1. YAZARLAR

  2. Zeynep Genç ALPDOĞAN

  3. Rock Festivali esnafın yüzünü güldürüyor…
Zeynep Genç ALPDOĞAN

Zeynep Genç ALPDOĞAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Rock Festivali esnafın yüzünü güldürüyor…

A+A-

FOÇA ROCK FESTİVALİ başladı. Yurdumuzun dört bir köşesinden binlerce genç festivali izlemek için Foça" ya geldi. Sırtlarında çadırları , sıcağa aldırmadan, pek çoğu oto stop ile ceplerinde kısıtlı para festivale gelmişler. Foça bu kadar kalabalık insan topluluğunu bir arada görmedi.
Festival alanı olan İngilizburnu şehir merkezine yaklaşık 2 km. Ama onların umurlarında değil. Belki de yılda bir kez böyle bir çılgınlık yaşıyorlar. Renk renk çadırları ile yarımadayı şenlendirdiler.
Üstelik Foça bir Cennet. Diledikleri yerden denize girebilirler. Zaten festival alanı deniz kenarı. Gündüz deniz güneş. Gece konser. Kısa ama hareketli bir tatil. Güzel bir anı.

Yaz geldi geçiyor. Foça esnafı son yıllarda ne yerli, ne de yabancı turist göremedi maalesef. Yazlıkçılardan zaten fayda yok. Onlar önemli alışverişlerini Foça" ya gelirken büyük marketlerden yapıyorlar. Nereden bildiğimi soruyorsanız; çöplerini bidonlara  değil de yanına bıraktıkları market torbalarından. Foça" dan ise ekmek gazete, tekel maddeleri ve karpuz dışında bir şey almıyorlar.
Eee ne yapsın esnaf, yaz gelsin de çarşı hareketlensin, cebimiz para görsün diye beklerken, vuslat yine başka yaza kalıyor.
Biz gelelim Festivale…
Rock Festivali çok büyük bir organizasyon. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre: geçen yıl Foça" ya 68 bin kişi konser izlemeye gelmiş. Bu yıl ise 80 bin kişi bekleniyormuş.
Foça için büyük bir şans. Ancak; İngilizburnu şehir merkezine uzak. Gençler ceplerindeki üç kuruş parayı, festival alanında fahiş fiyata gıda ve su satan insanlara vermek zorunda bırakılıyor. Gerçi gençler azimli , hava sıcakta olsa yürüyerek şehre iniyorlar. Dolayısı ile Foça esnafı da bu durumdan memnuniyet duyuyor.
Oysa ki;  belediye İngilizburnu" na az bir ücretle otobüs çalıştırsa, şehir esnafının da bir nebze yüzü güler.
Üç gün sonra festival bitecek, Foça" lılar yine şikayete başlayacak. İşte sokaklar araba dolmuştu. Yürüyecek yol bulamadık. Her yer çöp dolmuş. Belediye ne iş yapar vs. vs.

Biraz insaf edelim. Yılda bir kez böyle bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Üstelik esnafımız da para kazanıyor. Ee hepimiz FOÇA" ya aşığız ya, cennette yaşıyoruz ya.
Her nimetin bir külfeti var.
Pek çok kişi farkında değildir belki; ama ben farkındayım. Arabasının küllüğünü sokağa boşaltan, gözünüzün içine baka baka  yere tüküren, arabasının camından çöp torbaları ile  bidona basket atamayan, çekirdek çitleyerek kabuklarını havaya üfleyen ve bütün bunlardan sonra Foça" yı seviyoruz diyen insanları görüyorum. Ve uyarıyorum. Onlar da “ Sen Bize karışamazsın ” diye cevap veriyorlar.

Bir elma yedi diye Cennetten kovulan ADEM BABA aklıma gelince , bu kişilere ne yapmak gerektiğini düşünüyorum da….

Artık yorumu siz okuyucularıma bırakıyorum.

Sevgi ve Işık ile kalın.


 


--
Zeynep Genç ALPDOĞAN
Tel :0232*812 23 24 Faks:0232*812 2421
Gsm: 0537*810 25 63 / 0554*-737 88 39

Önceki ve Sonraki Yazılar