1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. ÖZELLEŞTİRMELER
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖZELLEŞTİRMELER

A+A-

ÖZELLEŞTİRMELER:

AKP hükümetleri 9 yıldır eski iktidarların kurduğu büyük tesislerin neredeyse tamamına yakınını satmışlardır. Bu satışları gerçekleştirirken de 85 yıllık ülkemizin değer ve zenginlikleri kamu vicdanını sızlatacak sahnelerle gerçekleştirmişlerdir.

Bu özelleştirme işlemine Türkiye’nin açık açık soyulma işlemi denilse, vicdanlarda akis bulacağı kesindir. Ancak inanılmaz bir karartma işlemi uygulanmaktadır. Mesela Tekel’in içki kısmının özelleştirmesinin evrelerini göz önüne getirirsek özelleştirme mantığını daha iyi kavrayabiliriz. AKP’nin Özelleştirme İdaresi, Tekel’in içki bölümünü, aralarında işadamı Nihat Özdemir’in de bulunduğu bir gruba 2004 yılında sadece 292 milyon dolara satmıştır. Bu grup almış olduğu bu kuruluşun içki bölümünü yaklaşık iki yıl sonra her yıl 950 milyon ciro yaparak ve yüksek karlar edinerek 810 milyon dolara Amerikalılara satmıştır. Yani dünyada benzeri olmayan bir karlılıkla %250’den fazla bir karla devretmiştir. Amerikalılar ise yine aynı içki bölümünü, yani bir zamanlar halkın vergileriyle ve imkânlarıyla sahiplenilmiş olan bu kamu kıymetimizi İngilizlere 2 milyar yüz milyon dolara devretmiştir. Yani ilk satış rakamının 7 kat fazlasına hemen el değişmiştir.

AKP hükümetleri kendi çevre ve yandaşlarını zengin etmek için halkın kıymetlerini yağmalatmıştır. Bu haksızlığın hesabını soracak milletten ise, bu gerçekler tüm iktidar erkleri kullanılarak saklanılmaktadır. Millet bu pay-payın hesabını soracaktır sormasına ama milletin bu gerçeklerin farkına varması bir şekliyle engellenmektedir. Her defasında değiştirilen suni gündemlerle gerçekler karartılmaktadır.

İktidar, “Asker darbe yapacak, karşı duracak muhalefet yok, üstelik Ergenekoncular var!” diyerek halkı her defasında oyalamaktadır ve bu talan her defasında gözlerden ırak tutulmaktadır. İkinci bir örnek olarak, Telekom satışını göstermek mümkündür. AKP, temelinde bir tek çivisi bile bulunmayan Telekom’u da haraç mezat satmıştır. Ben Türkiye’yi pazarlıyorum diyerek, Türkiye’nin en önemli kuruluşu sayılabilecek telekomünikasyon ağımızın %55’i çok ehven şartlarla 6 milyar dolara Lübnanlı Öger ailesine satılmıştır. Hâlbuki bu rakam bu tesisimizin sadece 2 yıllık karı demekti. Şimdilerde bu İngiliz-Öger şirketler grubu Telekom’a ait arsaları bile satmaya başlamasına rağmen hükümet bu satışlara da anlaşma gereklerinden olsa gerekir ki, göz yummaktadır. Her iki yılda net 6 milyar dolar karını dışarıya çıkaran bu ortaklığın değeri 25-30 milyar dolardır. Yakında aynı hisse gözümüzün önünde bu kez de Amerikalılara 30 milyar dolara satılırsa şaşmamamız gerekir.

Türkiye’nin limanları, nehirleri, fabrikaları, Telekom’u, arsaları, arazileri, et kombinaları, petrol şirketleri velhasıl devletimizin elinde her ne varsa soyulma anlamındaki değersizliklerle satılırken, halkın dikkatleri yine valizler dolusu evraklarla Silivri’ye gönderilen Ergenekoncuların gölgesinde kaynayıp kaybolmaktadır. Ülkemizin kaynakları, bal tenekeleri yabancılara yerli taşeronlarca taşıtılmaktadır. Ancak bazen bazı tenekelerden birer avuç bal avuçlamak karşılığında halkın hakkları buharlaştırılmaktadır
Martin Luther King, bir söyleminde “Beni kötülerin zulmü değil, iyilerin sessizliği korkutuyor” demiştir. Bu ülkede 9 yıldan beri hafsala ötesi ve ezber bozan nice gayri milli uygulamalara sedasız şekilde seyirci kalınmıştır. Kritik etmedik, tartışmadık, itirazlarda bulunmadık ve her defasında bedbinlik derecesinde seyir locasından sadece bakmayı tercih ettik. Yani hep iyilerin sessizliği modunda kalınmıştır. Tarih boyunca bu ölüm uykusuna benzeyen süreçlerde çok şeyler kaybetmiş ve çok çetin tecrübeler yaşamış bir millete bu bedbin uyku nöbetleri yakışmamaktadır.
Milletten oy almış, iktidar olmuş ama kazandığı bu oy gücünü halkını mağdur etmekte kullanmış, milleti zayıf düşürmekte kullanmış ve iktidar gücünü millete ait olan kaynakları küresel tefeci şirketlere transfer etmekte kullanmakta olan bu iktidarın son kullanım tarihini belirlemek yine milletimizin ferasetine kalmıştır.

Hoşça kalın...

Önceki ve Sonraki Yazılar