1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. PAPA’NIN TÜRKİYE SEVGİSİ GERÇEK Mİ?
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

PAPA’NIN TÜRKİYE SEVGİSİ GERÇEK Mİ?

A+A-

       PAPA’NIN TÜRKİYE SEVGİSİ GERÇEK Mİ?
    Papa Francis Türkiye’ye geldi ve ortalık allak bullak oldu. Hakkında bir çok senaryo ve dedikodular üretildi. Aksaray, Papa’ya ilk ev sahipliği yaparken bir daha gündeme geldi. Peki, bayram değil seyran değil, neydi bu ziyaretin amacı?
              PAPA TÜRKİYE’DE

  Katolik dünyasının lideri  Papa Francesco, Ankara ziyareti sırasında ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti ve daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Akasaray’da görüştü. Son ziyaretini Diyanet İşleri Başkanlığı’na yaparak Vatikan Büyükelçiliği’ne geçti. Daha sonra İstanbul’da önce Sultanahmet Camii ve Ayasofya’ya giden Papa, Harbiye’deki Saint Esprit Kilisesi’nin önünde barış güvercini uçurduktan sonra içeride ayin yönetti. Ardından Fener Rum Patrikhane’sini ziyaret etti. Papa’nın Cumhurbaşkanı tarafından daveti üzerine Türkiye’yi ziyaret ettiği yönündeki soru üzerine Patrikhane’den “Papa bir devlet başkanıdır. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da davet etmesi gerekiyordu. Bu, bir sene evvel Patrik Batholomeos tarafından davet edildiği gerçeğini değiştirmiyor. Ziyaret sebebi Patrikhane’de yapılacak bayramdır.” Açıklaması geldi.
               BU ZİYARETİN ÖNEMİ NEYDİ
  Papa Franciscus'un Türkiye ziyareti, tarihİ bir öneme sahiptir. Zira ilk kez 1964 yılında Papa 6. Paulus ile Patrik Atenagoras Kudüs'te bir araya gelerek kucaklaşmıştı. 960 yıl önce karşılıklı olarak birbirini 'aforoz' eden Katolik ve Ortodoks kiliseleri, bir milenyum sonrası İstanbul'da ortak deklarasyonla 50 yıl sonra yeniden birlik mesajı verdiler. Zaten bu ziyaret öncesi yaptığı açıklamalarda ülkemize, Ortodokslarla Katolikleri ayıran engelleri aşmak arzusuyla geleceğini söylemişti. Papa, göreve geldiği 2013 yılının Mart ayından bu yana, Katolik Kilisesi'ni daha kapsayıcı bir hale getirme çalışmalarını yürütüyordu. Asıl amaç, Hrsitiyan aleminin iki kesimini de barındıran İstanbul’da bunun çözüm yollarını aramaktı.
           TÜRKİYE’YE VE İSLAM’A BAKIŞI
  
Papa Francesco geçen yıl yazdığı “Evangelii Gaudium” isimli doktrin belgesinde “gerçek İslam’ın ve Kuran’ın doğru okunuşunun her türlü şiddete karşı olduğunu” yazmıştı. Mayıs ayında Ürdün’e yaptığı ziyarette de İslam’a “derin bir saygı duyduğunu” söylemişti. Papa, " Irak ve Suriye'den gelen göçmen çocukları ile buluştum. Bu vesile ile Türk Hükümeti'ne teşekkür etmek istiyorum.  İtalyan La Stampa Gazetesinde “Türkiye’nin doğu ile batı arasında köprü olduğu” ve “Terörizme karşı dinleri birleştirelim” çağrısı çok dikkat çekmişti..
                     ÇARPICI TESPİTLER
  
Papa Francesco, 28 Kasım’da gerçekleştireceği Türkiye ziyareti sırasında, Mercedes olmamak kaydı ile zırhsız İtalyan marka araba ve Albea modelini istedi.. Bunun üzerine Ankara ve İstanbul’da Mercedes marka dışında yüksek güvenlikli araçlar kiralandığı kaydedildi. İki günlük ziyaret çerçevesinde Türkiye’ye gelen Papa geçmişte olduğu gibi yine pasaport işlemi yapılmaksızın ülkeye giriş yaptı. Ancak diğer tüm konuklar pasaportla giriş yaptılar. Papa, İstanbul’da 5 yıldızlı bir otelde konaklamayı da kabul etmeyerek Vatikan Temsilciliği’nin Şişli’de bulunan ikametinde konakladı.
                         DEĞERLENDİRME
 
Diplomatik dilde süreki barıştan bahseden Papa Franciscus'un Sisi ile samimi görüşmesi, İsrail zulmü ve Esad’tan söz etmemesi, İstanbul'dan "Konstantin" ve Fener Rum Patrikhanesi'nden ise "Ekümenik" olarak bahsetmesi, 'Türkiye' kelimesini kullanmamaya gayret göstermesi samimi olup olmadığı konusunda kafaları karıştırıyor. Türkiye’nin dış politika konusunda çok dikkatli olması, satranç oyununda olduğu gibi iki hamle ötesine göre oyununu oynaması ülke geleceği için çok önemlidir..
İyi haftalar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.