1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Öcalan’a yönelik PR çalışması: Kadir İnanır!
Öcalan’a yönelik PR çalışması: Kadir İnanır!

Öcalan’a yönelik PR çalışması: Kadir İnanır!

Kadir İnanır'ın İmralı ziyareti tartışılmaya devam ediyor. Kadir İnanır'ın ziyareti bir PR çalışması mı? PKK ile yürütülmesi öngörülen 7 aşamalı plan ne?

A+A-

28 Şubat 2015 tarihinde Hükümet’i temsilen Yalçın Akdoğan, Efkan Ala’nın yer aldığı grupla, PKK,İmralı ve Kürt siyasetini temsil eden Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder’in bulunduğu grup birlikte basın açıklaması yaptılar.

Yapılan açıklamalarda en dikkat çeken bölüm; PKK lideri Abdullah Öcalan’ın PKK’ya bahar aylarında silah bırakmayı görüşmek üzere kongre toplanmasını tavsiye eden açıklamaydı. Bununla birlikte Öcalan’ın Hükümet tarafına sunduğu 10 maddelik bir açıklama daha yapıldı.

Kamuoyunda devam eden tartışmalara göre bazı kesimler bunun bir başarı olduğunu sunarken, bazı kesimlerde tamamen bir hezimet olduğunu ve Türkiye Devleti adına bir acizlik olduğunu ileri sürmektedirler.

Seçimden önce bazı önemli gelişmelerin beklendiği Çözüm sürecinin arka planını kesin olarak Türk kamuyounda kimse bilmiyor.

28 Şubatta yapılan açıklamanın aksine siyasilerde de herhangi bir bahar havası yok. Erdoğan’dan Demirtaş’a Davutoğlu’ndan Pervin Buldan’a sert ve karşı tarafı tahrik edecek açıklamalar gelmekte.
Herkesin kendi tabanına oynadığını düşünmek aslında zor değil. Ancak böylesine kritik bir süreçte daha dürüst ve halkı aydınlatıcı bilgilerin verilmesi etik olandır.

Açıklamaların siyaseten yapıldığı ile ilgili önemli bir açıklama da AKP’den Aday Adayı olan Hüseyin Yayman’dan geldi. Ortak basın açıklamasının yapılacağını geçtiğimiz günlerde duyuran Yayman, CNNTurk’te katıldığı programda “bu açıklamalar kamuoyuna yönelik açıklamalardır, perde arkasında bu açıklamaların yansıttığı kadar önemli sorunların olduğunu zannetmiyorum.” diyerek aslında karşılıklı sert açıklamaların tabanların gazını almaya yönelik olduğunu açıklamış oluyor.

Tartışmalar devam ederken Kadir İnanır’ın İmralı’da Abdullah Öcalan’ı ziyaret edeceği haberi geldi.

‘Akil İnsanlar’dan olan Kadir İnanır’ın İmralı ziyareti toplumda nasıl bir karşılık bulacak önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Ancak Kadir İnanır gibi toplum tarafından sevilen bir sanatçının Teröristbaşı Abdullah Öcalan’a yapacağı ziyaretin bir PR çalışması olduğu ve toplum nezdinde Öcalan’a karşı duyulan nefreti azaltmaya yönelik ve Öcalan’ı daha sempatik göstererek önümüzdeki günlerde Öcalan’ın serbest bırakılma vs gelişmelere karşı toplumun tepkisini azaltmaya yönelik olduğu yorumları yapılmaya başlandı.

Son olarak Pervin Buldan tarafından Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’ya yapılan açıklamaya göre; PKK ile 7 aşamalı bir anlaşma öngörülmekte.

1- Hükümet ve HDP’nin ortak sayıda isim vererek belirlediği 14 kişilik İzleme Heyeti’nden bazı isimlerin yer alacağı HDP heyeti İmralı’ya gidecek. Bu heyette Akil İnsanlar Heyeti’nde yer alan ünlü sanatçı Kadir İnanır da yer alacak.

2- KCK’dan tutuklu olan hasta mahkumların serbest bırakılmaları sağlanacak.

3- Kararlaştırıldığı gibi İmralı Adası’nda Öcalan’ın yanındaki mahkumlar değişecek.

SİLAHLARIN TESLİM EDİLMESİ

4- Bahar aylarında PKK, kongresini toplayarak tahkim edilmiş ateşkesi açıklayacak ve silahlarını teslim edecek. PKK’nın silahları nereye, hangi şartlar altında bırakacağı Çözüm Kurulu altında çalışan İzleme ve Koordinasyon Komitesi tarafından tespit edilecek.

5- Hükümet de 10 maddelik yol haritasında sıralanan adımları atmaya başlayacak. Bu amaçla kurulmuş İzleme Komitesi yapılanları gözlemleyecek.

6- İzleme Heyeti adımların atıldığını belirtirse bu kez ikinci aşamaya geçilmesi için süreç işletilecek.

Önceki gün PKK’ya silahı bırakması için yaptığı niyet beyanını Öcalan bu kez onama beyanına dönüştürerek deklare edecek.

7- Öcalan’ın onamasının ardından Meclis, hukuk ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan yapılanma aşamasına geçilecek. Turkanaliz

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.