1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Radar Cezası ve Otoparka çekilen Araç sorgulama
Radar Cezası ve Otoparka çekilen Araç sorgulama

Radar Cezası ve Otoparka çekilen Araç sorgulama

Radar cezası ve otoparka çekilen araç sorgulama işlemleri emniyet müdürlüğü tarafından vatandaşlara sunulmuş online sorgulama işlemleri arasında bulunmaktadır.

A+A-

 

Radar cezası ve otoparka çekilen araç sorgulama işlemleri emniyet müdürlüğü tarafından vatandaşlara sunulmuş online sorgulama işlemleri arasında bulunmaktadır. Bilindiği gibi radar cezaları trafik ceza müeyyideleri içerisinde en fazla uygulanmakta olan cezalar arasındaki yerini almıştır. Şehir içerisinde ve şehirler arası yollar için belirlenmiş hız limitlerine göre belli noktalara konumlandırılmış olan cihazlar aracılığı ile radar cezaları uygulanmaktadır.

Bilindiği üzere şehir içerisindeki hız limitleri 50 ile 80 arasında değişkenlik göstermektedir. Çevre yolları ve Otobanlarda ise hız limitleri 90 ile 120 olarak belirlenmiştir. Radar cezası önceden belirlenmiş olan hız kuralları ve limitlerine göre kesilmektedir. Diyelim ki 70 ile gidilmesi gereken bir yerde siz 80 ile gittiniz bu durumda 89 TL ceza ödeyeceksiniz. Eğer bu hız 90 100 olarak limitin çok üzerinde gidilirse ceza da katlamalı olarak kesilmektedir. 400 TL ye kadar radar cezası almak mümkündür. Aracınıza ait radar cezası sorgulama işlemini yapmak için plaka bilgilerini sisteme girmeniz yeterli olacaktır.

RADAR CEZA ÖĞREN!

Otoparka çekilen araç sorgulama işlemleri de yine hem EGM üzerinden hem de bazı il ve ilçe emniyet müdürlüklerince yapılan sorgulama işlemleri arasında bulunmaktadır. Belediye ve Emniyet müdürlükleri trafik kurallarına göre düzenlenmiş olan araç park etme alanları dışında bulunan yerlere park eden araçların bu park etme işleminden ötürü aracı emniyetin otoparkına çekerek burada hem cezai işlem uygulanmasına hem de karışıklığın önlenmesine destek sunar.

Çekilen araç sorgulama işlemi sadece yanlış park işleminden ötürü yapılmaz. Bunun dışında aracın plakasının olmaması, trafiğe çıkma konusunda evrak eksikliği, çalıntı araç ve sayabileceğimiz birçok sebepten ötürü emniyet aracın çekilmesini sağlayabilir. Çekilen araç ile ilgili iptal işlemleri ancak suçun yani fiilin ortadan kalkması ile gerçekleşecektir.

ÇEKİLEN ARAÇINIZI SORGULAYIN

KAYNAK: PLAKA SORGULAMA