1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Rüya hakkında bilinmeyen 10 gerçek!
Rüya hakkında bilinmeyen 10 gerçek!

Rüya hakkında bilinmeyen 10 gerçek!

Her rüyanın bir anlamı vardır. Peki rüya tabirleri nasıl yorumlanmalı?

A+A-

RÜYA TABİRLERİ ÖNEMLİDİR VE HER GÜZEL RÜYA BİR MÜJDEDİR

Salih ve doğru bir rüya, güzel bir rüya, Allah tarafından bir müjdedir. Rüyayı gören kimse, gördüğü bir rüya sebebiyle yaptığı veya yapacağı bir işle müjdelenmiş, bu müjde, bu sevindirici olaydan daha önce haberdar edilmiş olabilir. Veya bu gördüğü rüya ile uyarılmış, ikaz edilmiş olabilir. Korkulu bir rüya ile rüyayı gören kimse, bir kötülükten veya başına gelebilecek, gelecek zararlı durumdan men edilmiş ve dolayısıyla kendisi uyarılmış olabilir. Dikkatli olması için kendisine bir işaret göstermiş olabilir.

Evet, Ey Dost! Rüyana insan yaşamındaki, insan hayatındaki, önemi pek çok değer taşımaktadır. Okuduğumuz Ayet ve Hadis-i Şeriflerden ve diğer rüya ile ilgili bilgi ve örneklerden bu gerçeğin önemini kavramış bulunuyoruz sanırım.

  RÜYALAR ÜÇ KIŞIMA AYRILIR

Ey Dost/ Rüyalar, insanın içinde bulunduğu hâlet-i nahiyesiyle bağlantılıdır. Bir insan, gündüzleri geçirdiği stresleri gece rüyasında görebilir.

Ne demişler: "Aç tavuk rüyasında darı (mısır) görür.”

Onun için bu tip rüyalardan korkmamalıdır. Çünkü bunlar, gerçek rüya değildir. İnsanın gündüzleri başından geçen stresli ve bunalımlı olayların uykusunda tekrar edip rüyasına girmesi demektir.

Bunun içindir ki, bazı yorumculara göre rüyalar üç kısma ayrılır:

Rahmani rüyalar,

Şeytanî rüyalar,

Kişinin kendisi tarafından meydana gelenler (kuruntular).

Rahmani rüyalar: Allah tarafından kullarına müjde olarak gösterilen bir rüyadır ki, Salih ve doğru rüyadır. Bu rüya rahmanidir, Allah tarafımdandır. Bunlara örnek verdik. Yukarıda geçen bilgilere bakabilirsiniz.

Şeytanî rüyalar: Şeytan tarafından bir kişiyi korkutmak için meydana gelen, görülen rüyadır. Şeytani rüyalar, yalan rüyalardır.

Kişinin özellikle kendisinin bilinçaltı kuruntularla meydana getirdiği rüyalardır ki: kişi gündüzleri kendi kafasında kurduğu kuruntuları, hâdise ve olayları, gece rüyasında aynen görmesi demektir.

Yani, şeytan tarafından kişiyi korkutmak için meydana gelen, gösterilen bu gibi rüyalar ve kişinin kendisi tarafından şuur altı kuruntularla meydana getirdiği rüyalar, yalan ve gerçek dışı rüyalardır. Bu rüyalar dikkate alınmaz. Bunlar hiçbir anlam taşımayan rüyalardır. Bu tip rüyalardan Allah’a sığınmak gerekir. Çünkü gören kişiyi rahatsız eder ve huzurunu kaçırır, moralini bozar.

Şimdi gelelim iyi rüya gören kimseler ne yapmalı nasıl hareket etmeli ve kötü rüya gören ne yapmalı ve nasıl hareket etmelidir?

RÜYA HAKKINDA 10 GERÇEK

Uyku hem bedenin hem de zihnin dinlenmesi için bir ihtiyaçtır. Bu nedenle her insan uykuya ihtiyaç duymaktadır. Uykuya daldıktan sonra ise çoğunlukla rüya görülmektedir. Bu rüyalar bazen bilinçaltı düşüncelerini yansıtırken bazen de içinde bulunulan psikolojik durumların etkisi ile şekillenmektedir.

Bu yazıda ise rüya ile ilgili bazı ilginç bilgilere değinilmiştir. İşte rüyalar hakkında 10 ilginç bilgi şöyle sıralanmıştır;

Rüyalarımızda sadece tanıdığımız, bildiğimiz yüzleri görmekteyiz. Buna göre tanıdıklarımız yada herhangi bir yerde bir şekilde karşılaştığımız ama normalde tanımadığımız insanların yüzlerini rüyalarımızda görmekteyiz. Yani zihnimiz rüya sırasında yeni yüzler, simalar uydurmaz. Rüyamızda gördüğümüz kişiler, bir defalığına çok kısa bir süre bile olsa gördüğümüz insanlardır. Yani gördüğümüz yüzler gerçek hayattan insanların yüzüdür.

Görme yetisini kaybeden insanlar da rüya görebilmektedir. Doğuştan görme engelli kişiler rüyalarında şekiller görmezler. Fakat ses, dokunuş, koku yani 5 duyu yetisinden görme hariç diğerlerini kapsayan rüyalar görmektedirler. Sonradan görme yetisini kaybeden insanlar ise rüyalarında imajlar, şekiller görmektedirler.

Kötü ve negatif duyguların pozitif duygulardan baskın olduğu rüyalarda, insanların hissettiği en baskın duygu kaygıdır. Yani korkunç veya gerilimli bir rüya görmekte olan bir insan yoğun bir şekilde kaygı hissini yaşamaktadır.

Rüyada orgazm olabilirsiniz. Yani tıpkı gerçek hayatta gerçeği gibi güçlü hissedebilirsiniz. Çünkü rüyalar sadece cinsel deneyimlere açık değildir, aynı zamanda gerçeği kadar baskın bir orgazm yaşatabilir.

Rüyalarda geleceği önsezi yoluyla tahmin edebilme veya direkt olarak geleceği görebilme mümkündür. Buna göre önceden tahmin ve normal duyularla elde edilemeyen bilgilerin, rüyada önsezi ile elde edilebilmesi gerçekleşir.

Bazen, normalde gerçek olan yani rüyanın parçası olmayan bir sesi rüyamızda gördüğümüzü sanabiliriz. Örneğin rüyada konserde olduğunu gören bir insanın duyduğu ses, esasta içeride gitar çalan kardeşinden geliyor olabilir. Bu olaya rüya inkorporasyonu denilmektedir.

Rüyaların büyük bir kısmı unutulmaktadır. Buna göre, uyandıktan 5 dakika sonra rüyaların yarısı, 10 dakika sonra ise %90’nı unutulmaktadır.

Rüyaları herkes aynı renklerde görmemektedir. Bazı insanlar rüyalarını siyah beyaz görmektedir. Normalde herhangi bir görme bozukluğu olmasa bile insanların yaklaşık %12’si rüyalarını siyah beyaz tonlarında görmektedir. Bugün sadece 25 yaş altı insanların %4.4’ü siyah beyaz renkli rüya görmektedir.

Kadınlar ve erkeklerin rüyaları farklı olmaktadır. Buna göre, erkekler daha agresif duyguların yoğun olduğu rüyalar görürler. Yani erkekler rüyalarında genelde diğer erkeklerle ilgili olaylar görürler. Kadınların rüyalarında ise neredeyse eşit sayıda kadın ve erkek figürleri bulunmaktadır.

Bütün insanlar rüya görmektedir. Bazı insanlar hiç rüya görmediklerini iddia edebilirler fakat bu kişiler aslında rüya görürler. Sadece gördükleri rüyanın %10’luk kısmını bile hatırlamadıkları için rüya görmediklerini zannederler. Sonuçta ekstrem psikolojik bozuklukları olanlar hariç herkes rüya görmektedir.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.