1. YAZARLAR

  2. Murat TEKİNALP

  3. RABBE SUNULAN KULLUK YAKARIŞLARI…
Murat TEKİNALP

Murat TEKİNALP

Bir Garip Yolcu...
Yazarın Tüm Yazıları >

RABBE SUNULAN KULLUK YAKARIŞLARI…

A+A-

     İnsanın, vicdan penceresinden yükselen sesin adıdır yakarış. Sessizliklerin sesi, masumane davranışların gül yüzüdür. Belki, aşırılıkların ve günahların avukatıdır. Yalnızlığın sırdaşı, kimsesizliğin yoldaşıdır. Dua, hayatımızın anlamı ve tercümanıdır.

İnsanın bütün benliği ile Allaha yönelerek maddi ve manevi isteklerini Allaha arz etmesi demektir. Allah ile kul arasında bir köprüdür. Başka bir ifade ile sınırlı, sonlu ve aciz olan bir varlığın(kulun) sınırsız ve sonsuz kudret sahibi Allah ile kuvvetli bir bağsal ilişkisidir. Dua ve yakarış aynı zaman da ibadet ve zikirdir. Dua, bütün ibadetlerin özüdür.”-Deki: Duanız olmasa, rabbim size ne diye değer versin.”(Furkan:25/77) ilahi emri bizlere dua ve yakarışı tavsiye etmektedir.

 ******  

     Bu ayetle yüce Allah, insanın ancak rabbi ile böyle bir yönelişle değer kazanabileceğini belirtmiştir. Bu yakarış ile gelen bela ve musibetlere karşı duanın nasıl bir kalkan olacağı gözler önüne serilmektedir. Kuranda duanın, insanın ihtiyaç ve sıkıntılarının giderildiği, kendini emniyet ve başarı içinde bulduğu zamanlarda zayıfladığı, insanın başı dara düştüğünde, bela ve musibetlerin arttığı dönemlerde ise daha aktif olarak icra edildiği anlatılmaktadır. Ancak, insanoğlunun refah ve rahatlık dönemlerinde Allah"ı bolca zikredip onu akıllarından çıkarmamaları kulluğun değişmez gereğidir.

*******

     Dua bir ibadet ve yaratıcıyı anmak olduğuna göre, gönülden, gizlice alçak bir ses tonu ile yapılmalıdır. Dua ve yakarış için mübarek vakitler ve mekânlar elden geldiği kadar tercih edilmeli, kabul olması için acele edilmemeli, kabul edileceğine inanarak yalvarış ve yakarışa devam edilmeli, sebepler dünyasının bilincine ererek talep ettiği şey bir takım sebeplere bağlıysa, önce bu sebepleri yerine getirmek için fiili bir talkım hal ve hareket içeren niyazları yapmalıdır. Yani hayatını icra eden hal ve hareketlerin bütününe hâkim olmalı, zararlı davranışların önüne geçmek için elinden geleni yapmalıdır. Ayrıca; isteğini Allah"a arz etmeden evvel hamd-ü senadan, Peygamber efendimize salât ve selamdan sonra büyük bir tevekkül ile Allaha bağlanmalıdır.

Bütün büyük-küçük, irili-ufaklı sıkıntı ve kederlerin sizlerden uzak olması dilek ve temennilerimle…

Sağlıcakla kalın efendim…

 

Yüzünüz Hep Gülsün.

Önceki ve Sonraki Yazılar