1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. OKULA MI, PODYUMA MI?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

OKULA MI, PODYUMA MI?

A+A-

OKULA MI, PODYUMA MI?

Özellikle son yılların lise öğrencisi profili..Dikkatinizden kaçması mümkün değil..

Dış görüntüden başlarsak, jöle kavanozunu saça boca etmek, türlü türlü, çeşit çeşit model vermek okul gömleğini pantolonun üzerine salmak, beyaz gömleğin içine renkli renkli tişörtler giymek, marka takıntısı yapmak,etek boyunu kısaltmak, belli belirsizi geçtim alenen ruj sürmek , hatta makyaj yapmak, son yıllarda saç dahi boyamak, salkım saçak ya da fönlü saçlarla okula gitmek, okula mı gidiyor,podyuma mı çıkıyor orası tartışılır, okul tuvaletlerinde veya bahçenin görünmeyen en ücra yerlerinde sigara içmek,erkek ya da kız arkadaş edinme yarışına girmek, kendi tabirleri ile sevgili yapmak , cep telefonsuz tuvalete dahi girmemek, mesajsız saniye geçirmemek, bilgisayarsız, facebooksuz,twittersız yapamamak , derste bilgisayar oyunlarından bahsetmek,derslerde sıkılmak, arkadaşlarla ya da öğretmeni ile dalga geçmek , öğretmenine lakap takmak, edep ve ahlak kurallarına aykırı şekilde hitap etmek başta olmak üzere,dersten kaytarma  ve kaynatma yolları bulmak, sınavlara bir gün kala sabaha kadar çalışmak, bir defteri birden çok ders notu tutmak için kullanmak, sıraya yatmak, hatta uyumak..Herhalde geceleri de uyumak yerine ders çalışmıştır dersem sanırım inanmazsanız.

İnsani,ahlaki ve dini değerlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlamış bir gençlik duruyor önünüzde..Daima tüketen,sorumsuz, başı boş bir gençlik..

Kendi kimliğini bulmak adına karar vermekte hayli serbest oluşlarının nasıl zararlar verdiğini görmemek mümkün değil..Çok değil, liseden sonra başlıyor her şey..

İşte dananın kuyruğunun koptuğu andır o..Genç için dönüm noktası..O, çok sıkılarak gittiği, eğitime değil de podyuma çıkar gibi gittiği okul bitmiş,hayatın gerçek yüzü ile karşı karşıya kalmıştır artık…Ve artık çok geçtir.Dershanelere yağdırılan para , zamanında alınmayan eğitim yüzünden boşa gidecektir.Asıl önemlisi kaybedilen zamandır, geriye dönmez.. Hz. Ali’nin sözünü hatırlayın.”İki şeyin elden gitmeden değerini anlamak zordur.Biri sağlık, öteki de gençliktir.”der.

Mesajlaşmak ve internette takılmak için bol bol zamanları vardır artık, bir de tesellileri..Kendilerine inanan aileleri kızgın olsalar da onların yanındadırlar.

Çünkü lise yıllarında kendilerini uyaran öğretmenlerini dinlememiş hatta onları kendi  işlerine karışmakla suçlamışlardır.

Eğitim sistemini sorgulamıyorum bile..Boş müfredatı, çalınan soruları, ezberleri, kopyaları açmıyorum şimdilik..

Genç olmanın sorumsuzluk olmadığının bilincinde olan, sorumluluklarını yerine getiren, insani, ahlaki ve dini değerlerine sahip çıkan, eğitimi ciddiye alarak geleceği için elinden geleni yapan bu arada da kendini geliştiren genç arkadaşlarıma sözüm yok. Onların varlığı gelecek nesillerden yana olan ümitsizliğimizi biraz daha öteliyor.

Geleceğin gençlere  emanet edildiğini de  unutmayın.

Öğretmenlerin ve ailelerin çocukların değer yargıları üzerinde biraz daha çalışması gerek diye düşünüyorum. Yeterince sebep varken,sanırım neden diye sormazsınız.!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum