1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. OYUNUN ADI:EKMEK
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

OYUNUN ADI:EKMEK

A+A-

Tarih 25 Nisan 2008 " i gösteriyordu. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin aldığı tedbirlerle buğday ve unda herhangi bir sıkıntı olmadığını belirterek, yıl sonuna kadar Türkiye'de ekmeğin kilogram fiyatının 2,5'YTL'yi geçmeyeceğini açıkladı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanının zam yok açıklamasına rağmen Mersin'de 25 Nisan 2008 " den geçerli olmak üzere ekmeğe zam yapıldı. Mersin Fırıncılar Odası'ndan edinilen bilgiye göre, gramajı aynı kalan ekmeğin fiyatı 30 Ykr'dan 40 Ykr'a yükseltildi. Mersinliler bu sabahtan itibaren 150 gram ekmeği 10 Ykr daha pahalı yemeye başladı.

Tarih 29 Nisan 2008 .. Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, Mersin'deki ekmek zammını yargıya taşıdı. Göktaş, Mersin'de ekmeğin fiyatının 40 YKr'dan satılması üzerine Mersin İdare Mahkemesi'ne baş vurarak yürütmenin durdurulmasını istedi. Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, Mersin'de 150 gram ekmeğin fiyatının 30 YKr'dan 40 YKr'a yükseltildiğini hatırlatarak, halkın temel gıda maddesi olan ekmekte haksız kazancı önlemek için Mersin İdare Mahkemesi'ne başvurduğunu söyledi. Göktaş, yapılan zammın kesinlikle meşru olmadığını ileri sürdü..Göktaş, "Bunun haksız olduğunu mahkeme ziraat odalarına, Tarım Bakanlığı'na ve bu işle ilgili bilirkişilik müesseselerine de sorabilir. ÇETKODER olarak, ekmek zammının iptali, dava sonuçlanıncaya kadar yürütmesinin durdurulması ve bu konuda ihtiyati tedbir konulmasını, üyelerimiz adına, her biri birer tüketici olan tüm vatandaşlarımız adına istiyoruz" dedi.

 Tarih 6 Mayıs 2008    Mersin Valiliği'nin geçen hafta ekmeğe yapılan 10 YKr'lık zammı 5 YKr aşağı çekmek için çalışma başlattığını duyan Mersinli fırıncılar, MTSO binasına gelerek, kendilerine muhatap aradı. Uzun süre binayı işgal eden fırıncılar, bir yandan olayın doğruluğunu teyit ettirmeye çalışırken, bir yandan da MTSO yetkililerinden biriyle görüşmek istediklerini belirtti. MTSO konferans salonunu uzun süre işgal eden fırıncılar, zammın geri çekilmesi durumunda ekmek çıkaramayacaklarını açıkladı. Mersin Fırıncılar Odası Başkanı Süleyman Dalkılıç'ın gelerek, konunun takipçisi olacağını belirtmesi üzerine fırıncılar binadan ayrıldılar.

Tarih 15 Mayıs 2008 ekmek fiyatları Valilikten çıkan kararla tekrar 300,00 ykr  olarak satılmaya başladı.

Bu gün tarihler 29 Mayıs" ı gösteriyor..Mersin'deki fırıncılar, Fırıncılar Odası Başkanı Süleyman Dalkılıç"ın  sorunlarına sahip çıkmadığını Mersin Valisi Hüseyin Aksoy" dan talimat vererek ekmek fiyatı ve gramajlarını yeniden tespit ettirmesini istediler.  Bir grup fırıncı esnafı, 2007 Ekim ayından bu yana zarar ettiklerini iddia ettiler. "Buna rağmen halkımızın mağdur olmaması için ekmek üretimine devam ettik" dediler. Fırıncılar adına konuşan Fuat AKBAŞ , "Fırıncılar odası başkanımızın sorunlarımızı daha iyi anlatması ve bilimsel çalışma yaparak son 9 ayda ekmek zammına etken olan girdileri açıklayarak ekmek üretiminde maliyetin yüzde 70 oranında artış gösterdiğini  belirtmesini, ilgisiz kalmamasını ve fırıncı esnafını mağdur etmemesini istiyoruz" dedi.,

Sadece Mersin" de değil , Erzurum Tortum Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı, ekmek fiyatlarını yeniden belirledi. Buna göre daha önce 300 YTL'den satılan 150 gram ekmek 350 YTL'den satışa sunuldu. Samsun'da, 2007 Haziran Ayından İtibaren 40 Ykr'den Satılan 200 Gram Ekmeğin Gramajının 300'e, Fiyatının İse 60 Ykr'ye Çıkarılma Kararı Alındığı Bildirildi.

Ekmek bu milletin olmazsa olmazıdır.Benim milletimin karnı ekmek olmadan doymaz.Hem nalına hem mıhına..Fırıncı olmazsa ekmek olmaz, ekmek olmazsa millet doymaz..Fırıncı masraflarını karşılayamazsa, kuruş kuruş sattığı ekmekten de zarar ederse ekmek çıkaramaz, ekmek pahalı olursa bu millet alamaz.

Çok gördüm , fırıncıların bir gün sonra bayat ekmekleri 10,00 ykr" ye sattığını ve çok gördüm o ekmekleri almak için sabahın erkeninden fırınlara giden vatandaşların boynu bükük hallerini..

Anlaşın ortada bir yerde.Millet yeniden evde ekmek , sıkma, yufkaya başlarsa şaşıp kalmayın sonra..Benim kadınlarım evde maliyeti düşürmek için sıkma yapar, börek yapar, ekmek yapar, yufka ekmek yapar..Yapmadıkları ne malum. Öte yandan dünyanın en zor mesleğidir fırıncılık..Gece yarısı herkes uyurken onlar iş başındadır.Millet yeni uyandığında mis gibi sıcak ekmekler bekler onları..Ekmekte son perde nasıl oynanacak bekleyip göreceğiz…


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.