1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. SAYIN MACİT ÖZCAN , SİZCE SU ARITMA CİHAZI KULLANMALI MIYIZ?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

SAYIN MACİT ÖZCAN , SİZCE SU ARITMA CİHAZI KULLANMALI MIYIZ?

A+A-

SAYIN BELEDİYE BAŞKANIM MACİT ÖZCAN , SİZCE SU ARITMA CİHAZI KULLANMALI MIYIZ?

Son birkaç yıldır sürekli bir yerlerde karşıma çıkan su arıtma cihazı tanıtan kişiler sonunda bana da uğradılar. Açıkçası daha önceleri şahit olduğum manzaraların satış ile ilgili yapılan bir gösteri olduğunu düşünmüş ve amacı satış olduğu için içerisinde tam bir dürüstlük olmadığı kannatine varmıştım. Bana gelen firma elemanları da aynı uygulamayı yaptılar.Bir bardak hazır su ve bir bardak ta çeşmelerimizden akan sudan aldılar. İçerisine daldırılan elektrotlar çıkarıldıktan sonra gördüğüm manzara karşısında dehşete düştüm. Önce termometre gibi bir cihazla hazır suda 24 gibi bir değer gösterdiler.Bu değer  en fazla 60 olmalıymış.Fakat bu değer bizim çeşmelerimizden akan suda 130 idi. Ondan sonra her iki bardağa daldırılan elektrotlar ile hazır suda pek değişiklik olmadığını , fakat çeşme suyunda bulanık ve askıda maddeler olduğunu gördüm.Açıkçası içinde toz kaynayan bir bardak çamurlu su oldu.

Bundan sonra MESKİ’ nin sitesini açtım.Sitede sıkça sorulan sorular kısmında tam da benim cevabını aradığım soru da vardı .

 Soru şuydu:

Şehir merkezinde oturuyoruz. Arıtma cihazı kullanmalı mıyız?

Cevapta şu:

Hayır. Tarsus'da bulunan Berdan içme tesislerinden verilen suyun kalitesi herhangi bir arıtma gerektirmeden içilebilecek kalitede bulunmaktadır. Kontrolsüz ve dikkatsiz arıtma cihazı kullanımı suyun kalitesini iyileştirmek yerine bozabilmektedir.

Diğer bir soru:

Suyumuzu güvenle içebilir miyiz? Kontrolleri ne şekilde yapılıyor?

 

Cevap şu:

Evet. Arıtma Tesisinden çıkan su öncelikle tesiste bulunan laboratuarda kontrol edildikten sonra şehre verilmektedir. Rutin kontrolleri de İl Sağlık Müdürlüğü personelleri gözetiminde, tarafımızca her gün şehrin farklı noktalarından alınan numunelerin gerekli analizlerinin ilgili yönetmeliklere göre yapılması ve sonuçların İl Sağlık Müdürlüğünce kontrol edilmesi ile sağlanmaktadır.

 

Birkaç arkadaşıma konuyu açtım. Aynı cevabı verdiler.Bizim suyumuzun Berdan’ dan geldiğini ve endişelenmemem gerektiğini söylediler. Su, hayat kaynağımız, olmazsa olmazımız..fakat bakın içerisinde neler var.

İçerisinde ne ararsanız var, kaliform bakteriler, klorür, serbest klor, sülfatlar, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, alüminyum, nitratlar ki sürekli olarak yüksek oranda nitrat içeren suları içmek (6 ay) ölüme yol açabilir. Boğaz hastalıklarına ve kan hastalıklarına yol açabilir, nitritler, amonyum, fenoller, deterjanlar, demir,mangan, bakır, çinko , fosfor,florür, baryum , arsenik ki çok iyi bilinen bir zehirdir. Suda yüksek miktarlarda bulunması doku bozulmalarına, dolaşım sistemi problemlerine yol açar ve ayrıca kanser riskinin yükselmesine sebep olur.Kadmiyum, siyanür ki o da çok iyi bilenen zehirlerden biridir

Sinir sistemi ve tiroit bezi üzerinde önemli sorunlar yaratır.Krom , civa , gümüş , kurşun,antimon, selenyum, pestisitler yani böcek öldürücüler, yabani ot öldürücüler, (mantar öldürücüler, alg öldürücüler gibi…Bu maddelerin eser miktarlarda suyumuzda olmasını belki pek hissetmiyoruz.Fakat olması gereken değerlerin üzerine de çıkarsa saç dökülmesinden , alerjiye hatta ölüme varan durumlar ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu nedenle her ne kadar MESKİ’ nin sitesinde bulduğum cevaplara rağmen birinci elden yani  sizden ve suyumuzun değerlerinin su arıtma cihazı satanların dediği gibi olmamasını dileyerek, bunu gösterir bir belgeyi görmeyi çok isterim.Gördükten sonra da sonucu yine sonucunu burada yazacağımdan emin olabilirsiniz.Duyarlı bir insan olduğunuzu bildiğim için yanıtınızın gecikmeyeceğini de biliyorum. Su gibi aziz olun sevgili okurlar..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.