1. YAZARLAR

  2. Murat TEKİNALP

  3. RAMAZANIN AYDINLIĞINDA KULLUK BİLİNCİ
Murat TEKİNALP

Murat TEKİNALP

Bir Garip Yolcu...
Yazarın Tüm Yazıları >

RAMAZANIN AYDINLIĞINDA KULLUK BİLİNCİ

A+A-

İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana kulluk vazifesini yerine getirmek için arayışlar içinde olmuş, ilahi hitabın muhatabı olarak çözüme ulaşmıştır. Her ne kadar isyan ile programlanmış fertlerin olduğu da düşünülürse, bu değişmez kanun asırlarca nebevi mücadelenin gölgesinde cereyan etmiştir. Her devirde Allah-ü Teâlâ nebilerini kulların kurtuluşu için görevlendirmiş, şeytani vesvesenin düşmanlığını gözler önüne sermiştir. İsyanlarla savrulan yüreğimizin güvenlik duvarınıda tövbe kapısıyla korumuştur. Tüm bu unsurların temelini teşkil eden tek gaye kulluk bilincidir. Ve Kulluk; sadece yaratılanın yaratana karşı yakarışı değil, insanın aynı zamanda yaratıcıya olan özlemini, sevgisini, iştiyakını da bir nebze temsil etmektedir. Kulluk yaratanın karşısındaki acziyetin ve kimsesizliğin-yok oluş ve hiçliğin en büyük tasavvurudur. Kulluk sadece çeşitli ibadetlerle sınırlı olmamakla beraber, vicdanın kılavuzluğu ve rehberliğindeki her olumlu iş-simgenin birer bölümünü oluşturmaktadır. Hiç bir şeyin karşılıksız olmadığı ve bir değerinin olduğu dünyamızda, elimizde bulunan ve sayıya dahi dökemediğimiz nimetlerin şükrünü nereye- hangi makama nasıl yapacağımızı da bilmemizi sağlayan bir öğüttür aynı zamanda. Kulluk bir bakıma istifade edilen nimetlerin sahibine olan teşekkürüdür. Göremediğimiz yüce makama karşı ibadetlerin arz edilmesidir.

   Kulluk ve niyazın önemli mihenk taşlarından birisi de hiç şüphesiz ramazan ayıdır. Yakarışların semayı kapladığı, oruçların hakka niyaz edildiği, namaz tazarru ve niyazın arz edildiği en nadide manevi zaman dilimidir. Ramazanda kulluğun tadı bir başka, ibadet-tazarru ve niyazın hazzı bir başkadır. Kalpler icra edilen kulluğun sonucunda rahatlar ve huzura kavuşur. Rehber ve hidayet kaynağımız kur ’anda:” Onlar, inananlar ve kalpleri Allah’ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.(RAD-28)” buyurularak kalplerin huzura kavuşmasının tek reçetesinin ALLAH(cc) anmaktan ve O’na kulluk etmekten geçtiği önemle belirtilmektedir. Manevi bir kursun kursiyerleri olarak, kulluğun figüre edilmiş ibadetlerini icra ederken, karşılaşılan zorluk ve meşakkatlerin zevkini de yaşıyoruz ramazan ayında. Aç ve susuz kalmanın sadece perhizden ibaret olmadığını, namaz ibadetinin vücut egzersizi gibi eşitlenmediğini, yaratana yakarış olan dua dilekçesinin yogaya benzemediğini ibretle izliyor ve biliyoruz. İdrakimizin gölgesinde kaldırıyoruz tüm sis perdelerini hayatımızdan. Ve bir ayetin sıcaklığı sarıyor tüm bedenimizi. “ Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.” (BAKARA 185) Hakkı batıldan ayıran gerçeklerin örneği ve önderi olan kitabımız kuranın ayıdır ramazan ayı. Kurani ahlakla ahlaklaşanların ayıdır ramazan ayı. Paylaşmanın doruğa ulaştığı, kardeşlik bilincinin yükseldiği, suç ve cezaların en aza indiği mükemmel bir zaman dilimidir. İdrak edip maneviyatını yaşayanlara ne mutlu. Ve hatta her gününü ramazan eyleyenlere ne mutlu.

    Karanlıkların çevremizi kapladığı, sahtekârlık-hırsızlık ve kaptıkaçtılığın kol gezdiği, yalanın-dolanın insanları zedelediği, sözde durmama-emanete riayet etmeme-yalanı doğru gibi söyleme hastalığının bulaşıcı bir hal aldığı günümüzde; varmısınız? arınmaya. Kurana teslim olmaya, kulluk bilinciyle pusulaya sarılmaya, hayatımıza yeniden başlamaya, kimseyi aldatmadan soyup talan etmeden hayatı varmısınız? Yaşamaya. Çünkü kulluk ramazanda bir başka güzel bir başka doyumsuz. Kim bilir belki yarın bunlar için çok geç olabilir. Hayatın sizi daraltmadığı, kulluk bilincinin idrakinde bir hayat sürmeniz dileklerimle…

Yüzünüz Hep Gülsün…

Önceki ve Sonraki Yazılar