1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. ÖĞRETMENLERİN ONURU, HEPİMİZİ İLGİLENDİRİR
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖĞRETMENLERİN ONURU, HEPİMİZİ İLGİLENDİRİR

A+A-

ÖĞRETMENLERİN ONURU, HEPİMİZİ İLGİLENDİRİR
 

Bugün Öğretmenler Günü.. Kaderlerine terk ettiğimiz öğretmenlerimizi senede bir gün hatırladığımız gün.. Gene kutlamaların sıcak atmosferinde bir çok vaat ve umutlar verilecek.. Ama çoğu daha ertesi gün unutularak bu kutsal meslek sorunlarının çözümü gene bir başka bahara kalacak..
      

ÖĞRETMENLİK NE KADAR ÖNEMLİDİR
Sosyal bilimcilere göre demokrasinin iyi işlemesi için üç önemli unsur: devlet, okul ve ailedir. Okulun en önemli aktörü olan öğretmenlik, insanlık tarihi ile hemen hemen aynı yaştadır.. Geçmişten bu güne en kutsal ve hayati önem taşıyan meslektir. Zira insan oğlu, neslinin devamı için mutlaka öğretmene ihtiyaç duymuş, bu da onu hayvandan üstün kılmıştır. Zira hayvanlar yaratılış ve iç güdüsü ile yavrularına yaşamla ilgili çok şeyler öğretirler.  Ancak insanoğlu, yavrularına kendi dışında bir de  öğretmen aracılığı ile hayatı daha iyi tanımasına yardımcı olur.. Zaten varlığını güçlü ve huzurlu şekilde devam ettirebilmesi, geleceğini garanti altına alabilmesi için bir öğretmene mutlaka ihtiyacı vardır.
      

ÖĞRETMENLER NASIL OLMALIDIR

Bu kadar önemli bir mesleğin kırmızı çizgilerinin de olması normaldir. Yani ideal bir öğretmenin, kendisini dikkatle izleyen öğrencilerine iyi örnek olabilmesi için; sabırlı, hoşgörülü, soğukkanlı, özgüvenli, karakter yapısı oturmuş, saygın, adil, iyi dinleyici, dürüst, açık, güvenilir, şefkatli,  sevgi dolu, cesaretlendirici, gerektiğinde özür dileyebilen, sempatik, esprili, işinde heyecanlı vb ideal özelliklere sahip olması gerekir. Bu anlamda ünlü İslam düşünürü İbn-i Sina eğitimcileri iki sınıfta ele alır; sağlam fikirli, iyi niyetli, düşünce ve kanaatlerinde tedbirli kişiler: Bu gruptakiler eğittikleri kişilere güven verirler. Sonuçtan emin oldukları için kişileri iyi eğitebilirler. Bir de salim düşünceden uzak, tedbirsiz kişiler, eğitim düzeyini yükseltmek bir yana, mevcut düzeyi koruyabileceğinden dahi emin değildirler.(1) Öğrenciden, veliden saygı görmeyen, toplum gözünde itibarını kaybetmiş olan bir öğretmen hiç faydalı olabilir mi?.

TÜRKİYE VE DÜNYADA KUTLAMALAR
 Atatürk’ün “Baş öğretmen” olduğu 24 Kasım 1928 tarihi esas alınarak “Öğretmenler Günü” 24 Kasım günü ülkemizde kutlanmaktadır. Ancak dünya ülkeleri UNESCO’nun da önerisiyle 5 Ekim tarihinde kutlamaktadır. Bunların dışında farklı tarihlerde kutlayan bir çok ülke daha vardır. Tarih sırasıyla Hindistan’da 5 Eylül, Çin’de 10 Eylül,  Avustralya’da Ekim ayının son Cuma günü, Arap aleminden Bahreyn, Katar, Umman, Ürdün, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır, Libya, Tunus, Cezayir ve Fas’da, 28 Şubat, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da 28 Mart, İran’da 2 Mayıs, Malezya’da 16 Mayıs, ABD’de Haziran’ın ilk Pazar günü, Peru’da 6 Temmuz tarihlerinde “Öğretmenler Günü” kutlamaktadır.
 

DEĞERLENDİRME
İslam dininde öğretmenlik mesleği çok önemsenmiştir. Allahın Resulu (s.a) "Dünya ve onun içinde olan çok şey değersizdir. Ancak Allah'ı zikretmek ve O'na yaklaştıran şeylerle, ilim öğreten âlim ve öğrenmek isteyen öğrenciler bundan müstesnadır.(2) hadisiyle bu gerçeği açıkça kanıtlamaktadır. İnsanlık ve İslam’ın olmazsa olmazları arasında olan bu yüce meslek mensuplarının ileri ülkelerdeki koşullarda çalışabilmeleri ve onurlarının korunması için devlet ve millet olarak gereken destekleri sağlamalıyız. Bu, hepimize ait bir borçtur.
(1): Kitabu’s-Siyase, (Nşr: L.Malouf C. Edde) Beyrut, 1911, s.6
(2): Riyazü’s-salihin Hadis No: 1387

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.