1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. ORTADOĞUDA TAŞLAR YERİNDEN OYNUYOR
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ORTADOĞUDA TAŞLAR YERİNDEN OYNUYOR

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Makedonya Kralı Büyük İskender ve Pers kralı 3.Darius’un Granikos savaşını konu alan çok güzel bir film izlemiştim. Güç, Perslilerden yana idi. Makedonlar borçlu, Persler çok zengindi. Makedonlar 32.000, Persler ise 40.000 idi. Darius orduya başkomutan atamamıştı. Bu, büyük hata idi. Kurmaylar, tecrübeli düşmanla savaşmak yerine geri çekilip, yiyecekleri yakarak aç bırakmalarını önerdiler. Ancak kibirli Darius bunu da kabul etmedi. Sonunda en büyük hatasını da yaptı. Cepheye ordudaki tecrübeli Yunan askerleri yerine Pers askerlerini aldı. İki ordu, M.Ö 334 yılı ilkbaharında burnumuzun dibinde, Bursa’ya 150 km yakın olan Granikos (Biga) çayı kıyısında savaşa tutuştular. Büyük İskender, kesin zafer kazandı. Darius ise hataların bedelini canıyla ödedi..

YENİ İRAN’IN YENİ HAREKET TARZI

Şimdi gelelim günümüze.. İkinci Milenyum başında ataları Persler ve Darius’tan ders alan İran’lılar, galiba artık yoğurdu üfleyerek yiyorlar. Uluslar arası ilişkilerde zaman zaman “kontrollü gerginlik politikası uygulasalar da dikkatli hareket ediyorlar. İşte bunun için Obama-Ruhani mektuplaşıyor.. Ruhani’nin makalesi Washington Post’ta yayınlanıyor ve bu işler tam da BM toplantısının gerçekleşeceği günlere denk geliyor.. P5+1 ülkeleri ( ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya+ Almanya) ile İran arasında bir anlaşma oluyor. Buna göre İran’a yönelik bazı ekonomik yaptırımların kaldırılacak, buna karşılık İran da nükleer programını kısmen donduracak.. Anlaşma, kabul edildiği 24 Kasım 2013 tarihi itibariyle dünyaya Ortadoğu için bir kırılma noktası olarak geçmiştir. Şimdi şöyle sorular akla geliyor; İran, inkılabın temel ilkelerinden biri olan “Büyük Şeytan Amerika”’ya zeytin dalı mı uzatıyor, ya da uzatılan dala el mi veriyor? Bu yakınlaşmanın mahiyeti nedir? Yakınlaşma hangi tarafın menfaatinedir?

MUHTEMEL İZAH YOLLARI

Bu anlaşma ve yakınlaşmalar, İran’ın bölgesel düzeyde daha aktif bir aktör haline gelme sürecinin başlangıcını gösteriyor. Buna ek olarak, ABD-İran yakınlaşması, Suriye’ye yönelik askeri bir müdahale ihtimalini azaltıyor. Zira Suriye rejiminin destekleyicisi olan İran, bölgede daha aktif, daha güçlü ve daha güvenli olduğunu hissettiği müddetçe, Esad’a verdiği desteği göstermekte daha güçlü ve daha kararlı olabiliyor.

VE DEĞERLENDİRME

Uzmanlar, ABD-İran ilişkilerinin düzelmesinin, Türkiye’nin bölgedeki ağırlığını kaybetmesinden endişe duyuyor. Türkiye, Ortadoğu için çok önemi olan bu müzakere sürecine dâhil edilmiyor. Bu nedenle İran’ın, ABD ile gergin ilişkisini değiştirme stratejisi dikkatlice izliyor.. Uzmanlar, Türkiye’nin Suriye konusunda artık geri adım atacağını düşünüyor. "Türkiye, Suriye’de istediğini elde edememiş, İran ise kendi politikasında daha başarılı olmuştur. Zira, Eğer Türkiye masada olmak istiyorsa yumuşamaya gitmesi gerekir" şeklinde açıklamalar yapıyorlar.. Görelim, zaman neleri gösterecek. Dileriz ki barış, bölgeye bir an önce gelsin.. İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.