1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. PARMAK İZİ OKUMA
PARMAK İZİ OKUMA

PARMAK İZİ OKUMA

PARMAK İZİ OKUMA

A+A-

Parmak izi bizim değiştirilemez kimliğimizi oluşturmaktadır. Hiçbir şekilde başkasının kullanamayacağı bir kimliktir. Bu yüzden güvenlik anlamında üst düzey bir imkân sağlamaktadır. Parmak izi okuma günümüzde oldukça talep görmektedir. İş yerlerinde, okullarda, yemekhanelerde, yurtlarda, hastanelerde ve daha birçok yerde parmak izi okuma kullanılmaktadır.

               Parmak izi okuma işlemine dayalı şifrelemelerin temel mantığı insanların benzersiz olan biometrik yapısıdır. Parmak izi okuma sistemi her insanın parmak izi dediğimiz parmaklarının ucunda yer alan harita şeklindeki yapının benzeri ya da aynısı hiçbir insanda bulunamaz. Parmak izi okuma parmak ucunda bulunan çıkıntılı yapıda kendi algoritmasının şifresi olarak görülmektedir. İnsan gözüyle bakıldığında her parmak izi diğerinin aynısı gibi görülse de kesinlikle aynısı değildir. Zaten bu şifreleme algoritmasının temelinde de bu farklılık yatar. Öncelikli kişinin parmak izi sisteme kayıt için bir kez tanıtılır. Son derce hassas sensörlere sahip olan bu cihazlar parmak ucunda yer alan girintili çıkıntılı yapıyı tanımlayarak kendi hafızasına yerleştirir. Sonraki aşamada kişi gelip parmak izini okuttuğunda parmak ucunda yer alan yapı taranarak sistemdeki örneğiyle eşleşir. Eğer eşleşme olmaz ise sistem ulaşılması istenen yere imkân sağlamamaktadır. Parmak izi okuma cihazlarının hafızası geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu yüzden çalışan sayısı fazla olsa bile kullanımı kolaydır.

Parmak izi okuma ülkemizde uzun yıllardan beri başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Parmak izi okuma sistemleri Kullanan firmalar memnun olduklarını dile getirmektedir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.