1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. ORTADOĞU'YA FARKLI BAKIŞLAR
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ORTADOĞU'YA FARKLI BAKIŞLAR

A+A-

Çok zaman düşünmüşümdür, Ortadoğu ne zaman istikrarlı hale gelecek diye.. Hikaye bu ya, adamın enseye tokat atma hastalığı varmış ve ensesi kalın olan arkadaşı da onun bundan çok rahatsız oluyormuş… “Sen bu alışkanlıktan ne zaman kurtulacaksın, yeter artık” demiş. Tokatçı gayet sakin “ Sende bu ense, bende de bu huy varken bu işler bitmez ” demiş.. Ortadoğu’da petrol, batıda da “sömürge zihniyeti” varken bölge stratejik oyunların hedefi olmaya devam edecektir.                     

KÜRESEL GÜÇ KAVGALARI

 Son dönemlerde dünyada küresel sermaye - ulusalcılar arasında küresel düzeyde güç kavgası yaşanıyor. Orta Doğudaki ayaklanmalar, güç dengelerini değiştirmek üzere yapılmış ekonomik bir harekat olup muhtemelen ABD içerisindeki küresel sermaye güç odaklarınca planlamıştır. Şimdi Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ülkelerine bakalım. 1986’ da Burgiba dönemi ilk kez ziyaret ettiğim Tunus’ta, Türkiye’ye hayranlık duyan ve Osmanlı’lığı ile övünen yeni Tunuslular, 2007’deki son ziyaretim olan Abdurrahman b. Ali dönemine kadar  büyük değişime uğramışlardı.  Eskiden Bakanlık ve Parlamento binalarının girişlerine gururla takmış oldukları  “Devlet-i Ali Osmani” levhaları artık yoktu.. Artık “Siz Osmanlı değimlisiniz” diye kimse bize sormuyorlardı. Fransa ve Batılı yandaşları Osmanlının tüm izlerini Afrika’dan silmeye karar vermişlerdi. Aslında ne zaman ve nerede bir halk hareketi olsa, hariçten gazel okuyan birilerini mutlaka vardır. Bu analizler kişisel düşüncelerimin sonuçlarıdır. Tabii ki farklı görüşler varsa bunları da tartışmaktan zevk duyarım..     ORTADOĞU VE GÜNEY AKDENİZDE HAREKETLERİN ADRESİ Ortadoğu’da olayların Lübnan’da başlamaması hiç dikkatimizi çekti mi? Tabii ki Lübnan diğer Ortadoğu ülkeleri ile benzer yapıya sahip olmasına rağmen,  pek çok şirketin iş bağlantılarının yapıldığı bir ülkedir. Zira Lübnan geçmişte, uzun bir süre silahların eşiğinde harabe haline getirilerek  belirli bir aşamadan geçirilmiş ve “batılı dostlar için güvenilir hale” getirilmiştir. Ama şimdi artık bu ülkede kargaşa çıkması demek çok uluslu şirketlerin ciddi anlamda zarar görmeleri demektir. Suudi Arabistan’da da çok büyük ölçekte bir ayaklanma söz konusu değildir.. Neden? Zira Suudiler de ABD’nin politikalarına ters düşmemeye çalışıyorlar. Olaylar bu yüzden Lübnan’dan hemen Tunus, Ürdün, Mısır gibi ülkelere sıçramıştı:

      ORTADOĞU İLE İLGİLİ Türk Dış Politikası  1960’lı yıllarda Lisedeyken bir konferansını izlediğim Prof Sabahattin Zaim Batı- Arap ve Türk üçgeni arasındaki ilişkileri “Araplar Batılılara aşağı doğru, bize ise yukarı doğru bakarlar. Biz Batılılara yukarı, Araplara ise aşağıya doğru bakarız. “ diye el işaretiyle anlatıyordu. Yıllar hocayı haklı çıkarmıştı. 2011 yılına kadar Türkiye Arap ülkelerinin gözünde önemli bir konumdayken, yılın sonunda konumunu yitirmeye başlamıştır. Türkiye bu ülkeler için Müslüman bir ülke olup Osmanlı’dan gelen tarihi bir öneme sahiptir. Ancak Ortadoğu’da Batı tarafından kurulmaya çalışılan yeni düzenin destekleyicisi olduğu görüntüsünü ortaya koyarak Arap dünyasına ters bir mesajın gitmesine neden olmuştur. Bunlardan başka Türkiye’nin uluslararası sistemde NATO kuvvetlerinin Libya’ya müdahaleye onay vermesi Arap dünyasını şaşırtmıştır.. Ancak Türkiye, dik duruşuyla dünyaya bölgesinde önemli bir aktör olduğunu, uluslararası sistemde aktif bir dış politika sergilediğini ispat etmektedir. Türkiye önümüzdeki günlerde dış politikada yine aktif görmeye devam edeceği işaretlerini vermektedir..                       

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ

  Türkiye, bölgede istikrarı sağlayacak mali, siyasi ve tarihi gücü kaybetmeden kendi iç istikrarını riske atacak lükse sahip değildir. Bunda görev sadece devlette değil belki fazlasıyla millette olacaktır. Bu nedenle bizler de milletçe birbirimize sımsıkı sarılarak içte ve dışta bütünlüğü sağlayacak çalışmalara destek vermeliyiz. Devlet de gücünü aldığı milletine karşı adaleti ve hoşgörüyü unutmadan herkese aynı mesafeden bakma erdemliliği hiçbir zaman unutmamalıdır.  İyi haftalar…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.