1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sanat dünyasının sırları açığa çıkıyor
Sanat dünyasının sırları açığa çıkıyor

Sanat dünyasının sırları açığa çıkıyor

Panama Belgeleri sanat dünyasını da derinden etkilemeye devam ediyor. İddia da; büyük koleksiyoner isimlerin tarihi eser kaçakçılığı da sızan belgeler arasında.

A+A-

Panama merkezli bir hukuk firması olan Mossack Fonseca'dan sızan Panama Belgeleri, Modigliani’nin ‘Seated Man with a Cane (1918)’ tablosu davası üzerinden, Christie's müzayede evinin hissedarı İngiliz milyarder Joseph Lewis ve Nahmad Ailesi gibi sanat piyasasındaki dev aktörlerin nasıl bugünkü konumlarına geldiklerini, Nazilerden bu yana saklı kalmış gerçeklerle açığa çıkartmıştı.

Belgelerin sızmaya başlamasından sonra 2. Dünya Savaşı sırasında galerisi ve Modigliani'nin “Oturan Bastonlu Adam” tablosu Nazilerce yağmalanan Yahudi galeri sahibi Oscar Stettiner'in torunu Philippe Maestracci'nin 2011'de Nahmad Ailesi'ni dava etti ve bu dava sonucunda çok çarpıcı gerçeklere ulaştı.

Araştırmaya göre, Modigliani’nin 1918 yılında biten söz konusu  ‘Seated Man with a Cane’ tablosu, Naziler döneminde yağmalandıktan sonra ilk olarak 1996'da Nahmad Ailesi tarafından Londra'daki Christie's Haziran ayı açık arttırmasında yaklaşık 2 Milyon Pound'a satın alınır.

2008 Kasım ayında ise Nahmad Ailesi, tabloyu Sotheby's New York müzayedesinde yaklaşık 18-25 milyon dolar arasında satışa çıkarmak ister.

Fakat Modigliani'nin “Oturan Bastonlu Adam” tablosu müzayede alıcı bulamaz!

2011'e gelindiğinde, tablonun ilk sahibi Yahudi galerici Oscar Stettiner'in torunu Philippe Maestracci, Nahmad Ailesi'ne dedesinin Naziler tarafından yağmalanan Modigliani tablosunu geri iade etmeleri için ABD Federal Mahhemesi ile dava açar. Fakat Nahmad Ailesi'nin eserin kendilerine ait olmadığı, Panama Merkezli bir sanat merkezi olan International Art Center'a ait olduğunu iddia etmeleri ile dava düşer.

”International Art Center, Nahmad Ailesi tarafından kurulmuş Panama merkezli bir paravan”

Üç yıl sonra Şubat 2014'te, Stettiner cephesi, Nahmad Ailesi'ne International Art Center'ın Nahmad Ailesi tarafından kurulmuş Panama merkezli bir paravan kurum olduğunu iddia ederek ikinci kez dava açar. Fakat Nahmad Ailesi bir kez daha eserin kendilerine ait olmadığını beyan eder.

Tüm bu sürecin ardından Mossack Fonseca'dan ortaya çıkan belgeler sayesinde, Nahmad Ailesi'nin Panama merkezli “International Art Center (IAC)” adındaki kurumun 20 yıldır sahibi oldukları ortaya çıktı ve Nahmadların 1995'den beri Mossack Fonseca'nın müvekkili olduğu hukuk bürosu tarafından yapılan düzenlemelerle aile reisi David Nahmad'ın Ocak 2014'den beri IAC'nin tek başına sahibi olduğu da kesinleşti.

Ailenin avukatı Richard Golub ise IAC'nin sahibinin Nahmad Ailesi'nin olmasının aileyi suçlamak için yeterli kanıt teşkil etmediğini savundu.

Picasso'dan Jasper Johns ve Rauschenberg'e bir çok koleksiyonun paravan şirket ile anlaşmalı olarak yapılan satışı kanıtlandı

Açığa çıkan yeni gerçekler ışığında, Christie's New York 1997 Kasım ayı açık artmasının da bilinmeyen iç yüzünü ortaya çıkardı. Victor ve Sally Ganz'a ait içinde Picasso'dan Jasper Johns ve Rauschenberg'e birçok ustanın eserinin bulunduğu koleksiyonun yine bir paravan şirket ile anlaşmalı olarak 206.5 milyon dolara yapılan satışı ile sanat eserlerinin nasıl küresel çapta bir meta haline geldiğini kanıtladı.

Mossack Fonseca belgeleri, Ganz Koleksiyonu‘ndaki çoğu önemli eserin, söz konusu açık arttırmadan 6 ay öncesinde Mossack Fonseca tarafından yönetilen ve Güney Pasifik Okyanusu'nda bir ada olan Niue merkezli Simsbury International Corporation adlı şirkete satıldığını gösteriyor. Eserler Christie's‘in sahibi olduğu Spink & Son adlı Londra merkezli müzayede evinden 168 milyon dolara Simsbury International Corporation'a satılmış.

Simsbury International Corporation'ı kontrol eden ismin ise İngiliz milyarder ve Christie's‘in en büyük hissedarı Joseph Lewis olduğu ve Ganz koleksiyonunun satışından arta kalan aradaki farkın da taraflar arasında bölüşüldüğü ortaya çıktı.

Ayrıca büyük koleksiyoner isimlerin tarihi eser kaçakçılığı da sızan belgeler arasında. Dünyanın Sotheby's ve Christie's'den sonra üçüncü büyük müzayede evi olan China Guardian'nın kurucusu ve başkanı, aynı zamanda Çin'in en zengin iş adamlarından ve politik liderlerinden, tarihi eserleri yurt dışına çıkardığı bilinen Mao Zedong'un torununun eşi Chen Dongsheng'in 2011'den beri Virjin Adaları merkezli yine Mossack Fonseca tarafından kurulan Keen Best International Limited adlı bir şirketin tek yöneticisi ve hisse sahibi olduğu ortaya çıktı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.