1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Oruç Farzdır
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Oruç Farzdır

A+A-

Oruç Farzdır

Ramazanı şerif gelince insanın içi ferahlanıyor. Çocukluğumda da bu dönmelere rastgelen oruç ayında orucumuzu tutmuştuk. Bu günlerin orucunun sevabını Allah fazla fazla verecektir.

Sağlığı yerinde olan Müslümanlar mutlaka oruçlarını tutmalıdırlar. Bahane üretmeden, gün uzun, hava sıcak gibi faraziyeleri ötelemeliyiz. Şeytanın kurgusundan başkası değildir. Allah için oruç tutmaya niyetlenen insanlara Allah yardım eder.

Buğday biçerken oruç tutan neslin evlatlarının bu günlerde gölgede, masa başında, araç içinde, serin yerlerde Allahın emrini çiğnemeleri ayıptır. Alenen oruç yemek büyük günahtır. Allah insana bunca nimet verdiği halde nasıl oluyor da Allaha isyan ediyor?

Tarlada buğday toplayarak, harman döven neslin çocukları bu olmamalıdır. Susuzluğa dayanamıyorum diyen kişilere kuranı kerimin tabiriyle “cehennem daha sıcak” dikkatli olunuz. Emrini hatırlatmak istiyor âlimler. 

Orada kaçış yok yani Allahın emirlerine isyan etmenin cezası vardır. Kuranı kerime baktığımızda çeşitli ayeti kerimelerde “cehennem ehline” sorulan sorulara cevaplar, biz Allaha asi kullardık oluyor. Oruç tutması farz olan Müslüman’ın mutlaka oruç ibadetini ifa etmelidir.

Oruç ibadetinin ecrini bizzat Allah takdir edecektir. Her iyiliğin sevabının miktarı belli olmasına rağmen oruç ibadetinin özelliğinden dolayı ödülün derecesini bizzat Allah takdir edecektir.

Oruçlu olan kişilere saygı duyulmalıdır. Aşikâre orucunu Müslüman evladı ulu orta sigara içmemeli, yemek yememeli, su içmemeli, ibadete mutlaka hürmet gerekir. 

Kimileri Allahın bildiğini kullardan niçin saklayayım diye mantık yürütüyor. Bu şekilde ki mantık doğru değildir. Niçin doğru değildir? Çünkü Allah bizi bizden daha iyi biliyor ama elbisesiz gezmiyoruz. Mutlaka üzerimize elbise giyiyoruz.

Oruca hürmet Allaha hürmettir. Oruçlulara saygı göstermek Allaha ve peygamberine saygı göstermektir. Sebeplerden doğan mazeret nedeniyle tutamasak bile mutlaka oruçlu gibi davranmamız gerektiğini ilmihal ve fıkıh kitapları yazar.

Annelerin tutamadığı günler olursa evlatlarının duruma vakıf olmamaları için anneler itina göstermelidir der fıkıh kitaplarımız. Olur ki, çocuklar fark ederlerse annem bile oruç tutmuyor düşüncesine kapılabilirler.

İslam dini her konun ayrıntısına varıncaya kadar zihinlerde oluşacak şüphe ve soruların cevabını vermiştir. Yeter ki okuyalım, araştıralım. Bunları söylerken oruç tutmanın farziyetini vurgulamak ve Müslümanlara ve Müslüman gençlere yakışan hallerden bahsettik yoksa illaki oruç tutacaksınız diye baskı anlamında değildir.

Şunu da diyenler olabilir. Ben ne oruç tutanlar biliyorum. Onun gibi oruç tutacağıma hiç tutmam böyle dini inanç yoktur. Ölçümüz İslamiyet in kendisidir. Kişiler örnek alınır ama onların hataları, doğruları kendilerine aittir.

Allah, peygamber ne buyurmuş ise onlardan sorumluyuz. Bir başkalarını öne alarak, bahane üretmenin elle tutulur yeri yoktur. İslam’ın arştı beştir. Bunların biri de şartları, sağlığı uygunsa mutlaka orucunu kişi tutmalıdır.

Not: Ramazanı şerifin ilk akşamı teravih namazı öncesinde ilçe müftüsü Mehmet Nurlu Bey’in kurumlar hakkında özellikle Kuranı Kerim öğretme, öğrenme,mahreç, tashihi huruf, yani kıraat ilminde ki eksikliği tespitinin yerinde olduğunu düşünüyorum.

Çare nedir? Kuranı kerimi okumaya giden öğrencilerin Allah kelamını öğrenip öğrenmediklerini takip etmektir. İmamlar elinden geleni yapıyorlardır.

Fakat kuranı kerim öğretim ve eğitiminde bir yerlerde sıkıntılar var.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.