1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. PISA Raporu'nda Türkiye'de Eğitim
PISA Raporu'nda Türkiye'de Eğitim

PISA Raporu'nda Türkiye'de Eğitim

OECD tarafından her üç yılda bir yapılan eğitim araştırması sonuçlarına göre Türkiye yine son sıralarda yer aldı.

A+A-

Türkiye'de eğitim her kesim tarafından yıllarca tartışılagelmiştir. Her iktidar döneminde eğitim sistemindeki oynamalar hep eleştirilmiştir. AK Parti döneminde de en başarısız kabul edilen alanlardan birisi olan eğitim en son Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da eleştirilmişti.

PISA 2015’te (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) 72 ülkede 15 yaşındaki 540 gencin çeşitli alanlardaki performansları değerlendirmeye alınırken, bilim, okuma ve matematik alanlarının yanı sıra ortak çalışmaya dayalı sorun çözümü ve mali okuryazarlık ile ilgili test ve ölçümler de gerçekleştirildi.

Değerlendirme kapsamında Singapur, Çin, Japonya ve Estonya ilk sıralarda yer alırken, son sıralarda Dominik Cumhuriyeti, Cezayir ve Kosova yer aldı. Türkiye ise, son sıralardaki yerini korudu. Türkiye’ye yakın sıralamalarda bulunan ülkelerse Moldova, Arnavutluk, Trinidad ve Tobago, Tayland ve Kosta Rika oldu.

Türkiye, fen bilimleri, matematik ve okuma becerilerinde son sıralarda

Araştırmanın verilerine göre Türkiye, fen bilimleri alanında 425 puanla 72 ülke arasında 53’üncü sırada yer aldı. Bu alandaki OECD ortalaması ise 425.

Matematik alanında ise Türkiye 420 puanla, 490 puanlık OECD ortalamasının altında, 50’nci sırada yer aldı.

Okuma becerileri alanında da ortalamanın altında kalan Türkiye, bu alanda 428 puanla 51’inci sırada yer aldı.

Cinsiyet eşitliğinde OECD ortalamasının üzerinde

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde ise fen bilimleri, matematik ve okuma becerilerinde yerinin aynı kaldığı ve 2006’dan bu yana OECD ortalamasının altında olduğu kaydedildi. Kız ve erkek öğrencilerin eğitim eşitliği ve sosyal arkaplan açısından Türkiye’nin OECD ortalamasının üzerinde olduğu belirtildi.

Raporun tamamına OECD’nin internet sitesinden ulaşılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.