1. YAZARLAR

  2. Zeynep Genç ALPDOĞAN

  3. Önce İnsanım, Sonra Kadın, Sonra Gazeteci….
Zeynep Genç ALPDOĞAN

Zeynep Genç ALPDOĞAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Önce İnsanım, Sonra Kadın, Sonra Gazeteci….

A+A-

Rahmetli babamın kulaklarıma nakış ettiği bir sözü vardır. “ Ne iş yaptığın önemli değil. Yeter ki; insanlığını kaybetmeden yap. Ve unutma Allah" ın yarattığını korumak , en büyük sevaptır “ derdi. Nur içinde yatsın.

Nedir bu ortalıktaki yaygara. Kadınlar üzerinden siyaset, kadınlar üzerinden din tacirliği. Kadın olmak, dişi olmak, üretici olmak, ürettiğini kanıyla, sütüyle beslemek ayrıcalığını Allah kadına bağış etmiştir.

O halde nasıl bir densizlik ve gaflettir . Tanrı ile kulu arasına girmeye cüret etmek. Bununla da yetinmeyip; onun yarattığına hakaret, tecavüz, dayak ve hatta  “ töre “ adı altında canını almaya kalkmak.

Oysa ki; siz dünyaya gelmeye hazırlanırken aylarca karnında taşıdı. Kanıyla besledi. Doğdunuz. Aldığınız ilk yudum anne sütü, sihir misali doğada hastalıklardan korunmanızı sağladı. Sonraki aylar da cabası. İlk sevgiyi ondan öğrendiniz. Düştünüz canınız yandı. Anneniz dokununca geçti. Geceleri kabus görüp ağlayarak uyandınız. Sizi kollarına alıp sımsıkı sarılınca korkularınız bir çırpıda kayboldu.

Sonra ilk sevda, ilk aşk mektupları. Babadan gizli anneden alınan fazladan harçlık. Ee sevgiliye pasta ısmarlanacak ya.

Sonra evlilik. Yuvanızı tertemiz sıcacık tutan. Sevgisinin büyüsü ile bulunduğu yeri cennete çeviren eşiniz. Sonra da belki bir kız bebeğiniz. Minicik bedeni ile yüreğinizin en güzel yerine yerleşen. Konuşmaya başlayıp ilk baba dediğinde duyduğunuz mutluluk.Yürümeye başlayıp, iş dönüşü  annesinden önce size kapıyı açtığında, kucağınıza zıplayıp yanağınıza kocaman öpücükler kondurduğunda dünyalar sizin olmaz mı?

Ve … Bir gün minik kızınız büyüdüğünde, onu evlendirirken “ elin oğlu kızımı elimden alıyor “ diye hayıflanıp içiniz “ CIZZZ “ ettiğinde geçmişe dönün.

Unutmayın  !!!

Siz de bir zamanlar bir babanın minik kızını alıp, yüreğinin “ CIZZZ “ etmesine sebep olmuştunuz…

 

Lütfen . Anne, Eş, Bacı, Evlat, Arkadaş ayırt etmeden kadınlarımızı koruyalım. Onlar doğanın temel taşları. Tanrının bizlere armağanı. Kadınlarımıza engel değil, destek olalım. Eğitimli ve güçlü kadınların yetiştirdiği yeni nesiller de , en az onlar kadar güçlü ve basiretli olacaklardır.

 

Sevgi ve Işık ile kalın...

Önceki ve Sonraki Yazılar