neredeyse gece vakti çıkarlar.Yorgun argın evlerine giderken, sanayinin ışıksız ve bakımsız yollarından geçerler . Bir de araç bulabilirlerse onlardan şanslısı yoktur. Servisi olmayan işyerlerinin dışında çalışanların en başta gelen sıkıntısıdır şehre giden otobüs veya dolmuş bulmak.
Akşama kadar kirin pasın ve bir çok tehlikeli işin içinde çalışan sanayi sitesi çalışanlarının başına bir şey gelmemeli..Gelirse en yakın hastane yarım saat uzakta..Sanayi siteleri, şehirden uzak olduğu gibi , imkanları da şehirdekinden az.Oysa binlerce kişi sabahtan akşama kadar orada çalışıyor. Sağlık en son düşünülür bizde nedense. Oysa orada da bir hayat var, yüzlerce ailenin geçim kapısı.Aile reislerinin , evlatların çalıştığı yerler.Bir çok yerde olduğu gibi orada da küçük bir şehir yaratılmalı. Sitede güvenlik görevlileri istihdam edilmeli, siteye kamera sistemi kurulmalı..Ayrıca, site içerisinde ATM, PTT şubesi, berber dükkanı, sağlık ocağı, eczane, ambulans ve markette açılmalı ki orada çalışanlar en ufak bir ihtiyaçta çarşıya gidip gelmek zorunda kalmamalılar.
Haksız rekabet almış başını gidiyor, fiyatlarda bir standart yok.
Ne yazık ki sanayi sitelerindeki işletmeler yeterli sayıda çırak, kalfa ve usta yetiştiremiyor; mesleki konularla ilgili olarak bir araya gelerek birlikte hareket edemiyor ve kentin sağlık, eğitim ve kültür gibi ihtiyaçlarına yeterince destek olamıyorlar. Ustalar,eleman da bulamaz çırakta son zamanlarda..
Kalifiye elaman yok denecek kadar az çünkü..Sanayi sitelerinde çalışabilecek nitelikle elemanlar yetişmesi için,mesleki eğitimlerin arttırılması gerek .
Yeni çırak, kalfa ve usta yetiştirmenin önündeki engeller kaldırılmalı ..Pek olası değil ya, mesela, çırak, kalfa ve usta bulunmakta zorlanılan meslekler daha iyi ücret sistemleriyle teşvik edilebilmeli..
Ayrıca, bu alanlarda çalışan insanların sigorta primleri ve gelir vergileri devlet tarafından ödenerek işyeri sahipleri desteklenmeli..
Sitedeki işyerlerinin geliştirilmesi kadar, sitenin bir bütün olarak da geliştirilmesine özen gösterilmeli ki sitede olmayan ve fakat ihtiyaç duyulan alanlarda yeni işyerlerinin açılması teşvik edilebilsin. Böylece site bir cazibe merkezine dönüşebilsin.
Keşke,işletme sahipleri mesleki gelişimlerine ve alanlarındaki yenilikleri izlemeye özen gösterebilseler... Özellikle,üniversitelerden, KOSGEB gibi kuruluşlardan destek isteyebilseler..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.