1. YAZARLAR

  2. Murat TEKİNALP

  3. RÜZGÂR NE KADAR ÖZÜR DİLESE DE;
Murat TEKİNALP

Murat TEKİNALP

Bir Garip Yolcu...
Yazarın Tüm Yazıları >

RÜZGÂR NE KADAR ÖZÜR DİLESE DE;

A+A-

Hayatın içinden, hayatla beraber, hayat sahnesinin değişmez oyuncularıdır insanlar. Hayat bir tiyatro ve insanlarda bu tiyatronun birer öğeleri ise geriye kalan sizce nedir? Arta kalan anıların yıllar sonra hatırlanması mı? Yoksa göçüp giden insanoğlunun geride bıraktığı özlem dolu hatırlanası o güzelim dostlukları mı? Şairin dediği gibi”Baki kalan gök kubbede hoş bir seda imiş.”

Peki, o güzellikleri ardımızdan konuşan insanların olduğunu bilmek nasıl bir duygu? Elbette tarifi imkânsız güzellikleri içine alacak. Fakat bu gök kubbenin altında güzel bir anı bırakmak nasıl olacak? İşte o çok zor bir soru. Bu zor sorgunun altında ezilmemek insani duyguları yitirip yitirmediğimize de bir anlamda bağlı gibi görünüyor. Eğer sadece hayat sahnesinde “BEN” merkezcil bir hayatla iç içe iseniz yapacak fazla bir şey yok. Yâda karşılaştığınız problemlere çözüm bulmak yerine, karşınızdakini ezerek veya asimile ederek çözüm buluyorsanız bittiniz demektir. Yapacak hiç bir şey yok; gerçekten yok… Üzülmek, ahlayıp-vahlamak,  problemleri bertaraf etmek için yeterli değil elbette. İnsanı insan yapan duyguların başında hakkını bilerek hareket etme duygusu gelmektedir. Kısacası; kul hakkı gelmektedir. Bu hak mevzu öyle bildiğimiz gelişi güzel hususlardan da değildir. Âlimlerimiz kul hakkını beş safhada incelemişler, insanları bu hususta üzerine önemle eğilerek eğitmişler…

Kul hakkı beş türlüdür:
1- Mali
2- Nefsi

3- Irzı
4- Mahremi

5- Dini.

1- Mali olan kul hakları:

Hırsızlık, gasp, aldatarak, yalan söyleyerek mal satmak, sahte para vermek, başkasının malına zarar vermek, yalancı şahitlik, rüşvet almak gibi.
Bu haklar için sahibi ile helalleşmek gerekir. Dünyada helalleşmezse, ahirette sevapları ona verilerek helalleştirilecektir. Mal sahibi ölmüş ise, vârisine ödenir.

 

2- Nefsi, yani hayati günah olan kul hakları:

Adam öldürmek, bir uzvunu kesmek, sakat bırakmak gibi şeylerdir.
Önce tövbe eder. Adam ölmüş ise, velisi ile helalleşmek gerekir. Velisi isterse af eder. İsterse belli bir mal ister. İsterse, mahkemeye verip, hâkimden cezalandırılmasını ister. İslamiyet'te kan davası yoktur.

   3- Irza dokunan kul hakları:
Dedikodu, iftira, alay, sövmek gibi haysiyetle, şerefle ilgili şeylerdir.
Tövbe etmek ve helalleşmek lazımdır. Bunlarda vârisleri ile helalleşmek olmaz.

   4- Mahremi olan kul hakları:
Başkasının çoluk çocuğuna hıyanet etmek gibi şeylerdir.
Tövbe ve istiğfar eder. Fitne çıkmak ihtimali yoksa sahibi ile helalleşir. Fitne ihtimali varsa helalleşmek yerine, ona dua eder ve onun için sadaka verir.
   5- Dini olan kul hakları:
Akrabasına ve emri altında olanlara doğru din bilgisi vermeyi terk etmek, insanların din bilgisi öğrenmelerine ve ibadetlerine mani olmak, onlara kâfir, fasık demek. Bid"at çıkarıp veya mevcut bid"atleri savunup Müslümanların yanlış inanmalarına ve yanlış ibadet etmelerine sebep olmak.

 

Yukarıda sayılan kul haklarına riayet, yaşamımızın birer parçası olmalı. Kalp kırmanın, kusurları ve ayıpları araştırarak yüze vurmanın ayrı bir külfet ve azamet olduğunu bilerek hayata yön vermeli….

Unutmamalı, rüzgâr ne kadar özür dilese de; dalın kırılmış olduğunu akımızda bulundurmalı…

 

“-Kim bir Müslüman kardeşinin ayıbını örterse, Kıyamet gününde Allah(c.c)onun ayıbını örter.”(H.Ş)

 

-vesselam…

Yüzünüz Hep Gülsün

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar