1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. OKUSA BİR DERT, OKUMASA BİR DERT..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

OKUSA BİR DERT, OKUMASA BİR DERT..

A+A-

 

 

Resmi nikah, başlık parası ile namus ve töre cinayetleri..Çok tanıdık geliyor değil mi?

“Hala nüfus cüzdanı olmayan kız çocuklarının olduğunu öğrenmek içimizi burkuyor.

Suudi Arabistan baş müftüsü,küçük yaştaki kızların evlenebileceğine dair fetva verdi.Yaş derken 10 yaşındaki kızların evlenebileceğini söyledi.İnanılmaz bir durum fakat inanılması zor olsa da doğru..Daha dün akşam 16 yaşında tecavüze uğrayarak hamile kalmış bir kızımızı daha töre cinayetine kurban verdik.Hakim emsal teşkil edecek bir karar verdi.Vallahi alkışladım.Annesini, babasını,abisini  ömür boyu , dayısını da 16 yıl hapse mahkum etti.Caydırıcı olur umarım.Açıkçası “Bu ayıpla ömür boyu yaşayacağıma , namusumu temizler, gider aslanlar gibi yatarım” anlayışının gelişmesinden de korkmuyor değilim.

Kız çocuklarını okutulmasının gerekli olduğunu saatlerce açıklasak ta bitmez.Özellikle geleceğimizi emanet edeceğimiz kızlarımızın maddi sıkıntılar veya cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle bu haktan mahrum bırakılması beni derinden etkiliyor.

Kızlarda okumalı derken bile garip , sadece erkeklere mahsusmuş gibi çünkü okumak insana dair bir şey.. ''İnsan'' okumalı... Kadınların eğitimine ilişkin Şemsettin Sami'nin yayınladığı bir kitaptaki fikirleri önemlidir. O, kadınların eğitimi konusunda der ki “Erkeklere verilen eğitim yalnız kendi şahıslarında kalır, ölümleriyle yok olur. Kadınlara verilen eğitim ise çocuklarına ve gelecek nesillere de geçer. Erkekleri eğitmek gölge veren bir ağaç dikmek, kadınlara eğitim vermek ise hem gölge hem meyva verecek bir ağaç dikmektir. Gölge, kendi eğitilmişliğinden topluma yapılacak iyilik, meyva ise yetiştirilecek eğitim görmüş çocuklardır. Kadınları eğitmeksizin yalnızca erkekleri eğitmeye çalışan bir toplum kum üzerine temelsiz bir köprü kuran, yağmur yağdıkça köprünün yıkıldığını görüp yeniden yapmaya mecbur olan bir adama benzer. Bir toplumun eğitiminin temeli kadınların eğitimidir. Kadınlar toplumun esasıdır. Uygarlığın oluşumu, toplumun mutluluğu kadınların eğitilmesine bağlıdır."

Aile içi şiddete son vermek, resmi nikah, başlık parası ile namus ve töre cinayetlerinin engellenmesi için en başta kız çocukları eğitilmeli.. İyi bir eğitim görmüş ve dünyanın durumunu tanımış olan kadınların her zaman namus ve saygınlıklarını korumayı kendilerinin en önde gelen görevi bileceklerine şüphe yoktur. Madem ki insanlar çocukluk döneminde aldıkları eğitimin gücüne göre gelişirler ve küçük çocukların eğitimini anneler verir, madem ki kız çocukları anne olacaktır, o halde kızların eğitimine erkek çocuklarınkine göre öncelik tanımak gerekir.

“Nasıl olsa kocaya gidecek bize ne faydası olacak” diyerek baba evinden koca evine ev kadını olarak transfer edilen kızlar, geçim derdi baş gösterdiğinde katlanabildiği yere kadar katlanıyor zor günlere, elinde bir mesleği olmayan kadın, evlere temizliğe, çocuk bakmaya, merdiven yıkamaya gidiyor, iş yerlerine yemek yapmak, çay demlemek için üç kuruşa  işe giriyor.Sosyal güvencesi yok.Gel şimdi sen o kadından kadınlık bekle, annelik bekle..Akşama kadar canı çıkan kadını evde de yemek , temizlik beklemektedir.Çocuklarının hali perişan, kendi başlarına büyürler, kendi başlarının çaresine bakmayı öğrenirler.İşte sorunda burada, kendi başlarına neyi, nasıl ,ne kadar öğrenirler orası şüpheli..Annenin nefes alacak hali kalmamıştır, canı burnundadır, bağırır, hırsını alır, çocuklar bir köşede..Alışmışlardır artık her gün kavga görmeye..Sonunda aile parçalanır.Belki bir aradayken parçalanır, belki tümden..Fakat görünen o ki daha çok uzun bir yol var daha çok uzun..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.