1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. OKULU KİM SEVER Kİ?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

OKULU KİM SEVER Kİ?

A+A-

Öyle çok rastladım ki artık beni şaşırtmıyor.

Bilmem farkında mısınız..İnsanlar konuşuyor, dertlerini paylaşıyor,fakat birbirlerini anlamıyorlar.

Gerçekten..

Deneyin isterseniz..

Bir deneyin, çok yakın bulduğunuz biri ile dertleşiyorsunuz, derdinizi anlatıyorsunuz,düşüncelerinizi paylaşıyorsunuz,iyi, çok güzel..

O sadece dinliyor..

Aslında dinleyecek adam bulmak ta pek kolay değil artık..Dinleyecek ve unutacak..Yani ara sıra sizi anlattığınıza pişman ederek, durumunuzu alay konusu yapacak biri ise vay halinize..

O sırada,yani sizi dinlerken, kendi kafasından geçen, daha önce kendisinin, yakınlarından ya da tanıdıklarından birinin benzer bir durumla karşılaştığıdır. 

Bakın, sizi dinliyor, fakat anlıyor mu?

Hayır..

Belki de size teselli etmek için kurduğu cümleler size hiç mi hiç hitap etmiyor.

Sizin durumunuz farklı , onun ki farklı çünkü..

Aslında böyle bir durumda, sevinmeli misiniz?

-Aaa.. ne güzel , benden başkalarının da başını geliyormuş, Yalnız değilim yani..Bu mu çıkmalıdır ders olaraktan.Ha, işte yine kararı tek başımıza alıyoruz, yani karşımızdaki bizi dinliyor, benzer örnekler veriyor, bunun sonucunda biz yine çıkaracağımız dersi , kendimiz çıkarıyoruz.İşte hepsi bu..

Çıkarmak zorunda olduğumuz derslerden biridir geçmişten ders almak.

Bundan 28 yıl önce, yaşanan sıkıntılı günlerin ardından, yaşanan sıkıyönetimli yıllar..Hani o okumuş, mühendis olmuş, büyük adam olmuş insanlar yönetiyordu ya memleketimizi. Kan  gövdeyi götürüyordu, kardeş kardeşi vuruyordu, peki hükümet nerdeydi, güvenlik güçleri nerdeydi. Üniversiteler taşlandı, yakıldı, neden izin verdiler? 1980"de günde 30 cinayet işlenen ve 19 ilinde sıkı yönetim olan bir ülkeydik.

Özgür ansiklopedi Vikipedi"de  “12 Eylül 1980 askeri darbesinin gerekçeleri arasında ülkede yaygınlaşan siyasi cinayetler, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin birçok tur ardından Cumhurbaşkanı'nı seçememesi ve 6 Eylül günü Konya'da Necmettin Erbakan önderliğinde yapılan ve darbe liderlerinin şerîat amaçlı bir kalkışma girişimi olarak nitelediği yürüyüş gösterildi.Ülkede tırmandırılan sağ - sol ve alevi - sünni gerginliği bireysel ve kitlesel siyasi cinayetleri besledi. 12 Eylül 1980 öncesinde sağ ve sol siyasi hareketin önde gelen temsilcileri cinayetlere kurban gitti. Doç. Bedrettin Cömert, Abdi İpekçi, Gün Sazak, Nihat Erim ve tanınmış birçok kişi sağ ve sol gruplara mensup militanlar tarafından öldürüldü. Darbe öncesinde siyasi cinayetlerin sayısı her gün 30'a yaklaşıyordu.12 Eylül 1980'e gelindiğinde 19 ilde sıkıyönetim uygulanıyordu.Ülkede, yönetemeyen hükûmet, karar alamayan Meclis ve ardı arkası kesilmeyen siyasi cinayetlerin yol açtığı yılgınlık havası, 12 Eylül öncesi dönemin son Başbakanı Süleyman Demirel'in "70 sente muhtacız" sözü ile özetlenen işsizlik, kıtlık ve işyeri anlaşmazlıkları ile yoğunlaştı.

Darbe ardından, siyasi cinayetlerin çok kısa sürede sona ermesi, güvenlik güçlerinin şiddet eylemlerini darbe öncesinde neden önlemediği / önleyemediği sorularını da beraberinde getirdi.”diyor..

 Şimdi soralım, bugünlere gelindiğinde, geçmişten ders almış mıyız?

Bu işte tıpkı bireysel görüşmelerimizde olduğu gibi tek başımıza yapabileceğimiz bir şey..Yani derdimizin çaresi yine bizde..

İnanmıyorum ki hiçbir dünya vatandaşı, art niyetli olanlar dışında, vatanında huzursuz yaşamak istesin..

Tıpkı sizin şu anda“Tabii ki yaşamak istemez” dediğiniz gibi..

Art niyetli olanların ise çıkarları, menfaatleri, kıskançlıkları, çekememezlikleri, açgözlülükleri huzuru bozmak için ellerinden yapmaları, istediklerini elde etmek için insanlık adına erdemli olan ne varsa hepsini bir kenara itmeleri ve bunun sonucunda da dökülen kan, akan gözyaşı ve kalplere yerleşen kin…İşte neden birbirimizi anlamıyoruz, sanırım farkına vardınız.

Her insanın içinde zayıf olan bir yer mutlaka vardır.İşte o zayıf taraflar, kendini akıllı sanan art niyetliler tarafından çok güzel kullanılır.. Millet olarak bir çok eksiğimiz olabilir fakat en önemli eksiğimiz bu diye düşünüyorum.”Yaşanan hiçbir şeyden ders almıyoruz”

Okulu kim sever ki!!! Dersi sevsin, ders çıkarsın!!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum