1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. ÖZ GEÇMİŞİMİZ OSMANLICA’DA SAKLI
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖZ GEÇMİŞİMİZ OSMANLICA’DA SAKLI

A+A-

öz geçmişimiz osmanlıca’da saklı
         

           Bugün ne yazsam diye düşündüğüm zamanlar çok olmuştur. Ancak son üç hafta hariç..  Yani “Amerika’yı kim keşfetti, Papa’nın Türkiye sevgisi gerçek mi?” ve bugünkü “Osmanlıca okullarda ders olarak okutulsun”  yazılarım.. Her üç yazı da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından oluşturulan gündemlerle meydana geldi.. Her ne kadar bazı politikacılar ve toplumbilimciler “Bunlar da nereden çıktı” gibi çıkışlarla yapay gündem oluşturulmaya çalışıldığını söylüyorlarsa da sonuçta  yeni gündem kendiliğinden oluşmaktadır... Gelelim bu haftaki konumuza..

OSMANLICA OKULLARDA DERS OLARAK OKUTULSUN MU
         Osmanlı Türkçesi’nin, Anadolu İmam Hatip Liseleri'nde zorunlu, diğer okullarda ise seçmeli olması yönünde tavsiye kararı alınmış, buna olumlu ya da olumsuz tepkiler ard arda gelmişti. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca düzenlenen 5. Din Şurası'nda yaptığı konuşmada  yapılan eleştirilere yanıt veren Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, “İsteseler de istemeseler de bu ülkede Osmanlıca öğrenilecek ve öğretilecek, Dünyada hangi millet vardır ki yazının merkezi bir şehirde arşivlerdeki milyonlarca belgeleri okuyamaz?" diye sordu.  Köklerimizle olan irtibatımızı koparmaya yönelik tüm gayretlere rağmen, tarihimizle aramızda köprü olan yazımız da Allah’a şükür ayakta kalmış ve bugünlere ulaşabilmiştir." Bu sert çıkış, olumlu ve olumsuz tepkileri de beraberinde getirmiştir.

KARŞI ELEŞTİRİLER
         
CHP Grup Başkan vekili Engin ALTAY: Türkçe ve İngilizceyi öğretemeyenlerin Osmanlıcayı zorunlu ders olarak koyması tam bir aymazlık. Burada Selçuklu ve Osmanlı hayranlığı var. CHP Grup Başkanvekili Akif HAMZAÇEBİ “Kendi inancını herkese dayatmaya kalkan kişinin diktatör olduğunu söyleyerek, “Bir veli olarak sorumluluk hissediyor, tüm öğrenci velilerini Eğitim Şurası’nda alınacak kararlara karşı duyarlı olmaya davet ediyorum, “ dedi. Türk Tarih Kurumu eski başkanı ve MHP Grup Başkanvekili Yusuf HALAÇOĞLU: Bunu ancak cahil olanlar ister. Osmanlıcayı iyi bilen biri olarak bu konuyu en çok savunacak kişiyim, ama faydası yok, Dil Derneği Başkanı Sevgi ÖZEL, "Osmanlıca, geçmişte halkın değil, seçkinlerin diliydi, halk, Osmanlıcayı ne konuşabiliyor ne de yazabiliyordu."  dedi. Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “17 Aralık yolsuzluklarına karşı sürekli büyüyen kamuoyu baskısını unutturmak için gündem değiştirme çabası “ dedi.

OLUMLU BULANLAR
         
Marmara Ün. Tarih Prof.  Ahmet ŞİMŞİRGİL," Bugün latin harfleri kullanıyoruz dile Latin olmuyoruz. Osmanlıca da Türkçedir. Osmanlıca kullandığımızda Osmanlı olmayız” dedi.. Ahi Evran Üniversitesi Prof. Mikail BAYRAM,  "Osmanlıca derslerin gündeme getirilmesinde biraz geç bile kalındı. Osmanlıca pratikte Türkçeden farklı bir dil değildir. Sultan 2. İlber ORTAYLI: Bugün Türkiye’de bir aydının Osmanlıcayı bilmesi lâzım. Atla deve değil. Osmanlıca öyle Fransızca ve Rusça gibi ayrı dil değil Arap harfleriyle yazılan anneannemizle dedemizin mektuplaşma dilidir. Attila İLHAN: Osmanlı Türkçesi; Türklerin asırlar boyunca geliştirdikleri özgün bir dildir. Arapça ve Farsçadan yararlanmış ama ikisi de olmamış. Yeni kuşaklar Osmanlıca anlayamazsa gelecekle geçmiş arasında köprü kuramazlar.. Orhan OSMANOĞLU (Abdülhamid'in torunu), “Liselerde Osmanlıca dersi kararını olumlu olarak görüyorum. Osmanlıca, mezar taşlarını okuma meselesi değildir,”
            DEĞERLENDİRME
         
Bana göre bu konu tam olarak ortaya konulamıyor. Halen kullandığımız yazı dili Türklerin daha önce kullandığı Uygur ya da Göktürk Alfabesi değil, Latin Alfabesidir. Osmanlıca, okunuşu tamamen Türkçe ama Latin alfabesiyle ifade edilen yazıdır. Osmanlı Devletinde asırlar boyunca kullanılmıştır. Bu nedenle Türk dünyasının 600 yıllık özgeçmişi bu yazı dilinde saklıdır.. Şimdi bunu reddetmek tüm geçmişimizle ilgili gerçekleri reddetmektir. Başbakanlık Devlet Arşivlerinde 95 milyon belge ve 400 bine yakın defter bulunuyor. Yurt dışında ve içinde çeşitli nedenlerle bekleyen on binlerce okunmayı bekleyen belgeler daha var. Bu belgelerin ancak yüzde 50'si tasnif edilebilmiş. Bu sonuç, bir asırda Devletin ancak  alabildiği mesafe.. Belgeler arasında dünya ve Türkiye tarihini yakından ilgilendiren binlerce metin var. Osmanlı, istesek de istemesek de bizim geçmişimizdir. Buna devlet ve millet olarak hepimiz sahip çıkmalıyız.
   İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.