1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. RUSLAR, TÜRKÇE KONUŞMANIN EŞİĞİNDEN Mİ DÖNMÜŞ?
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

RUSLAR, TÜRKÇE KONUŞMANIN EŞİĞİNDEN Mİ DÖNMÜŞ?

A+A-

Berber Vasili, traş etmekte olduğu Rus ordusundan henüz terhis olan Panas’a sorar: “Askerliğinizi nerede yaptınız? ”Genç Panas:“ Çeçenistan’da” diye yanıt verir. Daha sonra berber “Askerliğinizi nerede yapmıştınız?” diye tekrar tekrar sorar, Panas da hep aynı yanıtı verir ama” neden üç kez aynı soruyu sordun?” der.. Berber, “Evet sordum, zira ne zaman Çeçenistan desen saçların dikiliyor, bu da seni rahat traş etmeme yardımcı oluyordu..

BİRLİK GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI

Rusya’da geçtiğimiz 4 Kasım Pazar günü Ulusal Birlik Günü ve Pazartesi günü de resmi tatildi. Başkent Moskova’da düzenlenen mitinge aşırı soğuk hava ve yağan karlara rağmen binlerce insan katıldı. Ellerinde "Ruslar iyi yaşarsa herkes iyi yaşar, biz Ruslar birlikte kazanacağız" şeklinde pankartlar taşıyan eylemciler, sıkı güvenlik önlemleriyle miting alanına alındı. Duma Başkan Yardımcısı Vladimir Jirinovski, bu “Ulusal Birlik Günü”nün Liberal Demokrat Partinin girişimiyle ilan edildiğine, Rus halkının kendi vatanlarına sahip çıkma azmiyle Polonyalı işgalcileri Moskova’dan püskürttüklerine dikkat çekti. Büyük Rus İmparatorluğu'nun da Bolşevikler'in ihanetiyle çöktüğünü belirten Jirinovski “Batı devletleri, tarih boyu hep Rusya'yı yok etme planları yaptı, bu amaçla 30 kere Türkler ile savaştırıldık, oysa biz Ruslar Avrupa'yı asırlarca Türkler'den, 2. Dünya Savaşında da Nazilerden kurtardık. Bayramımız olan 4 Kasım olmasaydı şimdi Rusça değil, Lehçe, İsveççe ve Türkçe gibi farklı diller konuşmak zorunda olacaktık” dedi.

1612 TARİHİ RUSYA İÇİN NE DENLİ ÖNEMLİDİR?

17.yüzyılın başlarında Rusya, en krıtik dönemden geçiyordu. Aristokrat Boyarların entrikalarıyla ülke, büyük bir krizin eşiğine gelmişti.. Daha sonra Rus Çarlığı'na dönüşecek olan Moskova Büyük Dükü tehtidi artmaya başladı. Durumdan yararlanmak isteyen Polonya ordu birlikleri, kuşattıkları Moskova'yı 1610’da işgal ettiler. Bağımsızlık elden gitmek üzereydi. Fakat halk istilacılara boyun eğmek istemiyordu. Sıradan bir yurttaş olan Kuzma Minin ile Prens Dmitriy Pojarskiy yönetimindeki birlikler, 4 Kasım 1612 günü Moskova’yı Polonyalılardan kurtardı. Kuzma Minin ve Dmitriy Pojarskiy’i de milli kahraman ilan ettiler. Bu olay 2005’te Ulusal Birlik Günü kabul edildi. Şimdi Moskova Kızıl Meydan’da bu zaferin iki sembolü bulunuyor. Birincisi, 19.yüzyılın başlarında açılan Kuzma Minin ve Dmitriy Pojarski anıtı. İkincisi ise Kazan Katedralidir.

JİRİNOVSKİ KİMDİR ?

Ne gariptir ki Rus milliyetçiliğini diline dolayan Jirinovski, aslen Rus olmayıp, Moskovayı işgal eden Polonya’lı bir yahudi aile çocuğudur. Gerçek adı Vladimir Volfoviç Eidelshtein olup soy adından rahatsız olduğu için Jirinovski olarak değiştirmiştir. Babası Volf Isakoviç Eidelshtein 1946’da Kazakistan’ın Alma-Ata şehrinde mecburi hizmetini yaparken Jirinovski dünyaya gelir. O, hangi ülkede yaşadıysa (Türkiye, Ukrayna, Kazakistan) tutarsızlıkları nedeniyle “persona non grata” (istenmeyen adam) ilan edilmiştir. 164 yıllık Yahudi gazetesi olan Jewish Chronicle’in 24/12/1993 tarihli nüshasına göre Jirinovski, 1983’de İsrail’e vize başvurusunda bulunmuş ve almış.. Moskova Üniversitesi’nde Türkoloji eğitimi alan Jirinovski KGB ajanı olup iyi derecede Türkçe bilen bir Türk düşmanıdır. “Türklerin tamamı yok olsa dünya bir şey kaybetmez.” sözü yankı uyandırmıştı.

DEĞERLENDİRME

Vatan, üzerinde yaşayan millet tarafından uğrunda gerekirse ölünür. Ne güzel buyurmuş yüce İslam peygamberi (S.A) “Vatan sevgisi imandan gelir.” Ruslar, Avrasya’nın asırlardır otoklon (yerleşik) halkıdır. Kuzey komşumuzu yıllarca

kaba insanlar olarak tanımamıza rağmen onlar, sanat ve kültüre büyük değer vermişler, vatanları için onlar da özgürlük savaşları yapmışlardır.. Aşağıdaki Rus Milli Marşında duygular ne kadar açık ifade etmektedir, öyle değil mi? Yaşasın insanların kudretli elleriyle kurulan ana yurdumuz Birleşmiş ve özgür olan halkımız yaşasın.. Geleceğimiz için savaştık ve alt ettik işgalcileri.. Yaşasın insanların kudretli elleriyle kurulan ana yurdumuz.. Ateşle denenmiş kardeşliğimizin gücü.. Birleşmiş ve özgür olan halkımız, yaşasın… İyi haftalar değerli okurlarımız..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum