1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Sağlıkta katkı payı kalkacak"
"Sağlıkta katkı payı kalkacak"

"Sağlıkta katkı payı kalkacak"

CHP'den flaş hamle!

A+A-
Seçim bildirgesi hazırlıklarını sürdüren CHP’de en radikal çıkışlardan biri sağlık alanında yapılacak. CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray tarafından hazırlanan “Sağlık Dosyası”nda hem AK Parti iktidarının “Sağlıkta Dönüşüm Programı”nın sonuçları ortaya konuldu hem de CHP’nin seçim vaatlerine yer verildi. CHP’nin seçim bildirgesinde sağlık alanındaki vaatlerin omurgasını oluşturan 48 sayfalık rapora HABERTÜRK ulaştı. Dosyada özetle şu bilgiler yer aldı:

KATKI PAYI: 2015 seçimlerinde iktidara gelir gelmez ilk yapacağımız iş, doğru bir finansman yönetimi ile açıkları kapatarak elde edeceğimiz kaynak ile sağlıkta katkı paylarını kaldırmak olacaktır.

AİLE HEKİMLİĞİ: Yurttaşlarımız istediği hekimi seçecek ve istediği sağlık kuruluşuna özgürce gidecek. Aile hekimliğisistemini kuracağız.

MİLLİ İLAÇ: Koruyucu sağlık hizmetleri ile sağlıklı bir toplum yetiştireceğiz. Milli ilaç sanayiini ve stratejik ürünlerden olan aşı ve kan ürünleri fabrikalarını kuracağız.

HARCAMA PAYI: Vatandaşların ceplerinden yaptıkları sağlık harcamalarının toplam sağlık harcamaları içerisindeki payı azalmakla birlikte, kişi başına cepten yapılan sağlık harcaması tutarı ise hem cari kurlarla hem de satın alma gücü paritesine göre önemli ölçüde artış kaydetti. Harcamalar Hollanda, Fransa, ABD, Almanya, Japonya, Kanada gibi ülkelerin ise üzerinde bulunuyor.

ŞEHİR HASTANELERİ: Şehir hastaneleri projesi, AK Parti’nin sağlık gibi hayati bir sektörü bile, yandaşlarına rant yaratmaya dönük olarak kullanmasının en önemli örneklerinden birini oluşturmaktadır. Şehir hastaneleri projesi, uzun vadede çok büyük kamu zararlarına yol açacaktır. Devlet, 25 yılda bu hastaneler için yatırım maliyetinin 8-10 katı kadar kira ödeyecektir.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.