1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. “ÖNCE BEN”
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

“ÖNCE BEN”

A+A-

Siz de aynı fikirdesiniz biliyorum.Hava kirli, su kirli, toprak kirli..

Hafta sonu gündüz yıkayıp, dışarı astığım mis gibi çamaşırları, bir iki saat sonra is ve duman kokusu ile toplamaktan bıktığım için, çamaşırlarımı evin içinde kurutmaya başladım.

Bundan ben de hoşlanmıyorum, evdekilerde, fakat onlarda kötü kokan çamaşırlar giymektense bu görüntü kirliliğine katlanmaya razılar.En azından gece serip gündüz topluyorum. Dışarıda hava kirliliği, evde görüntü kirliliği…Belki de bu manzara sizin de evinizde yaşanıyor.Akşamları iş dönüşü sokaklardaki duman ve is kokusu insanın ciğerlerine kadar işliyor. Biliyorsunuz ki ,hava kirliliği ,solunum yolu rahatsızlıkları astım-bronşite ,vücudun savunma mekanizmasının zayıflamasına neden olur.

 

Ne yazık ki başka çare yok, şehir hayatının vazgeçilmezlerinden , kışın hava kirliliği..Yazın gürültü kirliliği..

Su ve toprak..Yaşamımızın iki değerli vazgeçilmezi de tehdit altında.

Toprak kirliliğine ev, iş yeri ve hastahane atıkları, radyoaktif atıklar,hava kirliliği sonucu oluşan asit yağmurları,gereksiz yere ve aşırı miktarda yapay gübre, tarım ilacı vb. kullanılması,tarımda gereksiz yere ya da aşırı hormon kullanımı neden oluyor. Toprak kirliliğinin önlenmesi için ,verimli tarım topraklarında yerleşim ve sanayi alanları kurulmamalı yeşil alanlar arttırılmalı, ev ve sanayi atıkları toprağa zarar vermeyecek şekilde toplanıp depolanmalı ve toplanmalı, yapay gübre ve tarım ilaçlarının kullanılmasında yanlış uygulamalar önlenmelidir. nükleer enerji kullanımı  da bilinçli şekilde yapılmalıdır. Su kirliliği toprak kirliliğine neden olurken, toprak kirliliği de özellikle yer altı sularının kirlenmesine neden olur. Sanırım haberiniz vardır,  gereksiz yere harcadığımız her damla su, nehirlerin kurumasını, balıkların tükenmesini, barajların boşalmasını hızlandıracaktırHiç kimse asıl yapılması gerekenin üstüne düşmüyor, söylemeye söylüyor, fakat yapmaya geldi mi yapmıyor.Yapana da “ saf” muamelesi yapılıyor.Birileri ormanları yakıyor, diğerleri 1 fidan 5 sms kampanyası açıyor.Biri dikiyor, biri yakıyor.Bazıları da yanan bu alanların 2B" ye çıkmasını dört gözle bekliyor ki bu alanlara inşaat çıksın.Gri , boz , betonÇoğu zaman şaşırırım , insanoğlunun bu kadar duyarsız ve umarsız olmasına..Nedense okulda öğretilenler çok çabuk unutuluverir.Aslında temizlik gibi hayati bir olgunun okuldan önce evde, aile hayatında öğrenilmesi gerekir.Çoğu insan, evde ya da okulda öğrendiklerini dışarıda uygulamaz. …"Yok başkaları yapsın" diyorsak kentlerden kaçarken "önce ben" demek zorunda kalabilirsiniz bizden söylemesi..Eğer sorumluluk duygusuyla "önce ben" diyerek işe başlarsak sorunun yarısını çok kısa sürede çözeriz. Öyleyse neden “Önce Ben “ demek için bekleyesiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum