1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 'Okullarda demokrasi istiyoruz'
'Okullarda demokrasi istiyoruz'

'Okullarda demokrasi istiyoruz'

Okul idarecilerinin; öğretmenler, diğer çalışanlar ve öğrenci-veli temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından demokratik bir temayülle seçileceği bir yönetici atama yönetmeliği istiyoruz.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Yönetici Atama Sisteminin karmaşa ve mağduriye yarattığını, oluşan haksızlıklar nedeniyle öğretmenlerin moral ve motivasyonlarının düştüğünü söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Mevcut yönetici atama sistemi hantallığı ve adaletsizliği beraberinde getirmektedir. Biz eğitimde demokrasi istiyoruz. Demokratik bir okul yönetimi istiyoruz. dedi.

Başta okullarda olmak üzere tüm eğitim kurumlarında görevde yükselme, terfi ve yönetici atama sisteminin demokratik olması gerektiğini, öğretmeniyle, öğrencisiyle ve velisiyle tüm eğitim bileşenleri ve çevreyle ilişkili, barışık, bilimsel ve demokratik değerlere sahip, hür düşünceye, karşılıklı yönetişime ve özgür iradeye saygılı bir sistemi amaçlaması gerektiğini kaydeden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı şunları söyledi;

Yönetici atama sistemi katılımcı, adaletli ve sağlıklı olmadıkça bilimsel, demokratik ve verimli bir eğitim verilemez ve demokratik bir toplumda oluşturulamaz. Geleceğe sağlam ve güvenli yürümenin imkanıda olamaz. Kasım 2010 tarihinde yapılan 18. Milli Eğitim Şurasında da ısrarla demokratik bir eğitim yönetimi teklifinde bulunduk. Fakat Kabul edilmedi.

BİLGİSAYAR KULLANMASINI BİLMEYEN YÖNETİCİLER VAR
Biz DES olarak başta Okul yöneticilikleri olmak üzere MEB Yönetici Atama sistemindeki kayırmacı, subjektif ve antidemokratik uygulamaların eğitim çalışanları nezdinde oluşturduğu mağduriyet, haksızlık ve demoralizasyonun son bulmasını istiyoruz. Adil, demokratik bir yönetici atama ve terfi sistemini; Demokratik Okul Yönetimi SistemiA533;ni öneriyoruz. Mevcut yönetici atama ve terfi sisteminde eğitim kurumları yöneticiliği için yazılı sınavlarda başarılı, kıdem ve sicil notu yüksek, yasa ve yönetmelik ezberi güçlü, siyasi referansları iyi olmak dışında bir özelliği olmayan çok sayıda kişinin yönetici olarak atanmasının söz konusu olduğu bilinen bir gerçektir.

Mevcut durum eğitimin genel ilkelerine, eğitim yöneticiliğinin ruhuna aykırılık gösterdiğini düşünüyoruz. Yüzlerce, binlerce öğrencinin devam ettiği okullarımızın sevk, yönetim ve idaresinin teslim edildiği müdür ve müdür yardımcılarının kişisel niteliklerinin, vizyon ve liderlik özelliklerinin mevcut sistemde önemsenmediğini görüyoruz.

OKUL MÜDÜRÜ EĞİTİM LİDERİ OLMALIDIR
İdeal okul yöneticisini yalnızca yazılı sınavla tespit etmenin mümkün olmadığını, bilgisayar dahi kullanmasını bilmeyen, gençlerin psikolojik gelişim evrelerinden, iç dünyalarından, pedagojiden bihaber, statükocu, siyasi pazarlamacı, okulu ticarethane, öğrencileri müşteri, öğretmenleri tahsildar gibi gören tüccar okul yöneticisi fotoğrafının artık değişmesi gerektiğini, yeniliğe açık, kendini geliştiren, vizyon sahibi, eğitim lideri, öğrencilerin ve velilerin hamisi, öğretmenlerin örnek aldığı okul yöneticilerinin iş başına getirilmesinin artık şart olduğunu düşünüyoruz.

DEMOKRASİ OLMAYAN OKULDA ÇOCUKLARA DEMOKRASİ DERSİ ANLATILIYOR
Geleceğimizi imar ettiğimiz okullarımıza gelişi güzel idareci atama lüksümüz olamaz. Demokratik eğitim sistemi adına, katılımcı demokrasiyi daha çocukken kültürlemek ve en başta okullarımızda tesis etmek adına, okullarımızı gelişmiş, çağdaş demokrasinin talimhanesi haline getirmek adına okul idarecilerinin; öğretmenler, memur, sekreter, hizmetli gibi diğer eğitim çalışanları ve öğrenci-veli temsilcilerinden (Her 50 öğrenci ve veli için bir öğrenci ve bir veli temsilcisi) oluşan bir komisyon tarafından demokratik bir temayülle iki yıllığına seçileceği bir yönetici atama sisteminin getirilmesini öneriyoruz. Oluşturulacak okul Yönetim KuruluA533;nun üyeleri arasına öğrenci ve veli temsilcilerinin de alınması gerektiğini düşünüyoruz.

VELİ VE ÖĞRENCİLER OKUL YÖNETİMİNE KATILSIN
Bu sistemle öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin ve okulda çalışan diğer görevlilerin okulu sahipleneceğini, okulda verilen eğitimin kalitesinden, okulun ihtiyaçlarını gidermeye kadar eğitim sisteminde dile getirilen birçok sorunun kendiliğinden çözüleceğini, okul-öğrenci, okul-veli, okul-öğretmen ilişkisinin kombineli bir şekilde güçleneceğini, hesap verilebilirliğin, ekip çalışmasının ve okulun performansının gelişiminin sağlıklı bir mekanizmaya kavuşacağını düşünüyoruz.

OKULLARIMIZI ATANAN DEĞİL SEÇİLENLER YÖNETSİN
Okullarımızı atanan değil seçilen idareciler yönetmelidir. Öğretmenlerimiz maalesef mevcut atama ve terfi sisteminde önünü görememekte, çalışarak, üreterek, kendini geliştirerek görevde yükselmeyi bir hayal olarak düşünmektedir. Demokratik okul yönetişimi sistemiyle okullarımızda yaşanan birçok sorun ve sıkıntının, şiddet vakalarının, sınavlarda sıfır çekme ayıplarının, elektriği suyu kesilen okul manzaralarının önemli boyutlarda azalacağına inanıyoruz. Kanunları, yasakçı yönetmelikleri, disiplin maddelerini ezberlemek yanında siyasi icazet almayı zorunlu kılarak idareci adaylarını omurgasızlaştıran mevcut sistemin değişmesi gerekmektedir.

ANKARA(e-ha)Abdullah Ortaç
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.