1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Romanların dini inançları
Romanların dini inançları

Romanların dini inançları

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "İslam'ın ümmi bırakılmış saf çocukları" diye nitelendirdiği Roman vatandaşların yıllar yılı ihmal edilmiş olduğunu belirtti.

A+A-

Romanların inanç sistemlerine dair çalışma başlattıklarını kaydeden Görmez, "Nelerin yapılabileceğini araştırıyoruz" diye konuştu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Romanlara karşı bir çalışma başlatmaya hazırlandıklarını belirterek, "Diyanet İşleri Başkanı olarak özeleştiri yaparak da söylüyorum, dünyalarına girerek dini talepleri var mıdır, kendi aralarında dini ihtiyaçlarını nasıl dile getiriyorlar diye bir şeyimiz olmamış" dedi. Görmez, Türkiye'deki Roman vatandaşların eskiden beri ötelendiğini ve kendilerine 'yanlış yapıldığını' belirtti.

'ÜMMİ BIRAKILMIŞ SAF ÇOCUKLAR'

Romanları, "İslam'ın ümmi bırakılmış saf çocukları" olarak tanımlayan Görmez, "Balkanlar'da, Bulgaristan'da, Romanya'da, Doğu Makedonya'da, bizzat onlarla beraber olduğumda, konuşmalarına şahit olduğumda, onların algılarını, duygularını gördüğümde, farkında olmadan biz yanıbaşımızda yaşayan bazı insanlara İslam'ın bize yasakladığı ve gayri ahlaki bulduğu bir tavırla bakmışız ve ötekileştirmişiz. Tepeden bakmışız. Dünyalarına girmeyi denememişiz" diye konuştu.

Özeleştiri yapan Görmez, Roman vatandaşların dünyalarına girerek, 'dini talepleri var mıdır', 'kendi aralarında dini ihtiyaçlarını nasıl dile getiriyorlar' şeklinde bir bakış açılarının olmadığını söyledi. Özellikle Trakya'da, Türkiye'nin muhtelif yerlerinde yaşayan Romanlara yönelik neler yapabileceklerini düşündüklerini kaydeden Görmez, konuyu il müftüleriyle paylaştıklarını kaydetti. Görmez, "Müftülerden durum tespitlerini alıyoruz, almaya devam edeceğiz" dedi.

YENİ ŞAFAK
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.