1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. PROF. DR. NUMAN KURTULMUŞ’LA ALTERNATİFSİZLİK MAZERETİ MAZİDE KALMIŞTIR
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

PROF. DR. NUMAN KURTULMUŞ’LA ALTERNATİFSİZLİK MAZERETİ MAZİDE KALMIŞTIR

A+A-

PROF. DR. NUMAN KURTULMUŞ’LA 

ALTERNATİFSİZLİK MAZERETİ MAZİDE KALMIŞTIR

 

               Son 8 yıldan beri Türkiye’de siyaset, bir alternatifsizlik savunmasının mazeret duvarında dondurulmuştur ve bugüne kadar millet indinde kabul görecek bir siyasi failin henüz halkın beğeni vitrinine çıkamadığı hususu tartışıladurmuştur. Böylelikle Türkiye siyaseti; alternatifsizliğini geçen 8 yıldan beri diline pelesenk eden bir siyasi iktidarın ve hükümetinin ortaya koyduğu tabloya neredeyse uyum göstermek ve bu görüşü kabullenmek üzereyken, Anadolu insanının demokrasi tecrübesinden bir alternatif filizlenmiştir. Alternatifsiz kalmaya hiç alışık olmayan bir toplumun sinesinden var olmuş bu siyasi hareket öyle gözüküyor ki, büyük bir hışımla ve yüksek bir süratle boy atacak olan siyasetin parlayan ışığı ve yeni fidesi “Has Parti”dir. 

 

               Fazla sübjektif olmayan bir değerlendirme şudur ki, Anadolu insanının yüzlerce yıllık emeği, enerjisi ve sinerjisi ile bugüne kadar birikmiş olan kıymet figürlerinin her geçen gün daha da zaafa uğratılmakta olduğu bir dönemde; derinleşen sosyal, siyasal ve ekonomik çıkmazların Türk Milleti’nin yol güzergâhına karabasanlar gibi çöktüğü bir süreçte, “Halkın Sesi Partisi” Türkiye’yi yüksek ufuklara taşıma gayreti ve bir medeniyet hareketi olma iddiasıyla siyaset sahnesinde yerini almıştır.

 

               Kendisiyle Ankara’da görüştüğüm bu medeniyet hareketinin liderini; yüksek karakterli, erdemli, kabiliyetli, toplumu için kaygı taşıyan ve milletinin ruh köklerinin bileşkesi olabilecek bir karizmatik liderliğin tüm vasıflarını kıymetli şahsında ziyadesiyle temayüz etmiş gördüm. Öyle ki çok yakın gelecekte halkının sesi olduğu sorumluluğunu üstlenecek kadroları ile yoğun halk kitlelerinin gönlünde; umudun, gayretin, insan hak ve hürriyetlerinin bir reçetesi olarak kabul göreceğinden kuşkum yoktur.

             

               Bugüne kadar mecliste grubu bulunan küçük siyasi partileri hesaba katmazsak, tüm sorumluluk CHP’nin refleksleriyle sınırlandırılmış durumdaydı. Bu statü ise, demokrasinin muhalefet yoluyla yol göstericilik yapma müessesesini neredeyse sıfırlama noktasına yaklaştırmıştır.

 

               TBMM’de her geçen gün bu kuvvetten kesilmesinin, muhalefetin bu yalnızlaşmasının önüne geçilmesi ve bu iç acıtan durumun behemehal sonlandırılması gerekmekteydi. Anadolu halkı tam da bu sorununu, bağrından böylesi bir güçlü siyasi figürü ortaya çıkartarak, müstakbel siyasi geleceğini rahatlatmıştır. İşte bu bağlamda kurulan  Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ’un liderliğindeki “Halkın Sesi  Partisi”’nin misyonu oldukça önemlidir.

               Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ’un siyasete dair önemli vurgularına şahitlik ettim.Belki de bugüne kadar hiçbir liderin kullanmayı göze alamadığı çok önemli tespitleri, çok lirik tarzda kendisinden işittim. Bir defa iktidar olmakla muktedir olmanın satır altlarına öylesine koyuluk veriyordu ki, yüklediği anlamı tüm detaylarıyla anlamaya çalıştım. Partisinin siyaset tarzında, “Muktedir Siyaset Anlayışı”nı benimseyeceklerini ifade eden Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, muktedir bir muhalefet partisinin iktidarı bile yönlendirebileceğini, bu nedenle sadece iktidar hedefi koymadıklarını, muktedir siyaset yapacaklarını da ilave olarak söylemiştir.

               Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, siyasette ittifakları asla ve asla kapalı kapılar ardından yapmayacaklarını, Türkiye’nin ve dünyanın egemenlerinden vize alacak onay alacak bir siyaset geliştirmeyeceklerini, sahnede kimin rol aldığı ile de ilgili olmayacaklarını, figüran olarak sahne arkasından ne zaman rol oynama zamanlarının geleceğini beklemeyeceklerini, bilakis Türkiye’de ve dünyada uygulanan yanlış siyasetlerin alternatifi olarak oyunu değiştirmek için düzgün bir senaryo için siyasette yer aldıklarını ifade ederek, Türkiye’nin siyasi arenasındaki alternatifsizliğe ve çaresizliğe en makul alternatif olduklarını ortaya koymuştur.

               Bir ittifak olacaksa bu sadece halkla yapılacak bir ittifak olacağının altını çizen “Has Parti” lideri, partilerinde kasaba politikalarının ayak oyunlarını kimse görmeyecektir diyerek, dünyanın bütün realitelerini izleyeceklerini ve belirleme gayretinde olacaklarını ifade ederek, dışarıdan esen rüzgârlara kapılmayacaklarını, rotalarını değiştirmeyeceklerini ve reel politiğin önünde diz çökmeyeceklerinin teminatını vermek suretiyle, Anadolu insanının ferasetine yakışır bir özgüveni sunmuş gözükmektedir.

               Anadolu insanına yeniden gayreti, yeniden inancı ve yeniden umudu vaat eden ve bu duyguyu çaresiz yüreklerle yeniden tanıştıran Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ’a çıktığı yolda yüksek muvaffakiyetler temenni ediyoruz ve Türkiye ve dünya siyaset vitrinine hoş geldiklerini söylüyoruz. Hoşça kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar