1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ÖTEKİLEŞTİRMEK YA DA YOK ETMEK..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖTEKİLEŞTİRMEK YA DA YOK ETMEK..

A+A-

“Amerika,Rusya'yı resmen tehdit etti”Duyduğum doğru mu ? Olmamasını dilerim.Haberleri dinliyordum, bu da ne? Yok olmaz, bu kadarını kaldıramaz bu dünya .. Haberin devamında ”ABD Dışişleri Bakanı Rice, Rusya'nın Gürcistan'da ilan edilen ateşkesi ihlal etmesi durumunda giderek dünyada daha fazla yalnız bırakılacağını söyledi.” Diye devam etti.Aklım gitmişti birden .Yani sağımız solumuz savaş oldu..Bir de tepemizde olduğunu düşünmek bile istemiyorum.Ama olursa da engelleyemeyiz değil mi?

İnsanlık tarihinde savaşlar her zaman ön planda yer almıştır. Ne de olsa insan!!!

Oysa ki dünyamızda savaşsız, somürüsüz, baskısız da bir yaşam olamaz mı? Yok olamaz, insanın doğasına aykırı bir kere.. Akıtılan bunca kan,  yapılan bunca tahrip, yok etmeler, çevreye ve doğaya karşı kirletme ve tahripler.. İnsanoğlu kendi sonunu hazırladığının ne zaman bilincine varacaktır? Düşünme yeteneğine  sahip olan insan, nedense kendisi gibi olmayanı, kendisi gibi düşünmeyeni, kendinden üstün yeteneği ve becerisi olanı, kendi etniğinden, kendi dininden, inancından, kültüründen olmayanın yaşamasına ve  varlığına tahammülsüzlük göstermiş, onu yok etmek için daima savaşlar yapmıştır. Oysa ki dünyada savaşsız kavgasız da yaşamak mümkündür, değil mi ya? Yeter ki insan kendi evrensel değerlerine sahip çıkabilsin.

Gün geçmiyor ki, dünyada savaşın olmadığı bir gün duyalım,dünyanın bir yerinde kan dökülmemiş olsun. Ülkemizde sürdürülen kirli savaşta ise binlerce gencimizin toprağa düştüğünü, nice ocakların yıkıldığını, nice kadınlarımız sahipsiz eşsiz kaldığını, nice anaların göz yaşı döktüğünü ve dökmekte olduğunu, savaş yüzünden milyarlarca dolarlar halkın dişinden tırnağından kesilerek harcandığını ve de harcanmakta olduğunu duymadığımız gün yok artık.. Sebep; birileri böyle istiyor. Asırlardır bir arada yaşayan halkları birbirlerine düşman göstermek, ortak değerlerini hiçe saymak, aşağılamak, birbirinden üstün kılmak, milliyetçi ve faşizan yaklaşımlarla halkların kardeşliğini ortadan kaldırmak insanlık için büyük bir kayıptır. Yıllardır çıkarcı çevreler izledikleri siyasetle daima insanlığın varlığını kötüye kullanmak düşüncesini kendi emelleri doğrultusunda hizmet için değerlendirmişlerdir. Malesef bu gidişata karşı koymak için yeterli duyarlılık gösterilmediğini görmekteyiz. Başkalarının değil  kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmemek için adeta direniyorlar.

Oysaki görmüyorlar nelere sahip olup ta kaybettiklerini kendi elleriyle kendi sonlarını hazırladıklarını, yaşadıkları dünyayı teneffüs ettikleri havayı doğayı katlettiklerini. İnsan canlı varlıklar içerisinde düşünen düşünceleriyle yaşamının ve yaşantısına yön veren kendini daima tehlikelerden koruyabilen beceriye sahip  değerli bir  varlıktır. Bu bilinç doğrultusunda hareket edebildiği sürece kendisi gibi aynı değerlere sahip olanları ne ötekileştirir nede yok etmek için savaşlar yapar. Savaşsız barışın hakim olduğu bir dünyada yaşamak insanların doğal hakkıdır, yeter ki bu hakkımıza sahip çıkmanın bilinciyle hareket edelim. Savaşsız yarınlar umuduyla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum