1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. PATRİYOT AÇILIMI!
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

PATRİYOT AÇILIMI!

A+A-

Komşumuz İran ile 17 Mayıs 1639 tarihinde yapmış olduğumuz ve bir sulh antlaşması niteliğinde olan “Kasr-ı Şirin Barış Antlaşması”nın üzerinden tam 370 yıl geçmiştir. Hulvanrud Irmağı'nın kıyısında bulunan Kasr-ı Şirin'de varılan bu barış anlaşmasını takiben; İran ile yapılan bütün görüşmelerde, anlaşmazlıklarda ve her iki ülke arasındaki tüm siyasi ve sınır sorunlarının müzakere esaslarında, yüzyıllar boyunca yine bu barış antlaşması kılavuz olmuştur.

 

               Öyle ki; bu barış antlaşması ile sanki dünya durdukça bu iki millet arasındaki yakınlık ve kardeşlik bağı, geçen yüzyıllara inat manevi bir güven iksiriyle bugüne kadar güçlenerek sağlamlaşmıştır. Ecdadımızın bir mirası olarak tarihin derinliklerinden gelen bu barış antlaşması ile tam 370 yıldan beri, iki millet arasındaki empati ve karşılıklı anlayış köprüsü, bugüne kadar örselenmeyerek dimdik ayakta kalmıştır.

 

               Son zamanların açılımlar cenneti olan Türkiye"de hükümet, şimdilerde komşumuz İran ile ilişkilerimizi füze hızıyla aşağılara çekecek bir başka açılıma kafayı takmış durumdadır. Başka bir deyişle; olmayan para ve imkânlarımızın berhava edilmesi anlamının tam karşılığı olan  “Patriyot füze açılımı” yapılmak üzeredir. Tek eksiğimiz olan bu açılım hepimize hayırlı uğurlu olsun(!) 

 

               Ak Parti Hükümeti; hem bir taraftan İran"ın sahip olduğu nükleer gücü barışçıl amaç ve ekonomik nedenlere bağlayarak komşumuz İran"a güven noktasında, tabir caiz ise açık çek vermiştir. Diğer taraftan da kapalı kapılar ardında, milletten gizlenen örtülü görüşmeler ile netlikten ve mertlikten uzak kararlar almaktadır.

 

               Evet, aynı hükümet bu kez de;  İran"dan gelecek bir füze saldırısı ihtimaline karşı 12 milyar dolarlık bir devasa bütçe ile eğitimi, sağlığı, adaleti ve kalkınmayı bir tarafa koyarak ve milletin menfaatlerine aykırı olarak Amerika"dan Patriyot füze savunma sistemi alacağını söylemektedir. Şimdi tek geri kaldığımız açılım bu idi. O da olacak yakında.(!) Şakası yok bu bilginin. Sayın Başbakan akşam sabah yine, “Ne pahasına olursa olsun bu Patriyotlar alınacaktır” diyebilir. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.(!)

 

               Ancak bu milletin kahir çoğunluğunun ortak vicdanı ve yükselen sesi şudur ki; Türkiye"nin öncelikli sorunu, olması muhtemel bile olmayan bir anlaşmazlığın gerekçesi olacak İran sınır güvenliği sorunu değildir. Beklenilen bir Türkiye –İran kapışması ufukta 370 yıldan beri olmadığı gibi, bu gün de bir uzak ihtimaldir.

 

               Ancak bugün Türkiye"nin bir iç güvenlik ve Güney Doğu sınır güvenliği sorunu vardır. Türkiye"nin bir bölücü terör sorunu vardır. Türkiye"nin bir yüksek işsizlik sorunun vardır. Ve Türkiye"nin üniter yapısını tehdit eden onlarca siyasi sorunları vardır.

 

               Tüm bunlara ilaveten;  bu ülkede, onurum ömrümden uzun olsun diyen bu milletin iktisadiyatının mahvedilmiş olmasının yarattığı çok çetin sosyal sorunlar vardır. Devletin ve milletin borçlandırılmış olması sorunu vardır. Türk milletinin fert fert borç batağına itilmiş ve fukaralığa mahkûm edilmiş olmasının derin sorunları vardır. Yoksulluk girdabında çırpınan milyonlarca insanımızın, yardım ve iaşe şırıngasıyla, kömür ve paket serumuyla insanca hayat sürmeye benzemeyen bir ömür garabetinin çaresizlik nöbetlerini tutmak mecburiyetinin utanç sorunları vardır.

 

               Paradoks şudur ki; insanları bu denli perişan bir ülkenin hükümetinin ise, 12 milyar dolarlarla ifade edilen Patriyot Füze alımı projesini dillendirme ve planlama lüksü olmamalıdır. Ya insaf fakiri ya da akıl fukarası hallerinden biri olma halini yaşayan yöneticilerimize, Cenab-ı Allah engin öngörü ve basiret versin. Hoşça kalın.    

Önceki ve Sonraki Yazılar