1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Otomobili olanların dikkatine!
Otomobili olanların dikkatine!

Otomobili olanların dikkatine!

Dünyanın en pahalı benzininin tüketildiği Türkiye'de bulunan son formül şaşkına çevirdi.

A+A-

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarındaki artış ve yüksek vergiler nedeniyle her geçen gün kaçak oranı artarken, daha yüksek kâr peşindeki bazı istasyonların benzine etil alkol kattığı ortaya çıktı. Şirketler bazı bayilere faturalandırmayı “kolonya” ismiyle yapıyor. Ama aslında kolonyanın yüzde 70'ini oluşturan etil alkol veriyor. Sektör yetkilileri kolonyanın büyük bölümünü oluşturan etil alkol konusunda son yıllarda Türkiye'nin ithalatının arttığına dikkat çekti. Yılda 10 milyon litreye yakın kolonya satılırken, 2004'de 35 milyon litre olan etil alkol ithalatı 80 milyon litreye dayandı.

Bunun yarıya yakını yani 40 milyon litrelik kısmı kolonya ve parfüm üretiminde kullanılıyor. Bazı bayilerin ortalama yüzde 20 oranında etil alkolü benzine karıştırdığı belirtiliyor. Buna göre 4.3 liralık benzinin bayiye KDV hariç gelişi 3.65 lira. Bu rakamın yüzde 20'si 0.73 lira iken, litresi 1.55 lira olan 1 litre etil alkolün yüzde 20'si 0.31 liraya geliyor. Yani benzin yerine etil alkol kullandığında bayi yine 4.3 liraya sattığı halde bir litrede 0.42 lira maliyet avantajı sağlıyor.

80 YERİNE 60 KİLOMETRE YOL

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz İşverenleri Sendikası (TABGİS) Genel Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, bazı istasyonlarının akaryakıta illegal olarak alkol karıştırdığını doğruladı. Zülfikar, “Yaptığımız araştırmalarda alkol, tiner ve solvent gibi bazı uçucu maddelerin istasyonlar tarafından akaryakıta karıştırıldığının farkına vardık. Alınan akaryakıtta 80 kilometre gidilirken bu tür yakıtlarda 60 kilometre yol yapılabiliyor” dedi. Yani performans yüzde 25 düşüyor.

Zülfikar sözlerine şöyle devam etti: “Böyle suiistimallerin yaşandığını duyuyoruz, şahit oluyoruz. Bazı bayiler akaryakıta illegal şekilde karıştırıyorlar. Bazı ürünlerin 5 yıl önceki ve geçen seneki ithalatlarına baktığımız zaman bunlar açıkça ortaya çıkıyor.”

Yetkililerin yaptıkları uyarıları dinlemediklerinden yakınan Zülfikar, “Buna benzer olayı 10 numara yağ tüketiminde de yaşıyoruz. Gümrük, EPDK ve kolluk kuvvetlerinin takip etmesi lazım” diye konuştu.

EPDK: VERGİ FARKLARI ORTADAN KALDIRILMALI

Konuyla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) bir yetkili “vergi farklarına son verecek bir vergilendirme politikası uygulanmalı” yorumunda bulundu. “Yurtiçine giren malların gerek 10 numara yağ gerek diğer yasadışı yollardan akaryakıt veya katkı maddesi olarak kullanımını engellemenin temel yolu bunu teşvik eden vergi farklarına son verecek bir vergilendirme politikası uygulanmasıdır” diye konuşan yetkili şöyle devam etti: “Bu işleri cazip kılan yolları ortadan kaldırmadan polisiye tedbirlerle bu işin çözülmesi gerçekçi değildir. EPDK, sahada kendi adına denetim yapan sanayi bakanlığı, emniyet, jandarma gibi birimlerin tespitlerine göre ulaşan tutanaklar çerçevesinde yasadışı işlemler konusunda gerekli idari yaptırımları uygulamaktadır.”

"BU KADAR BÜYÜK ORANDA KATILMASI DİKKAT ÇEKER"

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Genel Sekreteri Erol Metin ise akaryakıtın içerisine bu kadar büyük bir oranın (yüzde 20) karıştırılmasının dikkat çekeceğini belirterek, “Mazotun içine zaten birçok şey karıştırılıyor ancak bunun belli bir kısmının benzine karıştırılacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu. Doğru bir saptama için ilgili maddelerin ithalat rakamlarına bakılması gerektiğini ifade eden Metin, “Çünkü bazen büyük bir kimya tesisi ara ürün olarak bu maddeleri ithal edebiliyor. Dolayısıyla bazı maddelerin ithalat rakamları bu derece artış gösteriyor” diye konuştu.

"VATANDAŞ BİZE HESAP SORUYORSA EPDK'NIN YETKİLERİNİ DÜZENLERİZ"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, benzin zammıyla ilgili, “Şu anda dağıtıcılar ile bayilerin kârını toplayıp baktığımızda Avrupa'nın çok üzerinde bir kâr haddi görüyoruz'' dedi. Kanal A televizyonunda soruları yanıtlayan Babacan, “Orada EPDK ve Rekabet Kurumu'nun bakması gereken konular var. Ama ikisi de bağımsız ve öte yandan da siyasi hiçbir sorumlulukları yok. Böyle bir ironi de var orada'' diye konuştu. “Problem çıktığında eğer dönüp vatandaş ilgili bakan ya da Başbakanı'mızdan hesap soruyorsa o zaman yetki ve sorumluluğun da aynı elde toplanması gerekiyor” diyen Babacan şöyle konuştu: “Siyasi iradenin karar vermesi gereken konular ile bağımsız yürütülmesi gereken konular arasında ortama göre bir ayrıştırma gerekiyor. Bu kurullarda görev yapan kurul üyeleri ile kurul başkanları da siyasetçi rolüne soyunmayacak, siyasi demeç vermeyecek, bir politikacı havasına da kesinlikle girmeyecekler. Teknisyen olarak görevlerini yapacaklar.”

AMERİKA'DA ALKOLLÜ SATILIYOR

Uzmanlar Amerika'daki araçların farklı motor tipleri nedeniyle akaryakıtın içerisine yüzde 20 oranında etil alkol almasının sorun olmayacağını belirtirken, bunun Türkiye'deki araçlara zarar verebileceğini ifade ettiler.

Habertürk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.