1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Özele giden devleti seçemeyecek!
Özele giden devleti seçemeyecek!

Özele giden devleti seçemeyecek!

Her kolej farklı puan kullanacak, Amerikanlar 4 derse bakacak

A+A-

Bu yıl velileri her biri birbirinden farklı puan hesaplaması ve taban puanlar bekliyor. Çünkü her kolej Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) derslerinin sınav sonuçlarından bazılarını kullanacak. Geçen yıl özel okullar öğrencilerini TEOG’un Türkçe, Matematik ile Fen ve Teknoloji derslerinin sınav sonuçları ile 8. sınıf yıl sonu başarı puanına göre seçti. Ancak bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okulların yönetmeliklerinde nasıl öğrenci alacaklarını belirtmesini isteyince ortaya velilerin kafalarını karıştıracak puan çeşitliliği ve yerleştirme sistemi çıktı. Kolejler 4 farklı puan türü ve hesaplama ile öğrenci alacak. Devlet okullarını da eklediğimizde ortada 5 farklı puan türü var.

ÖZELE GİDEN DEVLETİ TERCİH EDEMEYECEK

Bu yılın yerleştirmeleri için yayımlanan taslak kılavuza göre özel okullarda kayıtlar 24 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında olacak. Özel okula kayıt yaptıran devlet liselerini tercih edemeyecek. Çünkü kaydınız e-okul sisteminde görülecek, tercih yapsanız bile dikkate alınmayacaksınız. Taslak kılavuzdaki yerleştirme sistemine en büyük eleştiri velinin seçme hakkını elinden alan bu yerleştirme sistemine geliyor.

ÖZEL OKULLARIN 2015-2016 TAVAN FİYATLARI (HABERTURK.COM ÖZEL HABER)

DEVLET OKULLARI ‘YEP’ DİYECEK

Başta Anadolu ve fen liseleri olmak üzere devlete ait tüm liselere TEOG Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile öğrenci alınacak. Bu puan hesaplamasında 6 dersten yapılan toplam 12 sınav sonucu yüzde 70, 3 yıllık okul notları da yüzde 30 etkili olacak. YEP, 500 tam puan üzerinden açıklanacak. Ancak öğrencilerin uluslararası yarışmalarda kazandığı dereceler de bu puanın üzerine ekleneceği için bazı öğrencilerin puanları 500’ü aşacak. Bu okullara tercih listesi hazırlanılarak merkezi yerleştirme ile öğrenci alınacak. Bazı özel okullar da hem YEP’i hem de merkezi yerleştirmeyi kullanacak. Yani bu özel okullardan birine girmeyi düşünüyorsanız o zaman tercih listesinde yer vereceksiniz. Tercih listesinde ise bu yıl 25 okul yazacaksınız. Okul türü ve il sınırlaması olmayacak.

MEB: BU SINAVLARIN SORULARI DAHA ÖNCEKİLERDEN ZOR OLMAYACAK

KOLEJLER KENDİ PUANINI AÇIKLAYACAK

Yabancı özel liseler öğrencilerini kendileri seçecek. Bu okullar genel olarak TEOG sınavlarından 4’ünü kullanacak ama aralarında tüm sınavları ve okul puanlarını kullanacaklar da olacak. Her birinin puan hesaplaması da puanları da farklı olacak

ROBERT'İ İSTEYEN 2'İNCİ SINAVDA DAHA BAŞARILI OLMALI

Amerikan Robert Lisesi öğrencilerini Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucunu kullanarak alacak. Birinci dönem sınavları yüzde 30, ikinci dönem yüzde 70 etkili. Bu yüzden Robert’i isteyenlerin ikinci sınavda daha başarılı olması gerekiyor. Türkçe ve Matematik sınavlarının katsayıları 3 diğerlerinin 2 olacak. Okul notları kullanılmayacak. Kolejin en yüksek puanı 1000 olacak. Puan eşitliği durumunda sırasıyla Türkçe 2, Türkçe 1, Matematik 2, Matematik 1, Fen 2, Fen 1, İnkılap Tarihi 2 ve 1 sınav puanları yüksek olan kayıt hakkı kazanacak.

YAŞI KÜÇÜK OLAN

Eşitliğin sürmesi durumlarında sırasıyla 8. sınıf, 7. sınıf ve 6. sınıf yıl sonu başarı puanı yüksek olan adaya öncelik verilecek. Eşitlik bozulmazsa yaşı küçük olan öncelik alacak. Eşitliğin bu durumda da bozulmaması halinde bu kez devam durumuna bakılacak ve daha az devamsızlık yapan kayıt hakkı kazanacak. Okul “Kayıt Kabul Puanı” dediği yerleştirme puanını şu formüle göre hesaplayacak. Formülde (T) Türkçe, (M) Matematik, F (Fen), SB (İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük) derslerini ifade ediyor.

KKP= (3T1+3M1+2F1+2SB1) x 0.30+ (3T2+3M2+2F2+2SB2) x 0.70

FRANSIZ LİSELERİ AYNI PUAN HESAPLAMASINI YAPACAK

4’ü İstanbul’da biri de İzmir’de olan Fransız liseleri Saint Joseph, Notre Dame De Sion, Sainte Pulcherie, Saint Michel, Saint Benoit ve İzmir Saint Joseph, Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucunu kullanacak. Her iki dönem sınavlarının etkisi yüzde 50. Türkçe sınavının katsayısı 3, diğerlerinin 2 olacak. Okul notları dikkate alınmayacak. En yüksek puanı 900 olacak. Yerleştirme puanı hesaplaması şöyle.

(3xT1 + 2xM1 + 2xF1 + 2xİnk1 ) x 0.5 + (3xT2 + 2xM2 + 2xF2 + 2xİnk2) x 0.5

ALMAN LİSESİ YABANCI DİLİ DE HESAPLAYACAK

Alman Lisesi ise Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ile Yabancı Dil derslerinden yapılan 8 sınavın sonucunu dikkate alacak. Birinci ve ikinci dönem sınavların sonuçları yüzde 50 etkili. Türkçe dersinin katsayısı 3, diğerlerinin 2. En yüksek puanı 900 olacak. Okul notlarını dikkate almayacak. Okulun yerleştirme puanı aşağıdaki formüle göre hesaplanacak.

(3T1+2M1+2F1+2YD1) x 0.5+ (3T2+2M2+2F2+2YD2) x 0.5

AMERİKAN KOLEJLERİ 4 DERSE BAKACAK

Üsküdar Amerikan Lisesi ile İzmir ve Tarsus Amerikan Kolejleri öğrencilerini aynı sınav sonuçlarına ve aynı formülle hesapladıkları yerleştirme puanına göre alacak. Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden birinci ve ikinci dönem yapılan toplam 8 sınavın sonucunu dikkate alacak. Tüm derslerin katsayıları eşit olacak. İki sınavın sonuçları toplanıp ikiye bölünecek ve öğrencinin puanı hesaplanacak. En yüksek puanı 400 olacak. Okul notu kullanılmayacak. Okulun yerleştirme puanı öğrencinin girdiği 8 sınavın puanları toplanıp ikiye bölünecek.

İTALYANLAR VE AVUSTURYA YEP'İ DİKKATE ALACAK

Galileo Galilei İtalyan Lisesi, İtalyan Lisesi ve Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu öğrencilerini aynı formülle hesaplanan puana göre seçecek. Bu okullar Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi olmak üzere 6 dersten yapılan toplam 12 TEOG sınav sonuçlarını kullanacak. Okul notlarını da dikkate alacak. Yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan Yerleştirmeye Esas Puanı’nı (YEP) dikkate alacak. Bu puan 500 tam puan üzerinden açıklanacak.

Haberturk 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.