1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. SANAL TARLALARDA HARCANAN ZAMANLAR YERİNE!!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

SANAL TARLALARDA HARCANAN ZAMANLAR YERİNE!!

A+A-

SANAL TARLALARDA HARCANAN ZAMANLAR YERİNE!!

Sanal alemde  “sanal tarla” çılgınlığıdır gidiyor.

Sanal tarlalara tohumlar ekiliyor, biçiliyor, ürünler toplanıyor, ağaçlar, koyunlar, tavuklar satın alınıyor, sanal tarlada arkadaşın tarlası gübreleniyor, puan kazanılıyor. Puan kazandıkça, sanal tarla için sanal traktörler, sanal yakıtlar, sanal çitler, sanal saman balyaları  alınıyor. Gübreleyen arkadaşlara sanal hediyeler gönderiliyor.. 

İnternet ortamında ekip biçme özlemini böylece az da olsa giderilmiş oluyor.

Ya kazanma hırsı..Kazandıkça daha çok isteyerek, daha çok diyerek bilgisayar başından saatlerce ayrılamayan insanlar ..

Yoğun iş temposunun ve stresli çalışma saatlerinin ardından beş on dakikalığına açılan oyun siteleri,  derken , saatler birbiri ardına yuvarlanır ve aslında insanlar dinlenmek için açtıkları oyunların esiri olurken gerek bedenlerini gerekse beyinlerini boş yere , gereksiz bir şekilde fazladan yorarlar.

Hemen herkes bir ya da iki oyunun müptelası haline geldi .Bilgisayarları önce çocuklarımız öğrendi, ardından büyükler ve şimdi hemen hemen herkesin bir bilgisayarı var. Cep telefonlarına kadar giren internet hayatın her anında yanımızda .Gittikçe de hızlanarak her alana girmeye devam ediyor.

B u kadar hızlı ilerlemesinin sebebi nedir acaba?

Öncelikle sabahtan akşama kadar büroda ya da kapalı alanda çalışmak zorunda kalan insanların en büyük yardımcısı oldu. İnternet,insanların çalışma hayatında zorunlu hale geldiği gibi, alışveriş ve  ödeme yapmada kolaylıklar , iletişim kurma,eğitim ve eğlence gibi her türlü günlük ihtiyaçları karşılar hale geldi. Bilgisayar ve haberleşme teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeye paralel olarak ve bilgisayar fiyatlarının düşmesi ile evinde bilgisayar bulunan,birey sayısı son on yıl içinde belirgin bir şekilde arttı.

Artması ile birlikte, internetten kurulan arkadaşlıklar, ardından internetten yapılan evlilikler ve nihayet internet dolandırıcılığı da hayatımıza yerleşiverdi bir anda.. Bu kadar hızla hayatımıza girerek , bir çoğumuzu da bağımlısı haline getiren internetteki şu sanal tarla oyununu örnek alsak diye düşünüyorum. Gerçek hayata bir geçireversek..Şehirleşeceğiz derken boşalan köylerimiz, ekilmeyen tarlalar, bina yapılan ekilebilir araziler ve sonunda , evini tarlasını satarak şehre gelen insanların işsizler ordusuna katılması ile sona eren acıklı hayat hikayeleri..

Köyde hayat zor, ekip biçmek zor, yazın sıcak, güneş tepede, kışın sert rüzgar ,dolu, yağmur, ek, sula, otunu çöpünü ayıkla, gübrele, sür, biç, çiftçilik zor zenaat ..Bir o kadar da masraflı Fakat ne olursa olsun hepsinden ötesi bereketli..Bizi kurtarsa kurtarsa bu toprakların bereketi kurtarır..İşsizliğin de , yoksulluğunda çaresi bereketli topraklarımızda..Ne yazık ki ne imkanım ne de vaktim yok diyenler..Gelişen teknolojilerden hazır ödev hazırlamak, eş ya da arkadaş bulmak, oyun oynamak için yararlanmakla birlikte atık yağ, atık pil, ambalaj atığı v.s toplama kampanyaları gibi aktivitelere katılsanız  bile bir dolu iş yapmış olursunuz, biliyor muydunuz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum