1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. ORTADOĞU’NUN YENI AKTöRü, IŞİD
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ORTADOĞU’NUN YENI AKTöRü, IŞİD

A+A-

 

                      ORTADOĞU’NUN YENI AKTöRü, IşıD

Orta doğu, IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) adlı bir örgütünün Musul’u işgal etmesiyle gene karışmaya başladı.. Irak ordusu, bırakın savaş yapmayı, tek kurşun dahi atmadan, şehri işgal eden bu örgüte teslim etti. Ardından Musul'daki Türk Konsolosluğunu ele geçirildi ve görevli 48 kişi rehin alındı. Rehineler arasında Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ile birlikte özel harekatçılar da bulunuyor. Bu insanların sağlık durumunun iyi olduğuna dair pek de inandırıcı olmayan açıklamalar yapılıyor. 

           GÜN GÜN MUSUL’UN İŞGALİ

06 Haziran: IŞİD, Musul'da Irak güvenlik güçleriyle çatışmalara başladı. 

07 haziran: Musul'un kuzeyindeki Yermuk bölgesinin ışıkları kesildi..

08 Haziran: Musul’un kuzeydoğusunda Irak güçleriyle çatışmaya girdi. 

09 Haziran: Ninova Hükümet binası ve hastane IŞİD'in kontrolüne geçti. 10 Haziran: Nakşibendi Ordusu'nun desteğiyle Musul’u kontrol etmeye başladı. Irak ordusu kentten kaçtı.

11 Haziran: İşgalden bir gün sonra Musul'dan 500 bin kişi kaçtı. 300 bin kişi Kürt bölgesine sığındı. Saddam Hüseyin'in memleketi Tikrit IŞİD'in eline geçti. Musul'daki Türk Konsolosluğu'nu basıp 49 Türk'ü rehin aldı.

MUSUL SALDıRıSıNıN GöRüNMEYEN YüZü...

   IŞİD örgütünün, Türk Başkonsolosluğu’nu işgali ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.. IŞİD’in Musul’u işgal eder etmez, bütün devlet dairelerine girerek, buraları denetimi altına alınca Ankara alarma geçti. Dışişleri Bakanlığı ve MİT, bazı gruplarla iletişim kurup durumu anlamaya çalıştı. Ancak, gelen çelişkili bilgiler yüzünden net bir karar çıkmıyordu. Musul Valisi Useyil Nuceyfi Musul’dan Erbil’e kaçmadan önce Öztürk Yılmaz’ı arayıp Başkonsolosluğu terk etmelerini istedi. Ancak “Yerimizde kalıyoruz” karşılığını aldı. 12.30 civarında teröristler, Başkonsolosluğa gelince Özel Hârekatçılar kapıyı açmadılar. Başkonsolos Ankara’ayı arayıp, “Şu anda binamıza girmeye çalışıyorlar, güvenliğimiz yok” dedi. Terörist grup bombalı saldırı tehdidi yapınca görevliler kapıyı açmak zorunda kaldılar. Teröristler, 48 Türk’ü esir aldılar. Öztürk Yılmaz’ın cep telefonunu elinden alındı. Esir alınan Türkler, IŞİD karargâhına götürüldü. 

        İŞGALİN PERDE ARKASI

Ortadoğu fokur fokur ama, asıl kaynayan nedir? Bu coğrafya, kutsal inançlarıyla yanıyor şimdilerde.. Yani dinler ve insanlığın ruhu.. İlginç olan, bu aktörlerin din, iman, huzur ve güzellik adına hareket etmiş olmaları ve bu yapılanların büyük bir projenin bir parçası olarak önümüzde durmalarıdır... Hedef, bazı devletlerin çıkarlarının meşru hale getirilmesi değil mi?. Ortadoğu'yu yeniden alevlendiren IŞİD’in bu hareketinin nedeni de budur. Yakın hedef Kürdistan olarak gözükse de ama asıl hedef Siyonizmin hayali Arz-ı Mev’ud’dur. Yani İsrail için vadedilen topraklar. Ve buna adım adım yaklaşılmaktadır. Ancak bunun için ekonomi gerekmektedir. Amerikalı bir iktisat profesörü, ilk dersinde öğrencilerine “Ben size ekonomiyi bir cümleyle anlatayım” diye söze başlar. “Ekonomi, 100 milyon dolara kadar ticaret, 1 milyar dolara kadar siyaset, onun üstü savaş demektir.”

DEĞERLENDİRME

   Müslümanların birbirine kurşun atması müslümanlığa ne kadar uyar? Ama işin içine ekonomik çıkarlar, dış güçler, zayıf karakterli ve yeterli birikimden yoksun yöneticiler, vad edilen topraklar uğruna yapılan cazip vaadler ve hırsların inançların önüne geçmesi gibi nedenlerle Orta doğu bu süreci yaşamaya devam edecek gibi görünüyor. Bize düşen görev olayları iyi analiz etmek, ve doğru yerde durabilmektir. İyi haftalar..

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.