1. YAZARLAR

  2. Beyzanur'un Günlüğü

  3. ŞANLI DESTAN: CUMHURİYET
Beyzanur'un Günlüğü

Beyzanur'un Günlüğü

Yazarın Tüm Yazıları >

ŞANLI DESTAN: CUMHURİYET

A+A-

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere emanet ettiği cumhuriyet, dünyanın en insancıl hatta en iyi yönetim biçimidir. Çünkü cumhuriyette seçme özgürlüğü vardır. Ülkenin başına geçecek kişiyi veya partiyi halk seçebilmektedir. Üstelik bu kişileri denetleyip, gerektiğinde şikâyetçi olma hakkına dahi sahiptir.

29 Ekim 1923’e kadar ülkemiz cumhuriyetten mahrum kaldı. Halk ülkenin başındakileri seçemediği gibi, otoritenin altında da ezildi. Halk hep yönetilen unsur olarak yaşadı. Atatürk, bunlara göz yumup kendi hayatına devam etmek ve umursamamak yerine bağımsızlığımız uğruna savaştı ve çok çabaladı. Kurtuluş Savaşı’ndaki etkisi tartışılamaz bile. Hem içerideki hainlere, hem de dışarıdaki aç kurtlara göz açtırmadı. Bütün dünyaya Çanakkale’nin geçilmez olduğunu, Türklerin yenilmez olduğunu gösterdi. Böylece, Türk toplumunun uğrunda kanlar dökerek kurtardığı ülkemiz cumhuriyetine kavuştu. Şanlı hilal sonunda kahraman ırkımıza güldü. Kanlı, şanlı destanımız ile vuslata erdik.

Peki, sizce biz cumhuriyetin değerini biliyor muyuz? Onu korumak için kendimizi tehlikeye atabilir miyiz? Belki çoğu kişi kabul edecektir. Yani ben kendimi cumhuriyetimin varlığı için feda ederim diyecektir. Peki, umursamayanlara soruyorum, vatansız yaşamayı, esir olmayı, ezilmeyi, o çok sevdiğiniz telefonlarınızı veya sevdiklerinizi ayırsalar sizden, o zaman da kayıtsız kalabilir misiniz? Hayır, değil mi? Ben de öyle düşünmüştüm zaten.

Son olarak eğer bilmiyorsanız söyleyeyim: Bizler ve bizden sonraki nesiller bu vatanı, cumhuriyeti korumak zorundadır. -eğer korumak istemiyorlarsa da kendileri bilir çünkü o zaman bu vatanın gerçek bir evladı sayılmazlar- Bu vatan bize emanet edildi. Ne zaman ki güçsüz kaldık o zaman aklımıza geçmişimiz gelmeli. Nedeni ise tıpkı Atatürk’ün dediği gibi ‘’Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.’’ Allah bu vatanı, milleti korusun. Bu millete zeval vermesin. Âmin…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.