1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Prof. Bektaş: "Çanakkale depremleri, Saroz depreminin sonuçlarıdır"
Prof. Bektaş: "Çanakkale depremleri, Saroz depreminin sonuçlarıdır"

Prof. Bektaş: "Çanakkale depremleri, Saroz depreminin sonuçlarıdır"

KTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş Çanakkale depremi ile ilgili açıklama yaptı.

A+A-
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş,  yaptığı açıklamada, Çanakkale'de dün belli aralıklarda 4,8, 4,3, 3,3 ve 4,5 büyüklüklerinde depremlerin meydana geldiğini anımsattı. "Saroz ve Çanakkale-Ecabat fayları, Kuzey Anadolu fayının kuzey kolunu oluşturan paralel faylardır" bilgisini veren Bektaş, paralel fayların, büyük depremden sonra zaman içinde derinden stres transferleri yaptığını belirtti.

Çanakkale depremleri Saros depreminin sonuçlarıdır 

Çanakkale'deki bu sarsıntıların, daha önceki Saroz depremiyle bağlantılı olduğunu anlatan Bektaş, "Çanakkale-Ecabat depremleri, geçen yıl Saroz Körfezi'nde yaşanan 6,9 büyüklüğündeki depremin aynı fay sisteminde, zamanla daha doğudaki paralel faylara stres transferi yapmasıyla gerçekleşmiştir. Çanakkale depremleri, Saroz depreminin sonuçlarıdır" diye konuştu.

Prof. Dr. Bektaş, şunları kaydetti:

"Saroz depremi, aynı yıl bulunduğu fay üzerinde kuzeye doğru stres transferi yaparak ana şoktan daha kuzeyde, aynı fay üzerinde 4 ile 5 büyüklüğünde depremler oluşturmuştur. Saroz depreminden sonra geçen bir yılda zamana bağlı olarak, paralel fayların derinden birbirlerine stres transferi yapmaları sonucu ana şoktan daha doğuda, Gelibolu-Ecabat fay sistemi üzerinde depremler olmuştur. Bu tür depremler, fayların sadece kendi üzerlerinde değil kendilerinden daha uzakta olan paralel faylara da zaman içinde stres transferi
yaparak tetiklediklerinin bir kanıtıdır."

Büyük depremlerin habercisi değil 

Çanakkale'deki sarsıntıların, geçmişteki bir depremin fayları tetiklemesiyle meydana geldiğini belirten Bektaş, "O nedenle yaşanan deprem, o bölgede olabilecek depremlerin kesin verileri değildir. Bunun dışında şu an için gelecekte olabilecek büyük depremlerin de habercisi değildir" değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum