1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Öğrenci Geleceğin Kararı
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Öğrenci Geleceğin Kararı

A+A-

Her canlının ömrü vardır. Dünyaya gelen insanlar çocukluk, gençlik, okul ve iş hayatı serüveni yaşarlar genelde veya çıraklık dönemi. İnsanlar farklı meslek grubundadırlar. Yeteneğine, hayata bakış açısına göre meslekler seçilir.

 

Meslek seçimleri genelde sorun olur.

 

Meslek seçimlerinde bazen ailelerimiz etkin olurlar. Bazen çevremiz, bazense örnek aldığımız lider kişiler. Özellikle çocuklarlın geleceklerini oluşturma noktasında kırsal alanda yaşayan bizlere geniş yer bırakılmaz. Çocuğun içinden geçen, hayalini kurduğu mesleği kursağında kalabilir.

 

Öğrenci meslek seçiminde mutlaka kendi mi karar vermelidir? Ailesiyle birlikte karar alması daha iyi olur. Ailenin zorlamasıyla tercih yaparsa öğrenci en küçük olumsuzluk da ailesine serzenişte bulunur.

 

Aile de ileride yaşanabilecek olumsuzluklarında farkında olmalıdır. Öğrencisinin tercihinde zorlamadan ve teşvik ederek yol göstermesi gerekir. Meslek tercihinde okunacak okulun seçiminde baskıcı olunmamamsı ailenin huzuru için gereklidir.

 

Öğrenci kimi zaman aile büyüklerine fikir danıştığında ise “ben bilmem, biz bilmeyiz, sen okudun kararını ver diyenler “ oluyor. Bu düşüncede yanlıştır. Çünkü öğrenci fikir danışıyor.

 

Danışılsa bir türlü, danışılmasa bir türlü oluyor.

 

En azından araştıralım, soralım demek gerekir. Aile ve öğrenci birbirlerine güvensin. Öğrencinin geleceği görmesi hayat tecrübesi olanlara göre azdır.

 

Öğrencinin aile güvenine ihtiyacı vardır. Ama bizim huyumuz ne yazık ki, çocuklarımızın olumsuz yönlerini daha çok görmemizle oluyor.

 

 

Hangimiz oğlum, kızım sen yaparsın, sen çalışkansın, başarılı insanlar farklı insanlar değildiler. Onların farkı çok çalışmak ve zamanı verimli kullanmalarıydı dedik?

 

Yapı olarak Allah onlar da aynı uzuvları verdi. Biyolojik olarak aynı özelliklere sahibiz fakat beyni kullanmakta geriyiz.

 

 Onların farkları başarma isteği, yılmamak, çalışmak, azimli olmalarıdır mahiyetinde desteklenmelidir.

 

Aile olarak okul hayatında öğretmen ve idareye müdahale edilmesi uygun değildir. Puan hususlarında ilkokul ile ortaokul karşılaştırmaları yanlıştır.

 

Yaz kursuna giden öğrencinin o yönde okula gittiğinde aldığı puanları sorgulamaya çocuktan başlanılmalıdır. Yabancı dil öğretiminde hangi basamakta olursanız olun mutlaka kelime yazılır ve ezberlenir.

 

Kelime ezberlemeden ve metin yazımı yapılmadan yabancı dil öğretimi gerçekleşmez. Bunun başka yolu yoktur. Öğreticiye rahat verilmese de şikayetçi olunsa da bu böyledir.

 

Öğrencinin tutum ve davranışına vakıf olmadan karar vermek iyi olmaz. Görevini yapan, uyulacak kurallara uyan insana kimse söz söylenmez.

 

Kurallara uyan meslek sahipleri sıkıntı yaşamamalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.