1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Partiler vergileri harcıyor, şeffaflık şart!
Partiler vergileri harcıyor, şeffaflık şart!

Partiler vergileri harcıyor, şeffaflık şart!

Bu para kendi kazandıkları ya da özel sektörden devşirdikleri fonlar değil. Resmen Türkiye Cumhuriyeti'nin vergileri.

A+A-

Vergiler harcanıyor, şeffaflık şart!

Seçim kampanyalarında reklam dahil siyasi partiler milyonlarca TL harcıyor.

Bu para kendi kazandıkları ya da özel sektörden devşirdikleri fonlar değil. Resmen Türkiye Cumhuriyeti'nin vergileri. Yani kamu parası. Bu nedenle de seçim kampanyalarına mutlaka verimlilik denetimi getirilmesi şart!

Reklam ajansı seçiminden ücretlendirilmesine, baskı işlerinden medya satın almaya, bina yüzü kiralamaktan TV prodüksiyon maliyetlerine, araştırma maliyetlerinden danışman maliyetlerine kadar her türlü giderin "yerindelik" denetimi yapılmalı.

Ve de siyasi parti seçim harcamaları gerçekleştikçe partilerin internet sitelerinde şeffaf olarak yayınlanmalı... Bu yapılırsa siyasi partiler harcanan her kuruş için marjinal fayda analizi yapar ve sonucu etki etmeyen iletişim çabaları yerine sonuç odaklı iletişim çabalarına odaklanırlar. Kazanan tabii ki Türkiye olur. Kimse seçim paralarını çarçur etmez.

AK Parti binaları donattı

AK Parti her seçimde olduğu gibi bu seçimde de Türkiye'nin dört bir yanında bina duvarlarını AK Parti kampanya sloganı ile donatmış durumda. CHP ise bu konuda resmen nal topluyor. TV mesajlarını sokağa indirmenin tek yolu açık hava. CHP TV'ye yatırdığı paranın karşılığını daha fazla almak istiyorsa mutlaka bu açık hava işini çözmeli...

Silah yerine reklama yatırın!

BDP bir yerlerden para bulur reklama başlarsa işte o zaman neler olacağını hep birlikte görürüz. Bence bulsun... Kürt siyasiler "kötü şeyler olacak" diye tehdit savuracakları yerde bir yerlerden fon bulup TV reklamı yoluyla demokrasi içinde sorunlarına çözüm arasalar daha iyi olmaz mı? Silaha ayrılacak para reklama ayrılsa daha akıllıca bir seçim olmaz mı? Yanıt veriyorum: Olur.

Şiddet yasası uygulanacak mı?

Geçen ay Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun çıkarılmıştı. Bu Kanun spor amaçlı şiddet suçuna hapis cezası bile getiriyor. Bursa-Beşiktaş maçının iptaline neden olanlar yakalanır, bu kanuna göre yargılanır ve ceza alırlarsa diyeceğim ki: "Bravo Meclis'e sporda şiddet olayını çözmüş!" Ya böyle bir şey olmaz ise? O zaman da diyeceğim ki: "İstikrar sürsün sporda şiddet büyüdükçe büyüsün."

Çekirgelik

Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır. S. M. Power

Ali Atıf Bir/Bugün

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.