1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Ramazan bayramına değişik isim vermeyelim
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan bayramına değişik isim vermeyelim

A+A-

Öncelikle kavram kargaşasından kurtulmamız gerekiyor. Bir türlü ramazanı şerif bayramı kavramını yerleştiremedik. Nasıl başladı ramazan bayramı yerine kullanılan terim anlamadım.

  Müslüman olarak beni geçekten çok rahatsız ediyor. Allah bizzat kuranı kerim kitabımızda ramazanı şerifi bizlere öğretiyor. Nasıl oluyor da kutsal kitabını okuyan ailelerin evlatları ramazan bayramı yerine uydurma söz kullanıyorlar.

İşin en acı yanını anlatayım. Dini öğrenim görmüş, görmekte olan nesilde ramazanı şerif bayramının adını farklı söylüyor. İlk duyduğumda gerçekten neye uğradığımı bilemedim.

Çocuklarımızı eğitmek anne babalara düşüyor. Yaz kursları verimlidir. Yaz kursları mutlaka faydalıdır. Çocukların dini ihtiyaçlarını tamamen karşılar mı? Bu soruya evet diyemeyiz.

Ramazanı şerif bayramının dini terim anlamı “ fıtır bayramıdır”. Yeni kullanılan bayramla arasında hiç ilişki yok. Önce kullanılan kelimelerin değerini bilmeli yerli yerinde kullanmamız icap ediyor.

Engin ardıç gibi yazamam. Fakat gelin hatada ısrar etmeyelim. Dinimizi seviyoruz. Çocuklarımıza isim verirken mutlaka dini olmasını önemsiyoruz. 

Toplum için yeni isim olduğunda sorun anne babaya vereceği cevap bellidir. Bu ismi nerden buldunuz dediğiniz de kuranı kerimde geçiyor cevabını alırsınız.

Çevremden birisi çocuğuna “ Eymen “ ismini koymuş. Allah analı babalı büyütsün. Ne güzel ibadetimiz eksik olabilir. Dini yaşantımızda kusur olabilir.

Yavrumuza isim verirken İslami olmasını önemsiyoruz. Velâkin hicret sonunda Medine de bulunanların sevinç günlerine Müslümanların hayran olmaları üzerine Allahın sevinç günü olarak hediye ettiği ramazan bayramına başka isim kullanmak doğru değildir.

Oku dağıtımı kalkmalıdır

Düğün mevsimi hızı başladı. Fakat bir türlü ailelerin yaka silktikleri buna rağmen de vazgeçemedikleri görenek var. Oku dağıtmak. 

Geçenlerde misafir geldi. Haliyle düğü için gönderilmiş olan okuları gördü. Gerçekten dedi, buralarda düğün yapmak çok zor dedi.

Bunun üzerine sordum.

Sizin oralarda kolay mı? Burada düğün yapanların zorlandıkları konu nedir dediğimde?

Sizlerin oku geleneği gerçekten masrafa masraf ekliyor dedi.

Düğün yapacaklara söylemek kolaydır. Uygulamak ise zordur. 

Bir kez daha çağrı yapalım. Resmi kararlar alındı. Oku dağıtılmayacak diye. Duyurular yapıldı. Ama bir türlü netice alınamadı. Yanlış da ısrar etmek doğru değildir.

Düğün yapanlara, düğün yapacaklara soralım okunun getirisi götürüsü nedir diye, onların cevapları kesinlikle düğünün okusuz olması lazım derler.

Sizin düğünde başlatalım. Oku kalksın veya masrafsız olacak şekilde, ekonomik olacak, en yakınları kapsayacak şekilde olsun. Dediğimizi düşünelim.

Cevap ne olacaktır?

Bir kızım var, bir oğlum var. Okusuz düğün etmem.

Tamam, ama yanlış nereye kadar devam eder.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.