1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Örnek olmak
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Örnek olmak

A+A-

Örnek olmak

Bizler bu ülkenin evladı olarak doğruların yanında olmalıyız, öylede olunmalı. Biz öğretim camiası olarak örnek teşkil ediyoruz.

Biz öğrencilerimize ahlaki, medeni, değer yargıları konusunda örnek olmamız gerek. Öğrencilere yaklaşımdan başlar bu.

Aslında bizler doğru konuşuyor olabiliriz, hakikaten doğruları söylemekteyiz. Yanlışımız var mı? Var ki sözümüzün etkisi olmuyor.

Öğretmenler olarak öğrencilerin kitap okumadıklarını dillendiren bizler acaba aynı bizler senede kaç kitap okuduk?

Öncelikle kendimizi sorgulamamız gerekiyor. Madem mesleğimiz öğretmenlik en ulvi mesleği icra makamında bulunuyoruz, o zaman sorumluluğumuz da ağır hem de çok ağır.

Öyleyse önce kendimiz kitap okumalıyız.  Kitap okumayan bir öğretmen ne kadar etkili olur kitapların okutulmasında?

Önce insan kendisi yapmalı ki, sonra karşısındakinden talep etmeli. Bizler ne acıdır ki, yapmadıklarımızı karşımızdakilerden isteriz. Çünkü istemek en kolayı seçmektir

Kitapları ilk okuyacak meslek grubunu sorsanız cevap bellidir. Öğrenciler deriz. Öğretmenler dediklerinden muaf gibi kabul ederlerse kitapları okutamayız.

Veli oğluna kitap okuması için ödül koyar der ki, aldığımız bir kitabı oku sana şu kadar para vereceğim der.

Çocuk düşünür okuyayım bari der. Bakar babası kitap oku diyor ama kitap okumuyor. Evde televizyon izliyor. Babanın teşviki maddi olunca çocukta bakıyor ki, kitap okumak faydalı olsa babam okur der.

Nasıl olsa babam ne bilecek der. Zaten kendisi kitap okumuyor. Gideyim de internetten özetini okuyayım, sorunca da babama özetini anlatırım der.

Babasına kitabın okuma süresi sonu gelince, der ki, baba kitabı okudum istersen kitabı özetleyeyim der.

Babası durumu bilmezlikten gelir ve anlat oğlum der. Çocuk başlar anlatmaya ve özetler. Güzel özetledin ama oğlum bunda yanlışlık var der.

Nasıl olur baba işte özetlediğimi sende gördün der.

Babası der ki, yalnız sen kitabı okumadığını açıkça gösterdin çünkü kitabı okumuş olsaydın, benden parayı istemez. Kitabı bitirince kitabın son sayfasını çevirdiğinde zaten ödülünü almış olacaktın.

İstersen kitabı açalım der. Hakikaten ödülü babası kitabın sonuna koymuştur. Buradan çıkarılacak dersi hepimiz anladık.

Önce kitapları kendimiz okumalıyız. Çocuklarımıza dürüstlüğü söyleyerek değil de yaşayarak öğretmeliyiz. Kitap okunmalı demeden kendimiz okumalıyız.

Büyükler okumadığında küçüklerin kitap okumasını beklemek ham hayalden ibarettir. Hayat şartları imkânım yok ki mazereti sahibine aittir.

Medeniyetlerin temeli kitap okumayla kurulmuştur. Önce kendimiz okulda, sınıfta, oturduğumuz yerde, dinlenme yerlerinde okumalıyız ki öğrencilerimiz de okusun.

Bu öğrenciler hiç kitap okumuyor derken soruyu döndürelim diyelim ki, okul hayatımdan sonra kendim kaç kitap okudum öğretmen olarak diye sorunca cevabımız ne olacaktır?

Cevabına göre eleştiri daha uygun olur kanaatindeyim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.