1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. SEÇİM ATMOSFERİ VE KENTLERİMİZİN DİLİ
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

SEÇİM ATMOSFERİ VE KENTLERİMİZİN DİLİ

A+A-

Mahalli seçimler yaklaşırken siyaset sahnesinde telaş üst boyutta.. Partiler aday adayları için başvuru koşulları ve ücretlerini bile açıkladılar.. Vatandaşlar “Liyakatli bir başkanımız olsun da kentimiz daha da kalkınsın” derken, aday adayları muhtemel rakiplerinin imkan ve kabiliyetlerini merak ediyor.. Yazılı olmayan ancak adaylarda mutlaka olması gereken özellikler var.. Şimdi biz biraz bunlardan, yani kentlerimizden ve yönetime talip olmak isteyen aday adaylarından bahsedelim..

ŞEHİRLERİ NASIL BİLİRİZ

Kentler de insanlar gibidir. Onların da duyguları vardır. Onlar da düşünür, sevinir, üzülür hatta ağlar.. Bir kenti sadece binalardan ibaret görmek büyük eksikliktir.. Caddelere, binalara, meydanlara ya da köprülere baktığınızda o şehrin mutlu olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Platon’un “gerçeği görmek için, lamba kullanmaya gerek yoktur” ifadesinde olduğu gibi, pırıl pırıl evler ve caddeleri temiz olan kentler iyi yönetilen kentlerdir. Burada yaşayan insanlar mutludurlar. Ulaşım ve altyapı sorunları çözülmemiş olan kentlerde yaşayan insanların yüzleri ise gülmez. Öyleyse, bu kentleri yönetmeye talip olacak başkan adayları nasıl bir profile sahip olmalıdır?

BELEDİYE BAŞKANLARI NASIL OLMALI, NASIL OLMAMALI?

Belediye Başkanı; insanların tüm ihtiyaçlarının karşılandığı hizmetlerden sorumlu ve seçilmiş en önde gelen kişidir. Bu yüzden diğer insanlardan daha farklı özelliklere sahip olmak zorundadır.. Her şeyden önce kendisiyle barışık ve iyi niyetli olmalıdır.. Şehrinin fiziki, sosyal, kültürel ve ekonomik olanaklarını, imkan ve kabiliyetlerini bilmeli ve bunları harekete geçirebilecek yetenekte olmalıdır. Halkın gözündeki öncelikli sorunları tespit etmeli ve bunları sırasıyla halletmeye çalışmalıdır. Seçildikten sonra partisiyle olan ilişkilerini asgariye indirmeli, bütün halkı temsil ettiğini hiç unutmamalıdır. Haksızlık karşısında ne olursa olsun karşı durabilmeli ve tüyü bitmemiş yetimin hakkını da sonuna kadar koruyabilmelidir.. Her şeyi iyi bilebilmesi mümkün olmayabilir, ancak, her şeyi iyi bilenlerle ekip ruhu halinde çalışabilmelidir. Söz ve davranışlarla ekip arkadaşlarına örnek ve önder olmalı, mevzuata uygun olarak verdiği talimatları meşru zeminde uygulatabilmelidir.. Yeni fikirlere, projelere ve düşüncelere açik olmalı, kentini diğer kentlerden üstün özelliklerle donatabilmelidir.. Buna karşılık, çıkar odakları ve belirli siyasi kimliklerin etkisi altında kalarak icraat yapan başkanlar, içinden çıkamayacakları yanlışlara düşerler.. Bu tür başkanlar, halkın hafızalarında silinmeyecek kötü isnatlarla damgalanarak yaşamaya mahkum edilirler..

DEĞERLENDİRME

Basında ya da fısıltı gazetelerinde belediyelerle ilgili olarak yer alan rüşvet, ihaleye fesat karıştırma vb nedenlerle çıkan haberler, halkın belediyelere olan güvenlerini sarsmaktadır. Bir belediyeci olarak önerim, belirtilen özelliklere sahip olanlar ve kendilerinde bu cevheri görebilenler durmasın, belediyeyi yönetmeye talip olsunlar. Ama bu sadece bir meraktan ibaret ya da “şanımız yürüsün” kabilinden ise vazgeçsinler.. Olur ya, daha önceleri de olduğu gibi ruhsuz, programsız, maddiyat gücü ve günlük vaatlerle kazanacak olurlarsa hem o kente, hem de insanlara yazık olacaktır.. Mevlana ne güzel söylemiş: “ Sen, anılması her zaman güzel iş yapan ve söz söyleyen kimse ol”.. Bu ülkede hizmet ve eserleriyle nesilden nesile anılmayı hak eden belediye başkanlarının sayıları da az değildir… Ne mutlu böyle insanlara… Şimdiden Kurban Bayramınızı kutlar, huzur ve esenlikler dilerim…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum