1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Önemli olan nedir?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Önemli olan nedir?

A+A-

Önemli olan nedir?

Hayatta yalnızlığa itilmek kadar garip olay var mıdır? Arkadaşlarınızla birlikte çıktığınız yolda bazen arıza çıkabilir. Aslında beraber çıkılmışsa ve ortaksanız her konuda beraber olunmalı.

Günlük hayatta birçoğumuz iyi kötü zamanımız olmakta. İyi zamanlarımızda hiç yalnız kalmayız. Zaten iyi ve varlıklı günlerimizde herkes bize yardımcı olur.

İyi anlarımızda dost, arkadaş sıkıntısı da pek çekmeyiz. Nereye gitsek, nerelere ulaşsak kabul görürüz.

Çevremizde yalnızlık çekmeyiz. Derdimiz olursa bile, hemen halledilir. Konular zorda olsa hal yoluna gidilir.

Asıl aslında şudur, zor durumda kalan insanların elini tutabilme cesareti olanlar makbuldür. Kolay ve basit işlerin taliplisi çok olur.

Zaten insanların gerçek kimlik ve kişilikleri bir arkadaşının zor anında belli olur. Kimileri sıkıntı olmadığında arkadaşının yanındadır.

Muhabbet esnasında belki kimselere kaptırmaz arkadaşlığını. Çünkü sıkıntı yoktur. Sıkıntı olmasın şayet kazara sıkıntı çıktığında gerçekten arkadaşının yanında duruyorsa arkadaşı, dünyanın en zenginidir.

Günlük çok tuhaf olaylara maruz kalabiliriz. Sorumluluğumuz altında ki kişilere uyguladığımız emirler yanlış anlaşılabilir.

Doğru yaptığımızı düşündüğümüz anlık zamanlarımız olur. Anlık verilen kararlar çoğu zamanda hayır getirmez. Başımıza dert açar.

Sonradan belki değil, gerçek anlamda pişman olmuşuzdur. Yapmasaydım, demeseydim deriz.  Öfkeyle kalkmasaydım, işte öfkenin akıbeti budur, biliyorum deriz.

İnsanız, bundan dolayı bazen ummadığımız arkadaşımız doğruya adım attım derken yanlış yapmışta olabilir.

Günlük hayattan anlatmaya başlamıştı arkadaş. Çektiği sıkıntıları, anlayışsızlıkları, kabalıkları, doğruları, yanlışları anlatıyordu.

Kendisini yakinen tanıyorum. İkimiz akran sayılırız bundan dolayı da karşılaştığımızda mutlaka laflarız. O daha çok konuşur. Çünkü nede olsa büyük şehirlerde okumuş.

Enteresan gelen olay anlattı.  İlginçti, hem de çok ilginç. Bulunduğu kurumda yetkisi de kısıtlı ama sevilen birisidir kendisi. Onun için her yerden haberi olmaktadır.

Çalıştığı işyerinde işleri düzgün yapmaktadır. Bir gün iki kişi gelir. Derler ki biz falan beyi görmek istiyoruz. Buyurun dediğiniz kişi benim der arkadaşım.

Biz köyün muhtarıyız, birinci azasıyız. Bizim köylülere kötü davranmışsın der köylüler. Bunun neresi ilginç diyeceksiniz?

Kurumun yöneticisi muhtarı tanımaktadır. Koridorda muhtarı görmüş hatta bana çıkıştıklarına da şahit oldu dedi arkadaşım.

Benim düşüncem şuydu; müdürümüz ağırlığını koyar bizi yüz göz etmez diye içimden geçirmiştim.

Hatta öyle ümit ediyordum ki, müdürümüz sakinleştirir diye düşünüyordum bir de baktım müdür bey aramızdan ayrıldı.

Sonra iş başıma düşmüştü, bu arada sukutu hayale de uğramıştım. Müdür bey gittikten sonra yumuşak ve adabına uygun konuştum da sıkıntıyı atlattım.

Akla karayı seçtim ama dedi arkadaşım. Müdürünüz dönmüştür herhalde yani sizi yalnız bırakmamıştır diyecektim. Arkadaşım iç çekerek, müdürüm tam bana lazım olacakken yöneticim beni arayan olursa evdeyim demiş.

Hepimiz kurum için çalışan bizlerin başına böyle garip olaylar gelebiliyor dedi. Çok sitemkârdı ne yapalım dedik. Yapılanın doğru olup olmadığını bana sordu.

Değil, tabi ki, değil. Doğrusu ağırlığını koyarak öfkeli gelen muhtar ve azayı sakinleştirmeliydi.

Zor zaman da elini taşın altına koyabilmeliydi. Yardıma muhtaç olan kim olursa olsun insani olarak yardımcı olmalıydı.

Günlük yaşantımızda bu ve buna benzer çok olay yaşanmakta. İyilerin yanında olmak görevdir. Kötülüklerden ve kötülükten kaçmak lüzumludur.

Mevki ve makamımızın hakkını vermek adına görevlilerimize sahip çıkılmalı dedi arkadaşım. Önemli olanda budur bence derken, yine çok üzgündü.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.