1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Okulun başarısı nelere bağlıdır?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Okulun başarısı nelere bağlıdır?

A+A-

Okulun başarısı nelere bağlıdır?

Yazılarımızın ses vermesi için gayret göstermek gerek. Müdür yardımcılığı konulu yazımız dikkat çekti.

Demek ki,  hepimizin derdi var. Özellikle iller bazında farklı uygulamaların olmasından kaynaklanan.

Yazının okunma ve yorumlanmasına bakacak olursak ciddi anlamda müdür yardımcılarının başlatılması noktasında hemfikiriz.

Öğretmen camiası olarak duyarlı olunmamız gerek. Sadece kendi adımıza olan uygulamalarda değil de, arkadaşlarımızın da yanında olmamız elzem.

Müdür yardımcılığı olmaz da, başka uygulama olabilir.

Bugün sana olan, yarın bana, öbür gün hepimize gelebilir. Bizler ülkesini canı kadar sevenler olarak, ülke gençliğinin eğitimi için çalışmaya ant içmişiz.

Görev bilincindendir ki, öğrencilerimizi evladımız biliriz. Eğitimin ve öğretimin öneminden habersizde değiliz.

Kanunların amir hükümlerinin emri altında çalışmanın gönül huzurunu iliklerimize kadar hissetmek, yaşamak dileğimizdir.

Öğretmenliğin gönül huzuruyla yapılmasının lüzumunu bilmeyen yoktur. Öğretmen denildiğinde tüm derdini silmiş, o bilgi ışığını yayan biri olarak görülür.

Öğretmenliğin gelecek nesillerin kişilikli yetişmesine önem verenler olarak, tüm gayretimizin ülke geleceğine yönelik olduğunu biliriz.

İşte burada bazen bizlere, bazen de idareye çok önemli görevler yüklenmektedir. Geçenlerde askerliğim sırasında aynı okul da, görev yaptığım idarecimizle görüştüm.

Okullarında ki, başarıyı söyleyince gerçekten imrendim. Hem de bazı sorularımı sıraladım. Aynı zamanda şu anda görevlendirme idareci kendisi.

Öğrencilerimizin ders dışı etkinlilerini destekliyoruz. Önünde ki ağabey ve ablaları başarıyı düşürmediklerinden dolayı da okulumuzun başarısı böyle dedi.

Kendisinden yararlanmam gerektiğini düşündüm. Anlattırdım. Müdür bey tutum olarak öğretmenlerin birlik ve beraberliğine çok önem verir.

Çalışan öğretmenlere daima yardımcı olur. İnsanların halinden anlar. Çalışan öğretmenin motivasyonunu bozmaz. Zaman zaman bizlere rehberlik yapar.

İdareciler olarak görev tanımımızı yaptı. İşler aksamaz. Eğer birimiz insanlık gereği okulda bulunamadığında o iş, arkadaşın işi denmez.

Dört elle sarılırız arkadaşın görevine.

Hatta müdür ve müdür yardımcılığı sınavı öncesi, arkadaşımızın biri mazeretinden dolayı okulda bulunamadı da, işlere hepimiz sahip çıktık.

 Aksaklığa sebebiyet vermedik.

İdari olarak bende görevimi yaparım. Olumsuzlukları görünce büyümeden el koyarım. Kimse de kırılmaz. Hatta geçenlerde veliye öğrencinin yanlışlarını tatlı dille anlattım.

Veli o kadar memnun oldu ki, binlerce teşekkür etti.  Öğretmenlerimiz de imtihanlara girdiklerinde başarılı olurlarsa, yaparsın, yapamazsın mevzuu olmaz.

Önce öğretmen kurumda huzurlu olmalı. Huzur ortamını da sağlayacak idaredir. İşler aksıyorsa, olmaz da yanlı davranıldığını düşünürse öğretmenler o okulda değişim şarttır.

Disiplin vazgeçilmezimizdir.

Disiplin dedin de, disiplin nedir diye sordum?

Disiplin; müdür bazen öğrencilere ve öğretmenlere ve çalışanlara hatırlatmalarda bulunur. Yapılan hatırlatmalara riayet ediliyorsa tamamdır. Disiplin işte.

Yok, müdür dediğiyle, demediği aynı olursa orada başarı zor, hem de çok zordur.

Özellikle kurum içinde kaynaşmayı sağlamasını bilmeli amirler.

Hele müdür yardımcılığı sınav sonucunu çok önemsemelidir. Müdür yardımcılığını kim hak ettiyse mutlak surette o arkadaşı kabullenmeli.

Müdür yardımcılığını niçin açtın ki dedim? Öğretmenlik mesleği dürüst ve objektif ölçüler içinde yapılmalıdır.

Sendikalar herkesin puanın açıklanmasını istediler. Puanını tüm merak edenler gördü ve görmektedir. İşte burada okul müdürü, müdür yardımcısı atamalarında taraf olursa, idari olarak zayıflar.

Okulumuzun başarısının temeli birlik beraberlik, yardımlaşma, anlayış, hakka ve hukuka riayet. Bunlar olunca da başarı koşarak geliyor.

Dediklerini dinledim. Türkiye"de bunun için başarı sıralamasında öndesiniz dedim. Tebrik ettim. Sizlere de aktarayım dedim.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.