1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Okulları bölen tasarı Meclis'te kabul edildi!
Okulları bölen tasarı Meclis'te kabul edildi!

Okulları bölen tasarı Meclis'te kabul edildi!

Dördü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören tasarı, TBMM Milli Eğitim Komisyonunda kabul edildi. Bazı üniversitelerin bölünerek yeni üniversiteler kurulmasını öngören tasarının kapsamı genişletildi.

A+A-

 

Yükseköğretim Kanunu ile bazı KHK’lerde değişiklik yapılmasına ilişkin TBMM’ye sunulan tasarı Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda görüşüldü. dördü vakıf üniversitesi olmak üzere 20 yeni üniversitenin kurulmasını öngören ve aralarında İstanbul Üniversitesi ile Gazi Üniversitesi’nin de yer aldığı on devlet üniversitesinin bölünmesinin önünü açan tasarıya bölünecek yeni üniversiteler eklendi. Önerilen değişikliklerle Anadolu Üniversitesi'nin de dahil olduğu listede bölünecek üniversite sayısı 13'e yükseldi. Komisyonda söz alan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu, kanun değişikliğiyle üniversitelerin daha kapsamlı, daha nitelikli ve rekabetçi bir bilimsel anlayışa sahip olacağını savundu. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ise üniversitelerin bölünmesinin yükseköğretim hayatına yeni bir dinamizm kazandıracağını ileri sürdü.

 

3 üniversite daha bölünecek

İstanbul Üniversitesi'nin bölünmesiyle İstanbul İbni Sina Üniversitesi kurulması planı da komisyonda değişti. AKP'li komisyon üyeleri, İstanbul Üniversitesi'nden ayrılması planlanan Çapa Tıp yerine Cerrahpaşa Tıp'ın ayrılmasını, üniversitenin isminin de "İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa)" olarak değiştirilmesini önerdi. Bölünecek üniversite listesine Anadolu Üniversitesi'nin yanısıra Süleyman Demirel Üniversitesi ile Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin de eklenmesi önerildi. Bölünen üniversiteler yerine Eskişehir Teknik Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin kurulması planlandı. Bunun dışında Gazi Üniversitesi'nde geçiş yapacak fakülteler arasında da değişiklik planlanıyor. Tıp, eczacılık gibi sağlık üzerine olan fakülteler Gazi'de kalırken İlahiyat ve diğer sosyal bilimler fakültelerinin yeni üniversiteye geçişi önerildi.

“Kalite azalacak”

Komisyonun AKP’li üyesi Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, Türkiye’deki üniversitelerin sayı itibarıyla yetersiz kaldığı gerekçesiyle değişikliğin gündeme alındığını söyledi. Yeni açılacak 15 üniversite ile Türkiye’deki toplam üniversite sayısının 200’e ulaşacağını belirten İsen, “Bundan sonra her şehirde adeta bir yarış gibi yeni fakültelerle bunları çoğaltmak yerine işin kalite boyutunda bir yükselişe geçmek lazım” dedi. CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil ise hükümetin “milli ve yerli” vurgusunu hatırlatarak, “İstanbul Üniversitesi’nden daha milli ve yerli bir şey yoktur herhalde” diye konuştu. İrgil tasarıyı, “Kötülük boyutunda bir şey” diye değerlendirerek, köklü üniversitelerin bölünerek isim değiştirmeleri halinde kalitelerinin azalacağı görüşünü paylaştı.

“Benim bölgemde de üniversite olsun”

CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın da yükseköğretimle ilgili alınacak kararların kritik önemde olduğunu ifade ederek, “Bu acele ne? Ben bunu anlamıyorum” ifadesini kullandı. Akaydın, “Göç yolda düzülür” mantığıyla üniversite açılamayacağını belirterek, “Üniversite açmayı, YÖK gibi, TÜSİAD gibi, işçi sendikaları gibi, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlar otururlar, tartışırlar” şeklinde konuştu. Üniversitelerin, şehirlerin sosyal ve ekonomik ihtiyaçları değerlendirilerek açılması gerektiğinin altını çizen Akaydın, iktidarın siyasi hesaplarla hareket ettiğini söyledi. Akaydın, “Benim seçim bölgemin de üniversitesi olsun, ben de siyasi prim sağlayayım bundan’ diye üniversite teklifleri geliyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil” diye konuştu.

 

“Göç yolda düzülür”

Akaydın’ın eleştirileri üzerine söz alan AKP Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı ise düzenlemenin rasyonel çözümler sağlayacağını öne sürerek, “İşlerin yanlış yürüdüğü, eksik yürüdüğü anlamına da gelmiyor. Tam tersine, bazen göçün yolda düzülmesi masa başında aceleyle alınmış, hepsini birden hemen bir hamlede halledelim diye yapılmış pek çok düzenlemeden çok daha rasyonel çözümlere ulaşmamızı sağlar” ifadesini kullandı.

“Akademi ayağa kalkacaktır”

Komisyonun CHP’li üyesi Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, AKP’nin Eskişehir’e bir İleri teknoloji Üniversitesi kurulması vaadi olduğunu, seçimlerin ardından ise bu vaadin rafa kaldırıldığını hatırlattı. Usluer, Anadolu Üniversitesi’nin bölünerek bir Yüksek Teknoloji Üniversitesi kurulmak istenmesi ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Eğer, seçimlerden önce ‘Ey Eskişehirliler, Anadolu Üniversitesi'ni böleceğiz, içinden Yüksek Teknoloji Üniversitesi çıkartacağız’ denilseydi Eskişehir ayağa kalkardı. Bugün de ‘Eskişehir Anadolu Üniversitesi bölünerek içinden bir Yüksek Teknoloji Üniversitesi yavrulatacağız’ deniliyor, bilin ki Eskişehir'de başta Anadolu Üniversitesi olmak üzere bütün akademi camiası ayağa kalkacaktır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.