1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Özgecan Davası, Türkiye'nin Davası"‏
"Özgecan Davası, Türkiye'nin Davası"‏

"Özgecan Davası, Türkiye'nin Davası"‏

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği: "Özgecan Davası, Türkiye'nin Davası"‏dır açıklaması geldi.

A+A-

Türkiye'nin gözyaşı döktüğü Özgecan'ın katledilmesine tepkiler devam ediyor. 12 Haziran günü görülecek dava için İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği’den çok önemli bir açıklama yapıldı.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği’nin 2015'in Şubat ayında Mersin’in Tarsus ilçesinde vahşice katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan davasının yarın (12 Haziran) gerçekleşecek ilk duruşmasına dair basın açıklaması şu şekilde:

Özgecan Davası, Türkiye’nin Davası

Özgecan cinayeti için “vahşet” demek bile yetersiz.

Ateş düştüğü yeri yakar, derler. Ancak, Özgecan cinayetiyle düşen ateş bütün Türkiye’yi, hepimizi yaktı.

Özgecan 20 yaşındaydı, üniversite öğrencisiydi. Üniversiteden evine toplu taşıma aracıyla giderken uğradığı bu insanlık dışı fiili işleyenlere en ağır ceza verilse bile adalet yerine buldu demek mümkün değil, çünkü bu acı dinmeyecek.

Ülkemizde çok sayıda kadın her gün cinsel şiddete, tacize ya da tecavüze uğruyor. Her gün birbiri ardına işlenen kadın cinayeti haberleriyle sarsılıyoruz. 2015 yılının ilk beş ayında 182 kadın cinayeti işlendi. Bu vahşete sessiz kalınamaz.

Kadın cinayetlerinin temelinde, kadını birey olarak, hatta eşit haklara sahip insan olarak görmeyenzihniyet yatıyor.

Kadına yönelik şiddetle ilgili kanun çıkartmakla, kadın cinayetleri için meclis komisyonu kurmakla bu vahşeti önlemenin mümkün olmadığını herkesin görmesi gerekiyor! Özellikle TBMM üyeleri ve yeni kurulacak hükümet acilen kararlı bir devlet politikasıyla çözüm getirmelidir.

Ancak, ne yazık ki kadın haklarında geriye gidiş devam etmekte, yasal güvenceler birer birer elden gitmektedir. Anayasa Mahkemesi’nin, Ceza Kanununda düzenlenen “dini nikahın ancak resmi nikahtan sonra yapılabileceği, aksi durumun suç oluşturacağı” maddesinin iptal kararı hızla Resmi Gazetede yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Bu kararla kadın ve çocuk haklarının ve aile kurumunun temeline dinamit konulmuştur.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak, acilen bir Kadın Bakanlığı kurulması gerektiğini ve bu büyük toplumsal soruna çözüm getirilene kadar “Kadına Yönelik Şiddet” kavramı yerine “Kadına Yönelik Vahşet” demeye devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşırız.

Nazan Moroğlu

İKKB Koordinatörü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.