1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Önce Güvenirlik
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Önce Güvenirlik

A+A-

Önce güvenirlik

Günümüzdeki insanları anlamak oldukça zordur. İyiliğine çalışırsınız anlamazlıktan gelir. Kendisine buyurun siz yapın dersiniz susar.

 İşin kalitesini görseler de, bilseler de takdir etmezler, çileyi çekenler veya çeken kişi hep yerden yere vurulur. Aklı ermezcesine ardından konuşulur.

Vicdanen sorumluluk sonucunda, insani değerlerden dolayı hizmet sunmaya gayret eden kişilerin şevkleri kırılır.

Çünkü yapılan işin benzeri bulunmasa da, çevrede takdir duygusu gelişmeyen insanlardan iyi yapıldı sözünü, siz hayattayken duyamazsınız.  

Ne zaman ki ahirete göçtünüz, arkanızdan bizlere yazıklar olsun içimizde ki insanın maalesef değerini bilememişiz diye hayıflanırız.

Hayatın bitiminden sonra bu tür konuşmaların kıymeti har biyesi yoktur. Gecesini gündüzüne katarak hizmet sunan insanların illaki değerini bilmek gerekir.

Çevremize bakalım, işlerin başında ki kişilerin çok önemi vardır. Yapılacak olan toplum yararına işlerde, birinci nitelik o işi üstlenen insan veya insanların güvenilir olması gerekir. Hele önde ki insanın güven noktasında küçük lekesi olmaması gerekir.

 Yıllar öncesinde memlekete hayır sahiplerinin arsa bağışıyla kurulacak olan ihtiyarlar için barınma ve bakım yeri için para toplamaya gidenler olur.

Kendince karizmalıda olan, unvanı bulunan kişi kasabadan eli boş döndüğünü duymuştum. İki nedeni var bunun bir, güvenilmiyorsunuz, halka tepeden bakıyorsunuz.

O zaman madem güvenilir insanları arıyoruz. Güvenilir insanların fedakârlıklarını da göz ardı etmemek gerekir.

 İnsanların sabahına akşamına uğraşılarının sonunda güler yüzle karşılanması gerekmez mi? Evine telefon açarak teşekkür etmek çok mu zordur?

Sıkıntılardan kurtulurken kendini feda eden insanların,  moralini bozarak bir yerlere varamayız. Konuşmalara aldırma diyoruz bazen suçlamalara maruz kalan yakınlarımıza, aslında yapılacak bellidir.

Suçlamayı yapanlara fırsat vermemeliyiz, karşılarında çelik gibi durmalıyız. İnsanların mesleklerine çok saygı duyulmalı ancak mesleğinin sahibi olanlara.

Kişilere hitap ederken bin kere düşünerek, muhatabımıza soru veya cevap verirsek akıllıca davranmış oluruz.

Birçoğumuz toplumun içinden birileri olarak insanları maalesef anlayamadık. Öğrenci her zaman haklıdır. Veli zaten haklıdır. İdareciler cümleten haklıdırlar. Öne düşen insanlarsa maalesef haklı olamıyorlar.

 Konuşmayı bilemiyorlar. Hesabı kitabı bilemiyorlar. Şartların tespitini idrak edemiyorlar. Akıl da yokmuşçasına birçok insanda akıl veriyor.

Halkın hizmetinde olanların durumunu bir arkadaş şöyle anlattı. İki âmâ dolma yemeği yemeye başlamışlar.

Birisi hemen köpürmüş. Diğerine demiş ki, arkadaş dolmaları niçin ikişer ikişer yiyorsun. Hani sen kördün demiş ikişer yeme diyene, dolmaları tek yiyen.

 Açıkgöz geçinen demiş ki yanlış anlama ben ikişer ikişer yiyorum da, hani sende ikişer yersin diye şüphelendim demiş.

Bizim insanımız da aynaya baktığında, kendi adına veya başkası adına kendini görüyor. Dolayısıyla iş yapanı da üzülerek ifade edelim ki kendi kategorisinde görüyor. Öbürü görme körüydü, insanlarımızın bazısı ise basiretinde sıkıntı var.

Her ama ikişer sarma veya dolma yemez. Bu dünyada dürüst iş yapan insanlara destek olmalıyız. Ona bahane, buna bahane sonrası malumdur.

Herkesi kendimiz gibi bilmeyelim veya başkalarıyla karıştırmayalım.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.