1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. Saç Ekimi ile İlgili Bilgiler
Saç Ekimi ile İlgili Bilgiler

Saç Ekimi ile İlgili Bilgiler

Saç dökülme probleminiz varsa üzülmeyin çözümüde var. Bu konuda yalnız değilsiniz. Yapmanız gereken şey saç ekimi için işinde uzman doktorları tercih etmek.

A+A-

Kimi insanın saçları çok erken dökülür. Kiminin ise belli bir yaşa gelse bile saçlarında önemli bir eksilme olmaz. Gerçi çok ileriki yaşlarda dökülmeler olur ancak artık yaşlılık belirtisi olarak çok da rahatsız etmez. Erken yaşlarda dökülme yaşayanlar ise bu sorunu kendilerine dert edebilirler. Ancak artık hemen hemen her sorunun bir çaresi bulunmaktadır. Tıp dalında bile çaresi bulunamayan çok az hastalık kalmıştır.

 Saç dökülmesinin çareleri de bulunmaktadır. Eğer saç köklerini iyice kaybetmemişsek kan değerlerinde oluşan değişikliği gidererek ve tedaviyle bu işin üstünden gelebiliriz. Ancak saç dökülmesi ve kellik genetikse bunun çaresi de pek bulunamamaktadır. Çaresi bulunamamaktadır derken tedavisi mümkün değildir. Eğer doktorlar tarafından saç dökülmesine çare üretilemiyorsa bunun en iyi çözümü saç ekimi olacaktır.

 Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Şu anda Saç ekimi fue sistemi ile yapılmaktadır. Diğer sistemler de varsa da bunlar eskimiş yöntemlerdir. En yeni saç ekim sistemi, fue sistemi ile yapılan ekimdir. Yalnız saç ekiminin gerçekleştirilebilmesi için saç kökü alınacak bölgenin iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Bu bölgeler genellikle ense bölgemiz ile kulak üstü kısmımızdır. Bu bölgelerde yeterli greft bulunuyorsa işlemin büyük bir bölümü halledilmiş demektir.

 Cerrahların bu bölgeden yaklaşık olarak 3000 ile 4000 greft alma durumları bulunmaktadır. Bu nedenle greft sayısının ve ekilecek bölgenin çok iyi bir şekilde hesaplanması gerekmektedir. Aksi takdirde işlemin başarılı olamaması veya bir süre sonra saç dökülmesinin tekrar görülmesi durumunda saç ekme işlemi tekrarlanamamaktadır.

 Saç Ekimi Her Dökülmeden Sonra Tekrarlanabilir Mi?

Saç ekimi sonrasında eğer saçlarımız tekrar dökülürse verici bölge dediğimiz bölgede yeterli saç kökü bulunamayacağı için seç ekimi işlemini birkaç defa tekrarlama şansı yoktur. Bu nedenle saç ekimi işlemini uzman bir cerrahın yapmasında yarar vardır. Eğer saç ekilecek alan ve greftin alınacağı bölgedeki sayı iyi tespit edilmezse saç ekiminde doğacak aksaklıklar ve terslikler bir daha geri dönemeyeceğimiz durumlara bizi sürükleyebilir.

Bu nedenle iyi bir saç ekim üzerine uzman cerrah bulmalıyız. Bu sayede doğabilecek riskleri en aza indirmiş oluruz. Bir de eski yöntemle saç ekimi yapabileceğini söyleyen cerrahlara güvenmemeliyiz. Son zamanlarda saç ekimi fue sistemiyle yapılmakta ve çok iyi sonuçlar vermektedir.

Saç ekiminden sonra tedavi aşamasına geldiğimizde PRP saç ekimi işlemi uygulamak en akıllıca iş olacaktır. PRP saç ekimi sonunda uygulanan ve yaraların daha çabuk iyileşmesi için uygulanan bir tedavi türüdür. Artık günümüzde cerrahi operasyonların çoğu yapıldıktan hemen sonra hasta taburcu edilebilmektedir.

Saç ekiminden sonra da eğer hasta yatmak istemezse aynı gün taburcu işlemleri yapılabilmektedir. Operasyon sonrası tedavi doktor gözetiminde evde uygulanabilmektedir. Ancak yıkama işlemini kendi başımıza yapmamamız gerekmektedir. İlk yıkama işleminin mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.