1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Ramazan-ı şerifin katkıları
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan-ı şerifin katkıları

A+A-

Bizlerlerin ramazan-ı şerifle buluşmamıza ramak kaldı. Allah nasip ederse yarın/ bugün ilk teravihe camilere gideceğiz.

Camilerimizin bir yıldır hasret kaldığı cemaate kavuşacaktır. Camilerimizin görevlilerde teravih namazını usulüne uygun kıldırırlar.

Jet hızı kıldırma kalktı sayılır. İyi de oldu aslında. Çocuklara hoşgörülü olsak nasıl olur? Hepimiz biliyoruz ki, çok iyi olur.

Oruç tutmak,  bizler için çok önemli bedeni ibadetlerimizdendir. Oruç ibadetinin her yıl geçmiş seneye göre, on gün önce gelmesinin hikmetini çoğumuz bilir.

Ramazan-ı şerifte kötülüklerin azaldığını bilimsel olarak açıklanıyor. Emniyet güçlerimizin belki en rahat görev yaptıkları dönemler, oruç tuttuğumuz ramazandır.

İyiliklerin zirve yaptığı, insanların merhametle coştuğu, egoizmin sıfırlandığı, insanların birbirlerini en çok düşündüğü aydır, ramazan-ı şerif.

 Yine nerede yetim, yoksul, fakir var diye araştırılan günler geldi. Oruç ayında insanların iyilik meleği olmasından dolayı, birçok insanımız,  her günümüz böyle olsaydı derler.

En ufak kavga yok. Gürültü yok. Kötülüklerin anası olan içkiden uzaklaşmak var. İyiliklerin yağmur yağarcasına üzerimize gelmesi ne güzel.

İşlerimiz gibi olmasa keşke orucumuz da. İşlerimizde çoğumuz samimi değiliz, onun için oruçta bari samimi olabilsek. Oruç tutanlarımızın hata yapmamaya gayret göstermesi gerekiyor.

İnancı gereği oruç tutanların karışsına geçipte yemek yemeler, sigara içmeler hiçte hoş olmuyor. Oruç tutmuyorsanız veya tutamıyorsanız, tutanlara saygılı olunmalıyız.

Genç nesilden bazıları çok lakayt davranıyor. Okumak için gittikleri yerlerde ev arıyorlar. Oruç tutan hacı amcaya ev tutmak istediklerini söylüyorlar.

Hacı amcanın duyarlı olduğu mutlak konular vardır diye düşünmüyor gençlerimiz. İki yüzlülük yapsın demiyorum. Ha illa ki oruç tutsunda demiyorum.

Her insanın hassas değerleri veya inanç değerleri ve de moral değerleri vardır. Bunlara saygı bekler, hangi millet olursa olsun.

Genç yakmış sigarayı hacı amcanın zilini çalıyor. Amca evini kiralamak istiyorum dese verir mi hacı amca?

Veya sizin kutsallarınıza saygı göstermeyenlere tahammül edersiniz ancak saygı da beklersiniz. Saygı duymamız icap eder. Herkes oruç tutacak diye kural yok. Oruç tutmayabilir veya özründen dolayı tutmuyor olabilir.

Rahatsısınız oruç tutamayacaksınız. Aşikârene de belirtmemeliyiz. Ramazan kur "an -ı kerimin indiği, güzelliklerin yayıldığı aydır.

Mukabeleyle erkek, bayan ve insanlarımız kur" an-ı kerimi candan dinlerler.

Sevapların haddinin hesabının belirsiz olduğu ve kardeşlik duygularının dorukta olduğu aydır, ramazan-ı şerif ayı.

 Nafile ibadetlerin derecesinin farz mesabesine ulaştığı günlerdir.

İyiliklerin konuşulduğu, daha insani değerlerle hemhal olduğumuz aydır. Yardımlaşma ayıdır. İnsanların merhametlerinin coştuğu, daha önceleri gülerek geçtiği konulara duyarlı davranmasını sağlar oruç.

Mesela komşunun fakirliği, zengin birisini çok sarsmaz normal zamanlarda ama zengin kişi oruç tutarsa anlar ki fakir komşuna gerçekten yardım etmelidir.

Oruç sayesinde şükrümüz artar. Oruç sayesinde gönüllerde yumuşama sağlanır.

İki arkadaş, akraba veya komşu dargın olsa, ramazan-ı şerifin hürmetine barışmaları kolay olur. Çünkü mübarek ramazan-ı şerif ayının kutsiyetinin rolü büyüktür.

Mübarek ramazan-ı şerif sayesinde dini bilgilerimizi arttırırız. Televizyonlar, radyolar, yazılı basın ve de daha önemlisi, camilerimizin din görevlileri ve vaizlerimiz bizleri dini konularda aydınlatırlar.

Bu arada dünyanın en çok okunan kitabı kur" an-ı kerim sayısız hatim olur. Dualar edilir. İftarlar yapılır. Çocuklarımız iftar vaktini beklerler.

Ancak burada şu ana kadar gördüğüm iftar davetlerine itirazım var. İftar davetlerine, maddi varlığı yerinde olan kişiler genelde davet ediliyor.

Sizce zenginlerin davet edilip, fakirlere iftar açtırmamak doğru mu? Dinimizin emri nedir diyen bir Allah "ın kulu yok? Asıl iftar yaptıracaklarımız, gelir düzeyi iyi olmayanlardır.

İftar davetlerini ona göre yapmalıyız. Akşama kadar oruç tutan insanın, iftar vakti yaptığı duası makbuldür.

Orucumuzu tüm organlarımıza tutturmalıyız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.